کد خبر: ۱۲۱۰۶۰
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱/۴

هشدار جدی رئیس بانک مرکزی به بانک‌های نا تراز و توصیه دلاری به مردم

هشدار جدی رئیس بانک مرکزی به بانک‌های نا تراز و توصیه دلاری به مردم

رئیس‌ بانک مرکزی ضمن توصیه دلاری به مردم هشدار داد: اگر لازم باشد مدیریت بانک‌های ناتراز را به‌عهده می‌گیریم و به‌صورت جدی کنترل و نظارت خواهیم داشت .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، عبدالناصر همتی با تبریک سال نو به مردم و با بیان اینکه طبق مصوبه اخیر مجلس، نظام بانکی برای افزایش وام ازدواج تلاش می‌کند گفت: برخی فکر می‌کنند وقتی مسئول شدیم باید جدی باشیم. تجربه چند دهه در مسئولیت نشان می‌دهد که با امید می‌توان مشکلات را حل کرد.

وی افزود: هر کسی همین امروز هم بیاید و مسئولیت بانک مرکزی را تحویل بگیرد مشکلی نیست. مدیران زیادی در بانک‌ها و صداوسیما تربیت کردم و اگر دوباره انتخاب کنم صداوسیما را انتخاب می‌کنم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مسئولان تلاش می‌کنند ولی حجم مشکلات زیاد است، ادامه داد: اگر بخواهم انتقاد کنم می‌گویم در طول چند دهه به‌دلیل استفاده‌های نادرست از سیستم بانکی برای تأمین طرح‌های ناکارآمد و یا وام دادن به کسانی که صلاحیت نداشتند و یا استفاده از مدیران کم‌صلاحیت مشکلاتی ایجاد شد ولی باید بدانیم که سیستم بانکی 90 درصد تأمین مالی را به‌عهده دارد و امروز طرح‌هایی مانند برق، نیروگاه، سد و... با تأمین مالی بانک‌ها شکل می‌گیرد ولی نواقصی هم وجود دارد.

همتی درباره حل مشکلات مربوط به وام‌گیرندگان کلان از نظام بانکی گفت: خیلی از افرادی که وام سنگین گرفتند آن را برگشت می‌دهند ولی برخی حقه‌باز هستند و نحوه وام گرفتن آنها مشخص است و البته این مسائل در بانک‌هایی شکل گرفته که صاحب مشخصی نداشتند و ما امیدواریم در سال 98 برای وصول این مطالبات به‌صورت جدی وارد عمل شویم.

وی تأکید کرد: در سال گذشته مؤسسات غیرمجاز را داشتیم که خیلی برای بانک‌ها دردسر ایجاد کردند و اینها سودهای بیشتر از 30 درصد پرداخت می‌کردند و برخی از این مؤسسات از مردم ملک می‌گرفتند و در مقابل گواهی سپرده می‌دادند و فرد خانه بدون کاربرد را به بانک ارائه می‌کرد و گواهی سپرده می‌گرفت. این موارد واقعاً بی‌سابقه است.

به‌گفته همتی این موارد باعث شد که بانک مرکزی هر اقدامی که خواست انجام دهد اینها نگذارند و از مشکلات بانک مرکزی این بود که نظارت کافی نکرده ولی حدود 25 هزار میلیارد تومان برای جمع کردن این‌گونه مؤسسات هزینه کرد و البته بخشی از این هزینه با فروش اموال مؤسسات و تعیین تکلیف شعب تأمین می‌شود.

وی افزود: برنامه داریم بانک‌های ناتراز را نیز بررسی کنیم و اگر لازم باشد مدیریت آن را به‌عهده می‌گیریم و به‌صورت جدی کنترل و نظارت خواهیم داشت و محیط نظام بانکی باید سالم شود.

همتی در واکنش به اظهاراتی مبنی بر اینکه گرانی دلار کار بانک مرکزی است، گفت: در مجلس می‌گفتند دولت از فروش ارز درآمد دارد .ثابت کردم سودی وجود ندارد. ممکن است برخی فکر کنند این موارد را دنبال می‌کنیم و امروز هم بتوانم نرخ ارز را کاهش دهم خدا را شکر می‌کنم. قیمت فعلی ارز واقعی نیست ولی فشار روانی وجود دارد. بخشی از ذخایر ارزی در بانک‌های خارجی است و برای واردات استفاده می‌شود و باید در داخل و خارج اسکناس ارز داشته باشیم و دولت در این زمینه برنامه‌ریزی انجام می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه دولت می‌گوید خرید و فروش ارز توسط مردم انجام نشود و سرمایه‌ها در تولید هزینه شود به مردم توصیه کرد: اگر مردم وارد خرید و فروش ارز نشوند به‌سرعت نرخ‌ها کاهش پیدا می‌کند و بعد از ثبات ارزی می‌توان به‌سمت ثبات تورم حرکت کرد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ