کد خبر: ۱۲۸۸۴۲
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۳/۲۰

سخنگوی وزارت خارجه: اروپایی‌ها نمی توانند برای ایران شرط تعیین کنند

سخنگوی وزارت خارجه: اروپایی‌ها نمی توانند برای ایران شرط تعیین کنند

سخنگوی وزارت خارجه ضمن رد درخواست خرید اس ۴۰۰ توسط روسیه اعلام کرد: مقامات آلمانی و اروپایی در موقعیتی نیستند که برای ایران شرط تعیین کنند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، عباس موسوی گفت: درخواستی از روسیه برای خرید اس 400 نداشتیم و فعلا احساس نیازی به این سامانه نداریم، متخصصان ایرانی سامانه‌هایی طراحی کردند که دست‌کمی از این سامانه‌ها ندارد.

موسوی افزود: انتظار از اروپا و سه کشور عضو برجام این بود که به تعهدات عمل کنند اما متاسفانه شاهد بودیم یا نخواستند یا نتوانستند و این جای تاسف بسیار دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: اقدام عملی ویژه‌ای که خواسته‌های ایران را تامین کند از سوی اروپا و اعضای اروپایی برجام شاهد نبودیم. خیلی به اینستکس امید نبستیم.

موسوی سفر آبه به ایران را مهم سال خواند و گفت: این سفر مهمی است و در کانون توجهات قرار گرفته و دو‌ کشور دارای مواضع خاص هستند و نگرانی‌هایی درباره مسائل منطقه و بین‌المللی دارند. انشالله توافقات خوب دوجانبه صورت خواهد گرفت و درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو خواهند کرد.

وی افزود: ایران آمادگی داشته با کشورهای حوزه خلیج فارس برای رفع نگرانی‌ها گفت‌وگو داشته باشد و پیشنهادهای ظریف هم در این زمینه بود.

موسوی درباره ادعاهای تکراری ترامپ و نتانیاهو برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خاطرنشان کرد: دولت ترامپ با خروج غیرقانونی از برجام برای ایران تعیین شرط می‌کند و همزمان تحریم را سامان می‌دهد و دم از مذاکره می‌زند. جدا از آمریکا، اروپا و کشورهای باقیمانده در برجام باید به تعهدات عمل کنند. اگر حسن‌نیت دارند باید جلوی تروریسم اقتصادی علیه ایران را بگیرند و روابط تجاری ایران را عادی‌سازی کنند.

موسوی درباره پایان مهلت ۶۰ روزه به کشورهای باقیمانده در برجام و اقدامات ایران بعد از آن ادامه داد: اگر ببینیم اقدامات عملی و ملموس صورت نگیرد و همزمان تروریسم اقتصادی ادامه یابد گام دوم با قدرت بیشتر برداشته می‌شود.

وی درباره اظهارات هایکو ماس وزیر خارجه آلمان مبنی بر اینکه در تهران مخالفت با برنامه موشکی را اعلام خواهد کرد، گفت: مقامات آلمانی و اروپایی در موقعیتی نیستند که برای ایران شرط تعیین کنند. آنکه طلبکار است و نگرانی دارد ایران و مردم منطقه هستند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ