کد خبر: ۱۲۸۳۵۲
۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۳/۴

تحلیل دیپلمات معروف و سابق ایران در مورد تنش با آمریکا و برجام

تحلیل دیپلمات معروف و سابق ایران در مورد تنش با آمریکا و برجام

دیپلمات سابق و معروف ایرانی در خصوص مسائلی مانند تهدیدهای ترامپ علیه ایران، کوتاهی اروپایی‌ها در قبال برجام و رویکرد طلبکارانه در قبال این توافق نکاتی را مطرح کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسین موسویان عضو گروه مذاکره‌کننده ایرانی با کشورهای اروپایی در مصاحبه با شبکه خبری راشا تودی درباره مسائل مختلفی از جمله تهدیدهای ترامپ علیه ایران، کوتاهی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی و بی‌توجهی جامعه جهانی به نقض قوانین بین‌المللی از سوی آمریکا نکاتی را به شرح زیر اعلام کرد :

دلیل تهدیدات اخیر ترامپ علیه ایران چیست؟

موسویان: در هیچ دورانی بعد از انقلاب ایران، چنین وضع آشفته ای در سیاست آمریکا در مورد ایران ندیده ام. واضح است که از یک طرف مواضع ترامپ در مورد ایران با مشاورین و مسئولین کلیدی متفاوت است و از طرف دیگر مواضع وی مملو از ضد و نقیض گویی است. ترامپ اخیرا یکبار گفت می‌خواهم با ایرانی ها بنشینم و توافق بکنم که بمب هسته ای نداشته باشند. همین و بس! یک روز بعد ایران را به نابودی و پایان رسمی تهدید کرد. با یک رئیس جمهور طرف هستیم که نمی‌داند در مورد ایران چه می‌خواهد.

شاید هم می‌دانند چه می‌کنند. ترامپ از برجام خارج می‌شود و اخیرا هم وزیرخارجه انگلیس، ایران را تهدید کرده که اگر به برجام متعهد نماند، انگلیس به آمریکا خواهد پیوست.

موسویان: وزیرخارجه انگلیس باید این را درک کند که قبل از هرچیز انگلیس باید به تعهدات برجامی عمل کند. انگلیس در اجرای تعهدات برجامی قصور کامل داشته است. لذا انگلیس باید قبل از اینکه شرطی بگذارد به تعهدات عمل کند.

در بین هفت کشور امضاء کننده برجام، ایران تنها عضوی است که به تعهدات بدون کم و کاست عمل کرده. آمریکا که به‌طور کامل برجام را نقض کرده است. اروپایی‌ها شامل انگلیس برای دو سال تمام از اجرای تعهدات در عادی سازی روابط بازرگانی و اقتصادی در چهارچوب برجام عمل نکرده اند. لذا اروپایی ها قبل از تهدید ایران باید پاسخگوی عدم اجرای تعهدات باشند.

با توجه به اینکه گفتید تنها ایران به تعهدات عمل کرده درحالی‌که سایر قدرت‌های جهان عمل نکرده اند، چرا به آمریکا اعتماد کردید و با آمریکا مذاکره کردید درحالی‌که مقامات کلیدی مثل جولیانی و بولتون با سازمان تروریستی مجاهدین خلق همکاری می‌کنند؟

موسویان: مذاکره به معنی اعتماد نیست. مذاکره وسیله ای است برای رفع اختلافات. کشورها با رفع اختلاف در مورد یک موضوع هم هیچگاه به اعتماد کامل نمی‌رسند.

رهبر ایران اعلام کرده ایران به دنبال بمب هسته ای نیست. وضع لیبی را دیدید. وقتی که برنامه هسته ای را رها کرد، مورد حمله نظامی قرار گرفت. ایران چگونه می‌خواهد در مقابل آمریکا و ناتو دفاع کند؟

موسویان: اول اینکه ایران تاکنون توانسته در مقابل فشارها و تحریم‌ها، جنگ اقتصادی، جنگ سیاسی، جنگ اطلاعاتی آمریکا مقاومت کند. حتی آمریکا در تجاوز صدام به خاک ایران شریک شد و به تاسیسات نفتی ایران حمله کرد.  ایران به مدت 40 سال بدون بمب هسته ای در مقابل آمریکا مقاومت کرده است.

دوم اینکه تمام فشارهای آمریکا به قصد تضعیف ایران بوده منتهی بعد از 40 سال آمریکا با واقعیتی روبرو شده که ایران اگر باثبات‌ترین و قدرتمندترین کشور منطقه نباشد، یکی از باثبات‌ترین و قدرتمندترین کشورهای منطقه است. لذا ایران بدون بمب اتم هم قادر خواهد بود با همین استراتژی و ظرفیت و توانایی به راه مقاومت ادامه دهد.

با توجه به وقایع لیبی و برجام، آیا فکر می‌کنید چین و روسیه برای حمایت از مقررات بین الملل به اندازه کافی اقدام کرده اند؟

موسویان: واقعیت این است که کشورهای چین و روسیه در مقایسه با آمریکا و اروپا، در اجرای برجام صادق‌تر بوده اند. آمریکا کاملا برجام را نقض کرده و اروپا هم به حمایت سیاسی بسنده کرده است. درعین حال، ضمن اینکه چین و روسیه نسبت به اروپا و در عمل از اروپا بهتر عمل کرده اند اما به تعهدات به‌طور کامل عمل نکرده و در اجرای کامل تعهدات برجامی نیز قصورکرده اند.

حسن اینکه برجام امضاء شد و ایران به تعهدات عمل کرد این است که امروز جامعه جهانی به این حقیقت پی برده که برای اولین بار بین ایران و قدرت‌های جهانی توافقی رسمی صورت گرفت. ایران کاملا به تعهدات عمل کرد و به‌طور کلی همه قدرت‌های جهانی به تعهدات عمل نکردند به‌ویژه آمریکا و اروپا. اکنون مسلم شد که ایران بیشترین سطح از شفافیت در بین همه اعضاء جامعه جهانی را پذیرفته و به آن عمل کرده است. اما اگر ترامپ گمان می‌کند با تهدید و فشار قادر خواهد بود ایران را تسلیم یا به مذاکره وادار کند به نتیجه نخواهد رسید مگر اینکه تغییر سیاست داده و به ایران احترام بگذارد. به اصل عدم مداخله و احترام متقابل عمل کند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ