کد خبر: ۱۹۷۲۶۱
۰:۰ - ۱۴۰۱/۹/۲

بانک مرکزی ۶۷.۵ هزار میلیارد تومان اوراق مالی با سود ۲۱ درصدی بازخرید کرد

بانک مرکزی ۶۷.۵ هزار میلیارد تومان اوراق مالی با سود ۲۱ درصدی بازخرید کرد

بانک مرکزی با هدف جذب نقدینگی در عملیات بازار باز ، اقدام به توافق بازخرید ۶۷.۵ هزار میلیارد تومان اوراق مالی با نرخ سود ۲۱ درصدی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک مرکزی اعلام کرد: با توجه به پیش‌بینی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌ بانکی، موضع عملیاتی در این هفته توافق بازخرید بود که با حضور 17 بانک و موسسه اعتباری به اجرای عملیات بازار باز به مبلغ 67.5 هزار میلیارد تومان با سررسید 7 روزه و حداکثر نرخ 21 درصد اقدام شد.

بر اساس این گزارش، بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌‌توانند طی روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق مالی اسلامی و در قالب توافق بازخرید با سقف نرخ سود 22 درصد استفاده کنند.

در عملیات بازار باز ، بانک مرکزی با خرید و فروش گروه خاصی از اوراق بهادار ، تلاش می‌‌کند اهداف سیاستی را در کنترل حجم پول موجود در اقتصاد اجرا کند. در این بازار بانک مرکزی، دولت و بانک‌‌ها نقش اساسی دارند.

بانک‌‌ها در پایان هر روز به دنبال کنترل میزان نقدینگی هستند که درصورت داشتن کسری باید به دنبال تزریق پول باشند و در صورت داشتن مازاد ذخایر، باید آن را تعدیل کنند. بانک مرکزی به‌ عنوان عضو و مدیر بازار، مسئول اجرای امور است و با خرید و فروش اوراق قرضه دولتی در بازار آزاد اقدام به کنترل نقدینگی در بانک ها می‌‌کند و همزمان با این عمل، رشد اقتصادی و کنترل تورم را نیز در دستور کار دارد.

تلگرام اصلی بورس پرس :http://t.me/boursepressir

انتهای پیام

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ