کد خبر: ۱۶۵۳۹۹
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۵

تبعات منفی قیمت گذاری دستوری از نگاه رییس اسبق سازمان بورس

تبعات منفی قیمت گذاری دستوری از نگاه رییس اسبق سازمان بورس

رییس اسبق سازمان بورس و مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران قیمت گذاری دستوری را آفت اقتصاد ایران توصیف کرد و درباره تبعات اجرای آن توضیحاتی داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی صالح آبادی درباره قیمت گذاری دستوری و تبعات اجرای آن گفت: قیمت گذاری دستوری با ایجاد رانت و سوداگری به آفتی بزرگ در اقتصاد ایران تبدیل شده که هیچ نفع و اثر مثبتی برای مردم نداشته و بهتر است کالاها در بورس کالا عرضه شوند تا هم شفافیت و امکان نظارت بر بازار فراهم شود و هم قیمت گذاری دستوری حذف شود.

وی افزود: با اجرای قیمت گذاری دستوری افرادی که شایستگی خرید کالا را ندارند اقدام به خرید می کنند و در بازار آزاد با قیمت بالا به فروش می رسانند.

این مقام مسئول ادامه داد: سیاست گذار باید بین دخالت و نظارت تفاوت قایل شود. در بازار به شدت مخالف قیمت‌گذاری دستوری هستم اما باید نظارت در معاملات کالاها انجام شود و همین نظارت ها زمینه تنظیم بهینه بازار را فراهم می کنند.

صالح آبادی گفت: عرضه کالاها به حد کافی در بورس کالا می تواند زمینه تعادل بخشی بازارها را مهیا کند و طی چند سالی که در حال فعالیت بوده ،عملکرد بسیار خوبی داشته است اما زمانی که کالایی با افزایش قیمت همراه می شود، برخی گمان می کنند بورس باعث افزایش قیمت ها شده در حالی که بورس علت نیست بلکه معلول بوده و فقط نشان دهنده وضعیت موجود در بازار است.

وی افزود: با عرضه کافی محصولات در بورس کالا و نظارت و رصد تولید خریداران کالاها می توان شاهد شفافیت حداکثری و حضور خریداران واقعی در معاملات بود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ