کد خبر: ۲۲۱۰۰۸
۰:۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۴

آیین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی اصلاح شد

آیین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی اصلاح شد

مصوبه هیأت وزیران در خصوص اصلاح آیین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مصوبه هیأت وزیران در خصوص اصلاح آئین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.

بر اساس این گزارش این تبصره زیر به ماده ۳ الحاق می‌شود: ملاک صدور گواهی صادرات برای شرکت‌های متقاضی دریافت گواهی صادرات فاقد گواهینامه صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه تنها یک بار پس از اتمام قرارداد تأیید کارگروه موضوع ماده ۱۹ این آئین نامه است و شرکت متقاضی برای دفعات بعدی موظف است گواهینامه صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه را اخذ کرده باشد.

همچنین تبصره "شعب خارجی بانک‌های ایرانی با موافقت بانک در داخل و رعایت ضوابط و مقررات، میزبان نسبت به پذیرش بیمه نامه‌ها و ضمانت نامه‌های صندوق ضمانت صادرات جهت صادرات خدمات فنی و مهندسی اقدام کنند" به ماده ۶ الحاق می‌شود.

این تبصره هم به ماده ۱۱ الحاق می‌شود: وزارت خارجه موظف است با هماهنگی سازمان توسعه تجارت به منظور ایجاد وحدت رویه نسبت به بازبینی و اصلاح شیوه نامه ناظر بر تأیید اسناد و قراردادهای صادرات خدمات در دفاتر نمایندگی و سفارتخانه‌های ایران در خارج و تسریع در انجام فرآیندهای مرتبط ظرف یک ماه اقدام و شیوه نامه را جهت اجرا به نمایندگی‌های مربوط ارائه کند.

این متن به عنوان ماده ۱۹ مکرر الحاق می‌شود: با هدف فراهم کردن و تسهیل حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‌ های برون مرزی، کارگروهی با مسئولیت وزارت اقتصاد و عضویت بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، صندوق توسعه ملی و وزارت صنعت (سازمان توسعه تجارت) تشکیل و نسبت به تهیه ساز و کار لازم جهت استفاده از منابع و دارایی‌های ایران در خارج در چارچوب قوانین به منظور پوشش وثایق شرکت‌های فنی و مهندسی ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه اقدام کند. 

متن زیر به عنوان تبصره ۲ به ماده ۲۰ الحاق و شماره تبصره فعلی به تبصره یک اصلاح می‌شود:

تبصره ۲- در راستای توسعه صادرات خدمات به خارج، وزارت صنعت مکلف است برای صادر کنندگان خدمات شناسه (کد) صادراتی مشابه ثبت اظهار نامه کالای صادراتی (کوتاژ) صادراتی کالا صادر کند.

۶- شماره ماده ۲۱ به ۲۳ اصلاح و متون زیر به عنوان مواد ۲۱ و ۲۲ به آئین نامه الحاق می‌شوند:

ماده ۲۱- واردات ماشین آلات و تجهیزات استفاده شده در طرح پروژه‌های برون مرزی که در کشورهای هدف خریداری شده با رعایت قوانین و مقررات مربوط به ثبت سفارش و بدون انجام رویه بانکی توسط صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی صرفاً از محل درآمد صادراتی مشروط به اخذ مصوبه کارگروه موضوع ماده ۱۹ این آئین نامه و پرداخت حقوق و عوارض گمرکی مجاز است.

ماده ۲۲- ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده در پروژه‌های خدمات فنی و مهندسی برون مرزی که به عنوان خروج موقت اظهار و در طول اجرای طرح دچار حادثه و قوه قهریه شده با تأیید کارگروه موضوع ماده ۱۹ این آئین نامه قابل تبدیل به خروج قطعی و معاف از تعهد ارزی است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ