کد خبر: ۱۲۲۷۱۸
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۱/۲۵

جزئیاتی از کودکی و نوجوانی ولیعهد عربستان فاش شد

جزئیاتی از کودکی و نوجوانی ولیعهد عربستان فاش شد

جزئیاتی از کودکی و نوجوانی ولیعهد عربستان و چگونگی رسیدن سریع وی به رأس هرم قدرت در عربستان فاش شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، کارن الیوت هاوس مؤلف کتاب عربستان، گذشته و مردم در وال استریت ژورنال به دوره کودکی و نوجوانی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و چگونگی رسیدن وی به قدرت و سیاست‌های تنش‌زا در منطقه و راز علاقه بیشتر ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان به وی نسبت به بقیه فرزندان پرداخته است.

این نویسنده مدعی است : ملک سلمان بن عبدالعزیز دو زن دارد: زن اول سلطانه نام دارد و زن دوم فهده و هر کدام با شش فرزند به این ترتیب ملک سلمان از سلطانه و فهده صاحب ۱۲ فرزند است. دو تن از فرزندان زن اول به دلیل بیماری قلبی به فاصله زمانی اندک از بین رفتند. یکی از دلایل نزدیکی ملک سلمان به محمد این است که محمد زمان مرگ دو فرزند ملک سلمان در کنار وی بود و به او دلداری می‌داد درحالی که بقیه مشغول زندگی خود بودند. همین مساله به منزله صعود محمد از پله‌های ترقی بود.

ملک سلمان در آن زمان امیر منطقه ریاض بود و وظایف بسیاری داشت. وی مامور مجازات شاهزادگان آشوبگری شده بود که برای خاندان حاکم عربستان درد سر می‌آفریدند. به دلیل نزدیکی محمد به پدر و اطلاع‌ داشتن از جزئیات امور خیلی زود مکانیزمی را که از طریق آن می‌توان شاهزادگان را احضار و بازداشت کرد فراگرفت. وی همچنین یاد گرفت چگونه با رهبران قبایل برخورد کند و از این مکانیزم بعدا برای بازداشت شاهزادگان، وزرا و تجار در راستای کمپین مبارزه با فساد استفاده کرد.

دوران تحصیل محمد بن سلمان به دلیل اینکه همواره همراه پدر بود نظام‌مند نبود. محمد مثل بقیه هم‌سن و سالان آموزش ندید و حتی می‌توان گفت به شکل طبیعی آموزش ندید و یاد نگرفت چگونه با دوستان تعامل عادی داشته باشد.

یکی از اعضای ارشد خاندان سلطنتی عربستان می گفت: اینکه محمد هیچ‌گونه محدودیت و قید و بندی را نمی‌شناخت به این دلیل بود که دانش‌آموزی منظم نبود.

هاوس به اولین فعالیت محمد بن سلمان بعد از فارغ‌التحصیلی‌ از دانشگاه ملک سعود ریاض می‌پردازد زمانی که اولین تنش را با ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان داشت که از سلمان به دلیل فروش اراضی برای تضمین معیشت خانواده‌ عصبانی بود. بن سلمان به نزدیکان در آن سال‌ها و مشخصا ۲۰۰۷ گفته بود مجبور به اولین اقدام برای حمایت از خانواده‌ شده است.

وی شرکتی خصوصی را تأسیس و تمامی قراردادهای دولتی را به شرکت خود انتقال داد مثل همان کاری که بقیه شاهزاده‌ها انجام می‌دهند. بن سلمان تلاش کرد رضایت ملک عبدالله را به دست آورد اما این تلاش‌ها نتیجه‌ای نداد. وی همچنین برای به چنگ آوردن کاخ ملک فهد که بیوه‌وی در آنجا زندگی می‌کرد تلاش کرد اما تلاش‌ها باز هم بی‌فایده بود از این رو مجبور شد منتظر مرگ ملک عبدالله بماند.

در آن زمان که عربستان به دلیل مرگ ملک عبدالله غرق در عزاداری بود بن سلمان ار فرصت استفاده کرده و چهار مشاور را انتخاب و آن‌ها را مامور بازسازی دولت کرد. در نتیجه شوراهای تصمیم‌گیرنده منحل و به جای آنها دو شورای دیگر تشکیل شد: اول شورای اقتصاد و دوم شورای امنیت داخلی که نظارت بر سیاست را برعهده داشت.

در این حین ملک سلمان، محمد بن نایف را به عنوان ولیعهد انتخاب کرد. اقدامی که به نظر می‌رسید تلاشی برای ممانعت از رسیدن سریع محمد به قدرت باشد. اما واقعیت امر این بود که ملک سلمان بن نایف را به عنوان ولیعهد تعیین کرده بود تا مقدمه‌ای برای تعیین پسر به عنوان ولیعهد باشد. بعدا  بن نایف را برکنار و پسر را ولیعهد کرد.

محمد بن سلمان به محض رسیدن به پست ولیعهدی طرح‌هایی را برای رهایی از تمامی رقبا به ویژه پسرعموها آغاز کرد. او تصمیمات غیرمنتظره‌ای گرفت که همگان را شوکه کرد. طوری که  هر شش ماه یک بار تصمیم غیرمنتظره‌ای می‌گرفت. این تصمیمات را با قطع روابط با قطر آغاز و بعد از بازداشت شاهزادگان تصمیم به حبس خانگی سعد حریری نخست‌وزیر لبنان و مجبور کردن وی به استعفا گرفت. همچنین تصمیم گرفت یارانه سوخت را قطع کند.

دانستن اینکه تصمیم غافلگیرکننده بعدی بن سلمان چیست بسیار دشوار است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ