کد خبر: ۱۶۸۱۰۲
۱۲:۵ - ۱۴۰۰/۲/۲۷

دستورالعمل تعیین قیمت بلیت حمل‌ و نقل جاده‌ای تصویب شد
در شورای عالی ترابری:

دستورالعمل تعیین قیمت بلیت حمل‌ و نقل جاده‌ای تصویب شد

دستورالعمل تعیین نرخ بلیت حمل‌ونقل عمومی مسافر جاده‌ای بر اساس افزایش نرخ بلیت تا سقف نرخ تورم سالیانه ، توسط شورای عالی ترابری تصویب شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شورای عالی ترابری، دستورالعمل تعیین نرخ بلیت حمل‌ونقل عمومی مسافر جاده‌ای بر اساس افزایش نرخ بلیت تا سقف نرخ تورم سالیانه بخش حمل و نقل را تصویب کرد.

بر اساس ان گزارش، هدف از این دستورالعمل تشریح سیاست‌های تعیین نرخ بلیت ناوگان عمومی مسافر جاده‌ای است به‌طوری که منافع همه ذی‌نفعان شامل فعالان و دست‌اندرکاران از جمله شرکت‌ها و موسسه‌های حمل‌ونقل مسافر جاده‌ای، مالکان ناوگان، رانندگان و مسافران که به عنوان خدمات‌گیرندگان بخش حمل‌ونقل عمومی مسافر جاده‌ای هستند را در نظر بگیرد.  

دامنه کاربرد آن شامل همه ناوگان فعال در حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای مسافر اعم از اتوبوس، مینی‌بوس، میدل‌باس، سواری کرایه و ون که در مسیرهای داخلی تردد می‌کنند، خواهد بود.

میزان تعدیل نرخ پایه سالیانه به پیشنهاد کانون‌ها و اتحادیه‌های هر بخش تا سقف نرخ تورم سالیانه بخش حمل‌ونقل اعلامی توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود.

پس از تعیین نرخ توسط اتحادیه‌ها یا کانون‌های ذی‌ربط، مراتب به سازمان راهداری منعکس و پس از تایید سازمان به‌ منظور انطباق با ضوابط برای اجرا به اتحادیه یا کانون مربوطه ارسال و از سوی آنها ابلاغ خواهد شد.  

در صورت درخواست اتحادیه‌ها برای تعدیل نرخ جابه‌جایی مسافر به میزان بیش از نرخ تورم اعلامی توسط بانک مرکزی، نرخ پایه سالیانه به پیشنهاد کارشناسی کانون‌ها متناسب با عوامل موثر بر قیمت تمام‌شده حمل‌ونقل تعیین می‌شود. 

نرخ جابه‌جایی مسافر در سفرهای دربستی به صورت توافق بین متقاضی و شرکت حمل‌ونقل مسافر تعیین می‌شود. همچنین نرخ جابه‌جایی مسافر در سفرهای یک‌سر خالی در ایام نوروز، اربعین حسینی و دهه پایانی ماه صفر به منظور افزایش توان عملیاتی و مدیریت بهره‌وری ناوگان به پیشنهاد کانون‌ها و اتحادیه‌های هر بخش تعیین و مراتب به سازمان منعکس و پس از تأیید سازمان، ابلاغ خواهد شد.

در این مصوبه همچنین بندی برای نظارت بر حسن انجام کار در نظر گرفته شده است. بر این اساس درج نرخ، شرایط فروش و استرداد بلیت و اطلاع‌رسانی آن از طریق وب سایت کانون‌ها و اتحادیه‌های ذی‌ربط و در محل فعالیت الزامی است.

اعمال نظارت در خصوص اطمینان از فروش بلیت با رعایت نرخ‌های مربوطه، توسط اداره‌های کل استان‌ها و دفاتر نمایندگی سازمان راهداری و اتحادیه‌های حمل‌ونقل انجام می‌شود.

همچنین اداره‌های کل استان‌ها به منظور اعمال نظارت بر فعالیت‌های شرکت‌های حمل‌ونقل مسافر در صورت مشاهده تخلف از مفاد و مقررات این دستورالعمل بر اساس آیین‌نامه اجرایی تبصره یک ماده ۳۱ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی به جرایم رسیدگی می‌کنند.

رسیدگی به شکایات مردمی درباره تخطی از موضوعات این دستورالعمل با سازمان راهداری جاده‌ای است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ