کد خبر: ۱۶۸۰۸۰
۰:۰ - ۱۴۰۰/۲/۲۷

فولاد مبارکه پیشگام بومی‌سازی در صنعت با ساخت ۱۵۸۹ قطعه
رئیس بومی‌سازی مواد مطرح کرد:

فولاد مبارکه پیشگام بومی‌سازی در صنعت با ساخت ۱۵۸۹ قطعه

رئیس بومی‌سازی فولاد مبارکه گفت: این شرکت بالغ بر سه دهه در بومی‌سازی قطعات و تجهیزات پیشگام صنعت بوده و سال گذشته با ساخت ۱۵۸۹ قطعه، صرفه‌جویی ۲.۶ هزار میلیارد تومانی را در برداشته است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مهدی شهیدی با بیان اینکه سابقه بومی‌سازی در فولاد مبارکه منحصر به دوران تحریم نیست به ایراسین گفت: با راه‌اندازی نواحی مختلف تولیدی، تدبیر مدیریت فولاد مبارکه بر این امر قرار گرفت که ساخت قطعات موردنیاز به‌منظور برآورده کردن نیازهای خطوط، انتقال فناوری و پرورش سازندگان توانمند بومی‌سازی شود.

وی افزود: در این راستا قطعات با نقشه‌های موجود به شرکت‌های سازنده ارجاع شد و پس از ساخت در خطوط تولیدی مورد استفاده قرار گرفت. با نتایج مطلوب و صرفه‌جویی اقتصادی حاصل از فرایند ساخت داخل در سال ۸۰ فولاد مبارکه اقدام به ایجاد ساختار ساخت داخل قطعات و تجهیزات موردنیاز در مجموعه مدیریت دفتر فنی تعمیرات کرد.

تقویت دو بازوی تجربه و دانش با ساخت داخلی قطعات و تجهیزات

این رییس بومی سازی ادامه داد: هدف از ایجاد این ساختار تهیه مدارک فنی ساخت و اطلاعات موردنیاز جهت ساخت داخل قطعات و تجهیزات بوده که این حرکت باعث تسریع روند ساخت داخل قطعات شد. با توجه به رویکرد مثبت سازندگان و تأمین‌کنندگان به استفاده از این مدارک، شرکت‌های سازنده به ایجاد و یا تقویت ساختار دفتر فنی در داخل مجموعه احساس نیاز کردند و در نتیجه دو بازوی تجربه و دانش در داخل مجموعه‌های سازنده تقویت شد.

شهیدی تصریح کرد: ساخت داخل قطعات با فرایند جدید باعث ارتقای فنی سازندگان مرتبط با فولاد مبارکه شده و بسیاری از سازندگان در مهندسی معکوس، بهینه‌سازی و طراحی قطعات و تجهیزات به بلوغ کافی رسیدند و حتی در موارد بسیاری این قطعات در سبد محصولات سازندگان قرار گرفته و سایر مراکز صنعتی نیز از این محصولات منتفع شدند. حدود ۷۰ درصد خرید با استفاده از مدارک فنی تهیه‌شده توسط واحد مهندسی قطعه و تجهیز انجام می‌گیرد.

تأسیس واحد بومی‌سازی فولاد مبارکه

به گفته وی، بهبود مستمر فرایندها از دیرباز یکی از مهم‌ترین اهداف فولاد مبارکه بوده و بومی‌سازی و ساخت داخل نیز از این قاعده مستثنا نیست. تجربیات سه دهه در ساخت داخل قطعات و تجهیزات و میل به بهبود مستمر در فرایند بومی‌سازی باعث شد به‌منظور بهره‌گیری از دانش و تجربیات شرکت‌های دانش‌بنیان و سازنده در کل ایران در سال ۹۰ فولاد مبارکه اقدام به تشکیل واحد بومی‌سازی کند.

رییس بومی سازی فولاد مبارکه توضیح داد: تشکیل این واحد باعث هم‌افزایی تجربیات و دانش فنی مجموعه شرکت‌های سازنده و نواحی تولیدی و تعمیراتی شد. با توجه به تسهیل فرایند بومی‌سازی بعد از تشکیل این واحد، خرید قطعات و تجهیزات موردنیاز با سرعتی بیش از پیش به سمت داخل سوق داده شد و نتیجه آن تأمین اقتصادی و با کیفیت قابل‌رقابت با نمونه‌های خارجی مایحتاج فولاد از داخل شد.

الگوبرداری سایر شرکت‌ها از سیاست بومی‌سازی فولاد مبارکه

شهیدی عملکرد موفق فرایند بومی‌سازب فولاد مبارکه را سرآغاز الگوبرداری سایر شرکت‌های فولادسازی از این مهم دانست و افزود: این شرکت به‌عنوان پیشرو در این عرصه اقدام به انتقال تجربیات بدست‌آمده به‌منظور نشر دانش بومی‌سازی کرد. آثار مثبت بومی‌سازی علاوه بر بی‌اثر کردن تحریم‌ها و جلوگیری از خروج ارز موجب رشد ۹۱ درصدی تعداد قطعات و تجهیزات تهیه شده در داخل به کل قطعات خریداری شده است. سال گذشته ۱۵۸۹ قطعه و تجهیز برای نخستین بار در فولاد مبارکه بومی‌سازی شد و صرفه‌جویی ۲.۶ هزار میلیارد تومانی را در برداشت.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ