کد خبر: ۱۲۲۷۶۲
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۱/۲۶

آمریکا در مذاکره با چین کوتاه آمد / عقب نشینی از درخواست قطع یارانه‌ها

آمریکا در مذاکره با چین کوتاه آمد / عقب نشینی از درخواست قطع یارانه‌ها

مذاکره کنندگان آمریکایی در پی مقاومت شدید چین ، درخواست‌ها برای محدود شدن یارانه‌های صنعتی به عنوان شرطی برای توافق تجاری با پکن را ملایم کردند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،  به نقل از رویترز، دولت دونالد ترامپ بر روی واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۵۰ میلیارد دلار تعرفه وضع کرده تا این کشور را وادار کند به سیاست‌هایی نظیر یارانه‌های صنعتی پایان دهد. چین نیز با وضع تعرفه روی واردات کالاهای آمریکایی واکنش نشان داده است.

موضوع یارانه‌های صنعتی مسئله حساسی به شمار می‌رود زیرا با سیاست صنعتی چین گره خورده است. پکن به شرکت‌های دولتی و بخش‌هایی که برای توسعه بلندمدت استراتژیک به شمار می‌روند یارانه و تخفیف‌های مالیاتی می‌دهد. شیء جین پینگ رئیس جمهور چین نقش دولت را در بخش‌هایی از اقتصاد این کشور تحکیم کرده است.

مذاکره کنندگان آمریکایی به منظور دستیابی به توافق در ماه میلادی آینده به کمتر از آنچه در خصوص یارانه‌های صنعتی چین مایل بودند رضایت دادند. این درخواست‌ها شامل پایان دادن به انتقال اجباری فناوری، بهبود حمایت از مالکیت معنوی و توسعه دسترسی به بازارهای چین بود. چین پیش از این در موارد مذکور امتیازاتی داده بود.

یک منبع آگاه از مذاکرات گفت: نه اینکه در باب این موضوعات اشاره‌ای نشود اما خیلی مفصل نخواهد بود. توافقی که رئیس جمهور چین را ضعیف کند برای وی ارزشی نخواهد داشت. هر توافقی که آمریکایی‌ها به دست آوردند بهتر از آنچه که داشته‌اند خواهد بود. اگرچه چنین توافقی برای برخی کافی نخواهد بود اما این سیاست است.

بر اساس این گزارش، چین اوایل سال جاری متعهد شد به یارانه‌های مختل کننده بازار برای صنایع داخلی پایان دهد اما هیچ جزئیاتی در خصوص نحوه دستیابی به این هدف اعلام نکرد.

یکی از مسائل اساسی در این مذاکرات حذف تعرفه روی ۲۵۰ میلیارد دلار کالای چینی بوده است. در جامعه تجاری انتظار می‌رود که مذاکره کنندگان آمریکایی بخواهند تعرفه روی کالاهای چینی را حفظ کنند.

نقش شرکت‌های دولتی ممکن است در بخش‌هایی از این توافق به نفع آمریکا تمام شود. دولت ترامپ از چین می‌خواهد در شش سال آینده برای کاهش کسری تجاری آمریکا بیش از یک تریلیون دلار کالای آمریکایی خریداری کند. شرکتی‌هایی که احتمالاً این خریدها را انجام می‌دهند شرکت‌های دولتی خواهند بود.

یک موضوع دیگر مورد نزاع دو کشور که ممکن است باعث شود چین به جای کاهش، نقش دولت را در این بخش افزایش دهد مخابرات است. فشار آمریکا روی متحدان برای کاهش همکاری با شرکت‌های مخابراتی چینی نظیر هواوی تکنولوژی ممکن است دولت چین را وادار کند حمایت دولتی از توسعه فناوری داخلی را افزایش دهد.

یارانه‌ها و تخفیف‌های مالیاتی سالهاست که منبع اختلاف دو کشور بوده‌اند و واشنگتن، پکن را متهم کرده که به تعهدات در سازمان جهانی تجارت در خصوص یارانه‌هایی که روی واردات و صادرات این کشور تأثیر می‌گذارد عمل نکرده است.

انتهای پیام
 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ