کد خبر: ۱۲۱۷۰۱
۱۰:۲ - ۱۳۹۸/۱/۲۵

کیهان: بستن تنگه هرمز حق قانونی ایران است/ استفاده از ظرفیت‌های دریای سرخ

کیهان: بستن تنگه هرمز حق قانونی ایران است/ استفاده از ظرفیت‌های دریای سرخ

مدیر مسئول روزنامه کیهان با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های دریای سرخ اعلام کرد: بستن تنگه هرمز حق قانونی ایران است که در معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی نیز به‌رسمیت شناخته شده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسین شریعتمداری درباره لزوم بستن تنگه هرمز اعلام کرد: بستن تنگه هرمز به روی شناورهای جنگی آمریکا و کشتی‌های نفتکش و تجاری عربستان و بحرین و سایر حامیان این اقدام آمریکا، حق قانونی ایران است که در معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی نیز به‌رسمیت شناخته شده است.

بعداز طرح این پیشنهاد برخی از محافل سیاسی این پیشنهاد را باعث واکنش نظامی آمریکا ارزیابی کرده و ساز تخیلی سایه جنگ را به صدا در آوردند و توضیح ندادند که اولا: اگر آمریکا جرأت حمله نظامی به ایران را دارد کدام عامل را مانع از حمله می‌بیند؟! اخلاق؟! رعایت قانون؟! نگرانی از ضربه به ایران؟! و این پرسش را هم بی‌پاسخ گذاشته‌اند که آمریکا تاکنون به کدامیک از اصول اخلاقی یا قانونی پایبند بوده است؟! و برای دشمنی با ایران اسلامی کدام اهرمی را در اختیار داشته که از آن استفاده نکرده است؟!

ثانیا: آمریکا یک بار در جریان جنگ تحمیلی و در حالی که ایران در ضعیف‌ترین دوران حیات نظامی بود و آمریکا قدرتی به مراتب فراتر از امروز داشت با همه توان و با همراهی بسیاری از قدرت‌های نظامی آن روز به ایران حمله نظامی کرد و طرفی نبست.

اگر از بستن تنگه هرمز که با استناد به مواد ۱۴ تا ۲۳ کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو و مواد ۱۷ تا ۳۷ کنوانسیون ۱۹۸۲ جامائیکا حق قانونی ایران نیز هست صرفنظر کنیم، باید منتظر گام‌های بعدی آمریکا علیه ایران باشیم. علاوه بر بستن تنگه هرمز به‌روی شناورهای دشمن و متحدان آن می‌توانیم از ظرفیت‌های فراوان دیگر نیز استفاده کنیم. ظرفیت‌ها و امکاناتی که در دریای سرخ داریم و ضربه زدن به شرکت‌های آمریکایی در منطقه. آمریکا انکار نمی‌کند که براندازی ایران را به‌عنوان یک خط استراتژیک که با تغییر دولت‌ها تغییر نمی‌کند در دستور کار دارد.

از این روی، اقدامات اخیر آمریکا را باید در همین چارچوب ارزیابی کرد. یعنی تضعیف گام‌به‌گام ایران تا آنجا که زمینه حمله فراهم شود!

اسپوتنیک اینچنین تحلیل می کند: نظامی‌های آمریکایی فقط هنگامی وارد یک جنگ می‌شوند که طرف مقابل در ضعیف‌ترین وضعیت باشد و علت وحشت آمریکا از حمله به ایران برای این می داند که امروزه ایرانی‌ها در بهترین شرایط نظامی - تاریخی قرار دارند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ