کد خبر: ۱۲۲۷۵۰
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱/۲۶

عضویت شرکت خاص بازار سرمایه ایران در هیات رییسه WFC نهایی شد

عضویت شرکت خاص بازار سرمایه ایران در هیات رییسه WFC نهایی شد

رییس فدراسیون شرکت‌‌های سپرده‌گذرای مرکزی آسیا و جهان در اجلاس جهانی این فدراسیون، شرکت سپرده‌گذاری ایران را به عنوان عضو جدید هیات رییسه معرفی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، لی بویانگهایی در اجلاس جهانی فدراسیون شرکت های سپرده گذاری مرکزی که در مراکش برگزار می‌شود، شرکت سپرده‌گذاری ایران را به عنوان عضو جدید هیات رییسه معرفی کرد.

شرکت سپرده‌‌‌گذاری مرکزی ایران در بیست و دومین مجمع عمومی گروه این شرکت‌‌های مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) که آذرماه سال گذشته در شهر کلمبو سریلانکا برگزار شد با اکثریت آرا به عنوان نایب رییس این گروه برگزیده شد تا به طور مستقیم عضو هیات رییسه WFC شود.

شرکت سپرده گذاری مرکزی به دلیل مسئولیت ثبت همه اسناد و اوراق بهادار قابل معامله و ارتباط تنگاتنگ با بورس ها، یکی از مهمترین و خاص ترین شرکت ها و از ارکان اصلی بازار سرمایه ایران بشمار می رود.

حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده‌‌گذاری مرکزی ایران در این اجلاس با ابراز خرسندی از عضویت در این فدراسیون جهانی به تشریح ساختار و ویژگی های بازار سرمایه ایران پرداخت و با بیان اینکه بیش از ۱۰ میلیون کد بورسی در بازار سرمایه ایران صادر شده است، گفت: سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) برای یکپارچه‌‌‌‌‌سازی اطلاعات و ارائه خدمات زیرساختی به سهامداران راه‌‌اندازی شده و سهامداران از طریق ۹ مرجع ذیصلاح راستی‌‌آزمایی می‌‌شوند.

وی ادامه داد: شرکت سپرده‌‌‌گذاری مرکزی ایران آمادگی دارد تا تجربیات در این حوزه را در اختیار سایر اعضا قرار دهد.

بر اساس این گزارش، ACG با عضویت بیش از ۳۰ نهاد ثبتی و تسویه و پایاپای از کشورهای چین، کره جنوبی، استرالیا، نیوزلند، ژاپن، اندونزی، مالزی، هند، بنگلادش، هنگ‌کنگ، قزاقستان، مالدیو، مغولستان، سنگاپور، فیلیپین، سریلانکا، تایوان، تایلند، ازبکستان، ایران و... تشکیل شده و از معتبرترین سندیکاهای بین‌المللی آسیا و اقیانوسیه به شمار می‌رود.

همفکری و تبادل تجربه در حوزه‌های تخصصی ثبت، سپرده‌‌‌گذاری و تسویه و پایاپای از مهمترین اهداف تشکیل این مجمع است.

شرکت سپرده‌‌گذاری مرکزی ایران نیز در سال ۲۰۱۳ میلادی به گروه شرکت‌‌های سپرده‌‌‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه پیوست.

عضویت در هفت نهاد مهم بین‌‌المللی همچون انجمن سپرده‌‌گذاری‌‌های مرکزی جهان (WFC)، نهادهای ثبت، سپرده‌‌‌گذاری و تسویه و پایاپای آسیا - اقیانوسیه (ACG)، فدراسیون بورس‌‌‌های آسیا و اروپا (FEAS)، انجمن امنیت سایبری شرکت‌‌های سپرده‌‌گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه (CISO).

بورس‌های کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی (OIC)، انجمن استانداردسازی صندوق‌‌‌های سرمایه‌‌گذاری آسیا (AFSF)  و اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) و انعقاد تفاهمنامه با شرکت‌‌های تاکاس بانک ترکیه (Takas Bank)، آژانس ثبت مرکزی ترکیه (CRA)، شرکت تسویه پاکستان (CDCPL)، شرکت تسویه بورس اندونزی (KPEI)، شرکت ثبت اوراق بهادار بورس اندونزی (KSEI).

شرکت سپرده‌‌گذاری مرکزی کره جنوبی (KSD)، مرکزی عمان (MCD)،  ملی پاکستان (NCCPL)، چین،  هند (NSDL) ، بورس آتن،  تایوان، ژاپن و انجمن سرمایه‌‌گذاری ایران - سوییس، تفاهم‌‌نامه‌‌های بین‌‌المللی شرکت سپرده‌‌گذاری مرکزی هستند که چهارچوب فعالیت‌‌های بین‌‌المللی این شرکت را تشکیل می‌‌دهند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ