کد خبر: ۱۲۳۰۷۱
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۲/۳

تکلیف جدید بانک ها: حساب‌های دارای نقص و فاقد کد شهاب بسته می شود
طبق بخشنامه بانک مرکزی :

تکلیف جدید بانک ها: حساب‌های دارای نقص و فاقد کد شهاب بسته می شود

بانک مرکزی اعلام کرد همه خدمات بانکی به سپرده گذاران منوط به دریافت کد شهاب است و حساب‌های دارای نقص اطلاعات هویتی و فاقد کد مسدود خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک مرکزی در جهت ساماندهی حساب‌های بانکی، تکمیل اطلاعات مشتریان سیستم بانکی، افزایش شفافیت تراکنش‌های بانکی و مبارزه با پولشویی طی بخشنامه‌ای به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری فعال اعلام کرد: تمامی خدمات بانکی به سپرده گذاران منوط به دریافت شناسه هویت الکترونیکی بانکی (شهاب) خواهد بود .

بر همین اساس باید نام، نام خانوادگی، کد ملی، شماره شناسنامه، آدرس منزل، شماره تماس، شغل و ... از مشتریان که برای آن‌ها کد شهاب در شبکه بانکی به دلیل نقص اطلاعات صادر نشده، اخذ شود تا این کد صادر و حساب بانکی به کارکرد ادامه دهد. در غیر این صورت حساب بانکی مسدود خواهد شد. همچنین این کد برای اتباع بیگانه باید اخذ شود تا فعالیت حساب بانکی ادامه داشته باشد.

رییس کل بانک مرکزی به مدیران شبکه بانکی اعلام کرد: بانک مرکزی نسبت به برقراری ارتباط برخط با سامانه نهاب در بانک‌ها تاکید کرده و از ابتدای اردیبهشت علاوه بر مسدود سازی برداشت از حساب اشخاص حقیقی فاقد شناسه شهاب، از هر گونه ارائه خدمت در سامانه‌های ملی پرداخت از جمله ساتنا، پایا، چکاوک و ... جلوگیری می کند.  مشتریان بانکی که نقص اطلاعات دارند و کد شهاب دریافت نکرده‌اند باید با مراجعه به شعبه محل افتتاح حساب بانکی نسبت به تکمیل اطلاعات هویتی و دریافت کد شهاب اقدام کنند.

برخی از بانک‌ها از جمله بانک مسکن در راستای اجرای دستور بانک مرکزی، از ابتدای فروردین به مشتریانی که دارای نقص اطلاعات هستند، اعلام کردند تا نسبت به رفع نواقص اقدام کنند و کد شهاب دریافت کنند در غیر اینصورت از اول اردیبهشت حساب مشتریان فاقد کد شهاب مسدود می‌شود.

براساس این گزارش، شهاب یا شناسه هویت الکترونیک بانکی، شناسه منحصر به فرد ۱۶ رقمی به شمار می‌رود که جهت شناسایی مشتریان بانکی به هریک از اشخاص حقیقی و حقوقی اختصاص می‌یابد و شامل تمامی اطلاعات هویتی است که بخش مهم و بازوی اجرای طرح ساماندهی اطلاعات مشتریان به عنوان یکی از کلان پروژه‌های بانک مرکزی تحت عنوان نهاب محسوب می‌شود.

از جمله مهم‌ترین دستاورد‌هایی که با راه‌اندازی نهاب (نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی) به دست می‌آید تحت پوشش قرار گرفتن سامانه‌های سیستم مدیریت سپرده‌ها، سیستم مدیریت تسهیلات، سیستم ارزی، سیستم‌های بانکداری اینترنتی، سیستم بانکداری همراه، سیستم تلفن بانک و کانال‌ها و مشتریان و اتصال اطلاعات نیروی انتظامی، اداره ثبت شرکت‌ها، ثبت احوال، پست و سایر سیستم‌های حکومتی و بانکی است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ