کد خبر: ۲۲۱۰۱۴
۰:۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۴

ساخت پل خلیج فارس با تهاتر نفت و مشارکت چین + برآورد ۷۰۰ میلیون دلاری!
با وجود بلاتکلیفی از سال ۸۹ اعلام شد:

ساخت پل خلیج فارس با تهاتر نفت و مشارکت چین + برآورد ۷۰۰ میلیون دلاری!

دبیر شورای عالی مناطق آزاد از ساخت پل خلیج فارس با برآورد ۷۰۰ میلیون دلاری و از طریق تهاتر نفت با چین خبر داد که قرار بود با حضور شرکت های بورسی و خارجی ساخته شود!

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،  حجت‌الله عبدالملکی در حاشیه برگزاری همایش اقتصاد دریامحور در پاسخ به پرسشی مبنی بر آخرین وضعیت ساخت پل خلیج فارس آن هم با پیشرفت تنها 18 درصد به تسنیم، گفت: تمام مطالعات پل خلیج فارس انجام شده و بخشی از منابع مالی توسط منطقه آزاد قشم و بودجه و قسمتی نیز از طریق تهاتر نفت تامین خواهد شد.

وی افزود: تلاش می‌شود پل خلیج فارس طی سه سال آینده به بهره‌برداری برسد. با پیمانکاران چینی مذاکره شد. در گفتگو با معاون اول رئیس جمهور نیز پیشنهاد شد پل خلیج فارس به عنوان پروژ‌های خط اعتباری ایران و چین در نظر گرفته شود که طبق اعلام وی این موضوع قابل بررسی است. پل خلیج فارس باید اجرایی شود و هر کسی به این پروژه تشکیک وارد کند یا منافع ملی را نشناخته یا نیت دیگری دارد.

عبدالملکی ادامه داد: هزینه ساخت این پروژه نیز حدود 700 میلیون دلار برای کل طرح برآورد شده است. ساخت پل خلیج فارس منافع بلندمدت زیادی برای ایران دارد.

براساس این گزارش، ساخت پل جاده‌ای - ریلی خلیج فارس به طول 2.4 کیلیومتر که از سال 89 با حضور شرکت های بورسی و خارجی، شروع و با چندین توقف و از سرگیری مواجه شده و قرار بود و است جزیره قشم را به بندر پل در سرزمین اصلی ایران متصل کند.

برنده مناقصه پل خليج فارس كنسرسيوم در بهمن 89، شرکت هسا پارس به همراه چند مجموعه دیگر چینی و داخلی از جمله شركت بورسي ماشين‌ سازي اراك بود و مراسم کلنگ‌زنی این پروژه با حضور محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت با برآورد هزینه ساخت 450 میلیون یورو 23 اسفند 89 زده شد و قرار بود این پل جزیره قشم را از لافت به بندر پل در شهرستان بندر خمیر استان هرمزگان پیوند دهد اما تاکنون و با وجود چند مصوبه دیگر دولت ها، نهایی نشده است.

18 بهمن سال گذشته هم حجت عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد در مراسم از سرگیری ساخت پل خلیج فارس گفته بود عملیات اجرایی پل خلیج فارس پس از حدود 7 سال توقف به دلیل اهمیت فوق‌ العاده بالا با تامین مالی از سه بخش دولت، سازمان منطقه آزاد قشم و فاینانس و سرمایه‌گذار خارجی آغاز می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ