کد خبر: ۱۲۱۶۳۳
۰:۰ - ۱۳۹۸/۱/۲۴

پیش بینی وضعیت سهام 10 گروه و احتمال افزایش عرضه درنمادهای شاخص ساز
یک کارگزاری پیش بینی کرد :

پیش بینی وضعیت سهام 10 گروه و احتمال افزایش عرضه درنمادهای شاخص ساز

یک کارگزاری با اعلام دلایل رونق جالب توجه بازار سهام و اهمیت شرایط فعلی و بهترین رویکرد، وضعیت 10 گروه در روزهای آینده و افزایش عرضه نمادهای شاخص ساز را پیش بینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در حالی بازار سهام طی هفته گذشته با ادامه رونق و روند صعودی قیمت ها ، موجب جلب توجه بسیاری شد و شاخص برای اولین بار آماده ورود به کانال 194 هزار تایی که شده که کارگزاری آبان درباره وضعیت روزهای گذشته و پیش بینی آینده اعلام کرد: بازار هفته گذشته را نیز با رشد قابل توجه به پایان رساند و این بار اکثر گروه ها و نمادها در این روند صعودی با بازار همراه بودند.

همراهی بازارهای جهانی به خصوص نفت و فرآورده های وابسته گروه های متاثر را با خود همراه کرد و در این میان رشد بازار ارز که عمدتا ناشی از افزایش ریسک سیاسی بود، پس از تعدیل بدبینی ها به نکته مثبتی برای بازار بدل شد و افزایش تقاضای محصولات گروه های کالایی در بورس کالا را به دنبال داشت.  

در پایان هفته گذشته ، بازارهای جهانی همچنان روند مطلوبی داشته اند و همین موضوع می تواند پشتوانه مناسبی برای افزایش قیمت های قبلی در مقطع فعلی باشد و رفته رفته گزارش های عملکرد در سال 97 در کنار مجامع نیز ملاک دیگری برای غربالگری بازار خواهد بود.

نکته حایز اهمیت اینکه بازار در محدوده کنونی و در بسیاری از گروه ها و نمادها، رشد قابل قبول و منطقی داشته و از این پس تغییر در متغیرهای اساسی تعیین کننده روند خواهد بود. به نظر می رسد عقب ماندگی بازار سهام به خصوص در ماه های پایانی سال قبل و در نمادهای بزرگ و ارزنده تا حدودی جبران شده و خرید بی پروا به منظور کسب سود کوتاه مدتی خالی از ریسک نخواهد بود. همچنان سهامداری در نمادهای با پشتوانه رویکردی منطقی به نظر می رسد.

در گروه های مختلف بازار به نظر می رسد خودرویی ها پس از شناسایی سود توسط سهامداران و تغییر در ترکیب سرمایه گذاران، می توانند مجددا به کانون توجه بازگردند.  

در گروه فلزات اساسی، فولادی ها با رشد قیمت محصولات در بورس کالا مورد توجه بودند و به نظر می رسد همچنان بازار سهام در این نمادها دنباله رو معاملات در بورس کالا باشد. تعدیل نسبی قیمت دلار می تواند تا حدودی شیب رشد این نمادها را کاهش دهد. هر چند همچنان سهامداری در این نمادها جذابیت خواهد داشت. در گروه مس و روی نیز رشد صورت گرفته در بازارهای جهانی و بهبود تقاضای محصولات می تواند پشتوانه رشدهای اخیر باشد.

در گروه فرآورده های نفتی که معمولا در روندهای رشد بازار از آخرین نمادها در صف صعود هستند، می توان خوش بین به ادامه روند صعودی و پرکردن عقب ماندگی نسبی بود. "شبندر، شتران، شاوان، شراز " از نمادهای همراه با ظرفیت رشد خواهند بود.

در گروه محصولات شیمیایی با توجه به نزدیکی به مجامع، می توان انتظار بهبود معاملات در نمادهای بزرگ را داشت. هرچند روند کلی گروه تابه این جای کار به کام نمادهای کوچکتر بوده است.

در سیمانی ها و قندی ها، رشد مناسب صورت گرفته تا حدودی ریسک ورود به نمادها را افزایش داده و نزدیکی شاخص این دو گروه به سطوح مقاومتی می تواند از شیب رشد نمادها بکاهد اما انبوه سازها همچنان مستعد رشد خواهند بود.

در محصولات دارویی و غذایی، زمزمه حذف دلار 4200 تومانی می تواند ادامه روند صعودی را در پی داشته باشد.

در بانکی ها ، "وپاسار، وپارس و وسینا" همچنان مستعد رشد میان مدتی خواهند بود و برای "وبملت" هم باید دید آیا توانایی عبور از سقف قبلی را دارد و یا نیازمند اصلاح خواهد بود؟ بازگشایی نماد دو بانک تجارت و صادرات می تواند جو گروه را دستخوش نوسانات کند. امری که چگونگی آن تا حدودی با ابهام روبرو است.

به صورت کلی با نزدیکی شاخص کل به سقف تاریخی که به نظر می رسد از لحاظ رفتاری با ماهیت اصلاح مثبت صورت گرفته، می توان انتظار افزایش عرضه به خصوص در نمادهای شاخص ساز را داشت که نحوه جذب عرضه ها در کنار وضعیت متغیرهای موثر همچون نوسانات نرخ ارز و بازارهای جهانی تعیین کننده گستردگی موج صعودی کنونی است.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ