کد خبر: ۲۲۱۰۴۲
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۴

آخرین رقم تورم مسکن و صنعت و عدم تغییر ساعت / پاسکاری به وزیر صنعت!
وزیر اقتصاد اعلام کرد:

آخرین رقم تورم مسکن و صنعت و عدم تغییر ساعت / پاسکاری به وزیر صنعت!

سخنگوی اقتصادی دولت با اعلام کاهش و افزایش ۱۱ و ۱.۹ درصدی تورم مسکن و صنعت و عدم تغییر ساعت کاری، وضعیت حال و آینده بازار خودرو را به وزیر صنعت حواله کرد!

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، احسان خاندوزی با بیان اینکه تورم نقطه به نقطه مسکن طبق گزارش مرکز آمار در پایان دی نسبت به مدت مشابه قبل ۱۱ درصد کاهش یافته، اعلام کرد: تورم نقطه به نقطه بخش مسکن از ۵۷.۵ به ۴۶.۵ درصد رسید. سرعت رشد قیمت‌ها در بخش مسکن کاهنده بوده و نرخ ها هم در سال جاری به صورت مطلق کاهش یافته است.

همچنین تورم ماهانه مسکن برای ۵ ماه منفی و در سایر ماه‌ها نیز در سطوح بسیار کمتر از ادوار گذشته قرار داشت. طبق گزارش نهادهای پژوهشی شاخص تولید شرکت‌های بزرگ صنعتی در دی ماه ۱.۹ درصد رشد داشت و از ۱۵ رشته فعالیت صنعتی، ۹ رشته رشد مثبت داشتند.

مهم‌ترین رشته صنعتی با رشد مثبت در این ماه صنایع شیمیایی‌ و فلزات اساسی بودند که ۶ و ۹ درصد رشد کردند. علت مهم این رشد در فصل سرد سال، کاهش اثر پذیری صنایع از قطعی گاز و بهبود در این حوزه است.

اردیبهشت در بسته رشد تولید و مهار تورم دولت، هدف‌گذاری کنترل نقدینگی تا پایان سال ۲۵ درصد بود که گزارش بانک مرکزی در دی ماه نشان می‌دهد نرخ رشد نقدینگی به ۲۵.۲ درصد رسیده که کمترین میزان ثبت‌ شده از تابستان ۹۸ تا امروز است. نرخ رشد پایه پولی هم به ۳۱.۷ درصد رسید که در ۱۷ ماه گذشته کمترین رقم ثبت شده است.

فعلا در تدوین لایحه، تغییر ساعت رسمی در دستور کار دولت نیست اما طبق مصوبه رسمی مجلس، دولت این اختیار را دارد ساعت اداری دستگاه های تابعه را به نحوی تنظیم کند که موارد متعددی از جمله هدف گذاری های ناترازی بخش برق به شکل بهتری حاصل شود. بررسی های وزارت نیرو نشان می دهد در تابستان تغییر ساعت کاری حدود ۸۵۰ مگاوات صرفه جویی ایجاد کرد.

به تعادل رساندن بازار خودرو از طریق افزایش عرضه تولید داخلی و رفع‌ نیازهای وارداتی در کنار و نظام‌مند کردن قیمت‌گذاری در دستور کار دولت ‌و وزارت صنعت است.

وزیر وعده داده بزودی مصاحبه مفصلی در این رابطه خواهد داشت. فصل الخطاب این موضوع بجای مصاحبه مقامات آن چیزی است که در دستور کار دولت است و وزارت صنعت اعلام می‌کند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ