کد خبر: ۱۷۹۰۶۰
۱۶:۱۴ - ۱۴۰۰/۹/۱۲

برنامه وزارت نیرو برای رفع چالش های صنعت برق

برنامه وزارت نیرو برای رفع چالش های صنعت برق

وزارت نیرو با اعلام افزایش ظرفیت ۸۰۹ مگاواتی نیروگاه‌های حرارتی در ۱۰۰ روز اول فعالیت دولت جدید از برنامه های این وزارتخانه برای رفع چالش های این صنعت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، وزارت نیرو اعلام کرد : در ۱۰۰ روز اول فعالیت دولت سیزدهم ، 4 واحد نیروگاه جدید وارد مدار شده و ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی به ۸۰۹ مگاوات افزایش یافته و به زودی افتتاح می‌شود.

بر اساس این گزارش، تحریم‌ها و مشکلات بوجود‌ آمده برای تأمین قطعات و لوازم، عدم تأمین منابع مالی مناسب از محل درآمدهای عمومی، سخت‌گیری بانک‌ها در اخذ وثیقه و تضامین از شرکت‌های پیمانکاری برای استفاده از ظرفیت‌های قانونی اخذ تسهیلات، عدم اختصاص منابع مالی حاصل از سوخت صرفه‌جویی شده به نیروگاه‌ها و عدم تعیین تکلیف مطالبه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، پیمانکاران و بانک‌ها و تسویه بدهی سرمایه‌گذاران با صندوق توسعه ملی از جمله مشکلات و چالش‌هایی بود که وزارت نیرو در دوره مدیریتی جدید با آن دست و پنجه نرم می‌کرد.

بر این اساس با توجه به عزم جدی دولت در برطرف کردن مشکلات، وزارت نیرو با ارائه برنامه‌هایی برای برون رفت از شرایط فعلی در کوتاه‌ مدت و میان‌ مدت سعی در رفع این چالش‌ها دارد.

برنامه‌های این وزارتخانه شامل تهاتر مطالبات تولیدکنندگان غیردولتی برق، تعیین تکلیف مطالبات سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، پیمانکاران و بانک‌ها و تسویه حساب بدهی سرمایه گذاران بخش خصوصی به صندوق توسعه ملی، تخصیص سوخت صرفه‌ جویی شده بابت تعهدات دولت در طرح‌های بیع متقابل و اولویت پرداخت صورت‌ وضعیت‌های تأیید شده طرح‌های نیروگاهی گشایش شده از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی توسط شبکه بانکی است.

البته افزایش قیمت سوخت مصرفی تولید برق و متناسب با آن اصلاح قیمت فروش برق و تخصیص منابع حاصله برای حمایت از سرمایه‌گذاری در ارتقای بازدهی نیروگاه‌های حرارتی، هماهنگی با بخش گاز در جهت استفاده بهینه از منابع انرژی ، الزام متقاضیان انشعاب جدید به ارائه گواهی ظرفیت و اختصاص منابع حاصل از واگذاری اموال و دارایی‌های شرکت‌های نیروگاهی جهت بازسازی و نوسازی تأسیسات تولید، برق و اتمام طرح های نیمه تمام از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه برای برون‌ رفت است.

برق به‌ عنوان کالای راهبردی و یکی از زیرساخت‌های مهم و ضروری محسوب می‌شود. فرآیند تولید، توزیع و مصرف آن از حساسیت‌های مختلفی برخوردار است. در دولت قبل صنعت برق ، درگیر چالش‌های سخت و نفس‌گیر زیادی شد اما از بدو ورود دولت جدید و انجام بررسی و آسیب‌شناسی‌های لازم برنامه‌های کوتاه و میان‌ مدتی برای این صنعت تدوین شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ