کد خبر: ۱۳۶۹۴۸
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۷/۲۲

لایحه پالرمو از دور خارج شد / عدم امکان ورود مجمع و مجلس + علت
عضو مجمع تشخیص مصلحت :

لایحه پالرمو از دور خارج شد / عدم امکان ورود مجمع و مجلس + علت

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از خروج لایحه پالرمو از دور خبر داد و گفت: این لایحه بر اساس نظر شورای نگهبان رد شده تلقی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، غلامرضا مصباحی مقدم درباره آخرین وضعیت لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) به فارس گفت: زمان رسیدگی به این طرح در مجمع تشخیص مصلحت نظام یکسال بود که هم اکنون سقف زمانی آن گذشته و مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارنظری نکرده است.

وی تاکید کرد: با گذشت زمان موردنظر که در آیین نامه مجمع به صراحت آمده، مجمع تشخیص مصلحت نظام دیگر نمی تواند درباره این لایحه نظری داشته باشد و در واقع رسیدگی به آن در مجمع متوقف شده است.معنای آنچه که رئیس مجلس به استناد اصرار مجلس به مجمع ارجاع می کند، این است که اصلاحات موردنظر شورای نگهبان توسط مجلس صورت نگرفته است و به مجمع ارجاع می شود. اگر مجمع در این خصوص رسیدگی نکرده باشد و یکسال بگذرد، مبنا نظر شورای نگهبان است یعنی آن لایحه یا طرح رد شده تلقی می شود.

این عضو مجمع تشخیص با اشاره به اینکه شورای نگهبان مجددا نمی تواند در بحث پالرمو ورود کند،‌گفت:‌ شورای نگهبان پیش از ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت نظام می توانست به طرح پالرمو ورود کند اما حالا دیگر نظر نهایی همان نظری است که آخرین بار شورا اعلام کرده بود بنابراین پالرمو از دور خارج شد.

مصباحی مقدم گفت:‌ لایحه پالرمو الحاق به یک کنوانسیونی را موجب می شد که FATF به دنبال آن بود و الحاق به این کنوانسیون سبب می شد تا مبدأ و مقصد تمام معاملات بین المللی ایران بطور شفاف  برای FATF مشخص باشد یعنی امکان دور زدن تحریم ها با قبول الحاق به کنوانسیون پالرمو ممکن نبود.

وی ادامه داد:‌ در شرایط موجود ناگزیریم تحریم های آمریکا را دور بزنیم. در چنین موقعیتی شفاف کردن معاملات برای ناظران FATF که الان در رأس آن نماینده آمریکا است، فراهم کردن فرصت برای دشمنان است.از این جهت مجمع تشخیص مصلحت رسیدگی به این لایحه را متوقف کرد تا تحریم های آمریکا برداشته شود و چون تحریم ها برداشته نشده این لایحه همچنان مسکوت باقی مانده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ