کد خبر: ۱۷۸۷۵۹
۱۶:۲۶ - ۱۴۰۰/۹/۳

تحقق وعده وزیر صنعت با کاهش ۶.۵ درصدی قیمت ورق فولاد

تحقق وعده وزیر صنعت با کاهش ۶.۵ درصدی قیمت ورق فولاد

وعده دو هفته پیش وزیر صنعت برای مدیریت هوشمند بازار صنایع معدنی ، امروز با آغاز عرضه تلفیقی ورق فولاد در بورس کالا و کاهش ۶.۵ درصدی قیمت ها محقق شد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم ، رضا فاطمی امین پس از اخذ رای اعتماد از مجلس و در همان روزهای نخست آغاز به کار در دولت، وعده مدیریت هوشمند بازار را به دور از رویکردهای گذشته و شکست خورده ای همچون قیمت گذاری دستوری داد که بررسی اقدامات وی در همین دو هفته گذشته بیانگر محقق شدن دو وعده بزرگ برای مدیریت هوشمند بازار صنایع معدنی دارد امروز با آغاز عرضه تلفیقی ورق فولاد در بورس کالا قیمت ها ۶.۵ درصد کاهش یافت.

فعالان بازار فولاد به خوبی می دانند که بازار ورق های فولادی یکی از پرچالش ترین حوزه ها طی چند سال اخیر بوده که امروز در یک رویکرد اصولی و حساب شده، نخستین عرضه تلفیقی ورق فولاد از سوی فولاد مبارکه در بورس کالا انجام شد تا با تلفیق محصول وارداتی و داخلی، کسری بازار داخل پوشش داده شود. در این میان موضوع مهم در معاملات امروز، کاهش قیمت پایه ورق گرم عرضه شده به نسبت عرضه قبلی فولاد مبارکه به میزان ۶.۵ درصد بود که رویدادی مهم و اثرگذار در ثبات بخشی به بازار فولاد تلقی می شود.

از نکات مهم دیگر معاملات امروز ورق گرم این بود که ورق گرم فولاد مبارکه برای نخستین بار بدون محدودیت در سمت تقاضا معامله شد و در مازاد عرضه نیز بدون سقف سهمیه شرکت ها خرید خواهند کرد. با برنامه ریزی مناسب وزارت صنعت این موضوع نه تنها چالشی به همراه نداشت بلکه قیمت در مسیر سراشیبی قرار گرفت و حذف سهمیه ها در مبادلات کالایی، یکی دیگر از وعده های فاطمی امین است که به مرور در کالاهای مختلف حذف شده تا بازاری نظام مند، رقابتی و به دور از سهمیه بندی و احتمال شکل گیری رانت در بازار فولاد ایجاد شود.

پس از عملیاتی شدن طرح وزارت صنعت به منظور مدیریت هوشمند بازار فولاد در قالب قراردادهای کشف پریمیوم و استقبال مصرف کنندگان شمش فولاد، مس کاتد و آهن اسفنجی از این شیوه معاملاتی، امروز نخستین عرضه تلفیقی ورق فولاد از سوی فولاد مبارکه به عنوان گام بعدی طرح وزارت صنعت اجرایی شد که به اعتقاد فعالان بازار، اتخاذ این تدابیر وزارت صنعت و تعامل مناسب وزیر صنعت با صنایع، نوید بازاری آرام و باثبات را برای محصولات فولادی می دهد.

معاملات امروز

امروز عرضه تلفیقی ۳۰۰.۸ هزار تنی ورق گرم فولاد مبارکه به صورت ۸۰ درصد تولید داخلی و ۲۰ درصد وارداتی انجام شد و با ورود تقاضای ۲۲۶.۷ هزار تنی به تالار معاملات این محموله در همان قیمت پایه یعنی ۱۹۹.۷هزار ریال در هر کیلوگرم مورد معامله قرار گرفت. از نکات برجسته عرضه امروز، قیمت پایه عرضه ورق گرم روزجاری بوده که ۶.۵ درصد پایین تر از قیمت آخرین معامله محصول مذکور در بورس کالا قرار گرفت به طوری که فولاد مبارکه در تاریخ ۱۰ آبان ماه ۲۰۰.۹ هزار تن ورق گرم را به بهای ۲۰۲.۲ هزار ریال عرضه کرده بود که در نتیجه رقابت صورت گرفته قیمت پایانی به ۲۱۳.۵ هزار ریال در هر کیلوگرم رسیده بود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ