کد خبر: ۶۳۲۰۲
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۷/۱۹

بازار ۳ هزار میلیارد تومانی که سارقان خودرو ساخته اند

بازار ۳ هزار میلیارد تومانی که سارقان خودرو ساخته اند

یک کارشناس اقتصادی گفت: با احتساب هزینه 300 هزار تومانی لوازم ضد سرقت 10 میلیون از 20 میلیون خودرو ایران ، سارقان باعث ایجاد بازار ۳ هزار میلیارد تومانی شده اند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،احمد فرهادی با بررسی بازار پرسود لوازم ضدسرقت خودرو اعلام کرد: کافی است شب‌ها قدمی در کوچه‌ها و خیابان‌های شهر بزنید، چیزی که جلب توجه می‌کند تعداد بسیار زیاد خودروهای پارک‌شده در حاشیه معابر اصلی و فرعی شهر است که بدون جای پارک در گوشه‌ای شب‌ها را به صبح می‌رسانند.

اگرچه خودروها آرام در کوی و برزن‌ها جای گرفته‌اند، ولی مالکان آنها چندان آرامش نداشته و سعی می‌کنند برای پیشگیری از سرقت خودروها هزینه‌هایی را متحمل ‌شوند. امروزه خرید قفل فرمان، قفل پدال، قفل رینگ، دزدگیر و محافظ کامپیوتر خودرو به امری بسیار عادی تبدیل شده است.

البته خرید لوازم ضدسرقتی خودروها فقط محدود به خودروهایی نیست که شب‌ها بیرون از پارکینگ به‌سر می‌برند، گویا اصلا رسم بسیار مألوفی است بین تمام ایرانیان که پس از خرید هر خودرو به فکر لوازم ضدسرقت آن باشند،  امری که به نظر می‌رسد در سایر کشورهای منطقه به شدت ایران طرفدار ندارد.

برای مثال در کشوری نظیر ترکمنستان هیچ خودرویی مجهز به دزدگیر یا قفل فرمان نیست یا در کشور جمهوری آذربایجان بازار لوازم ضدسرقت بی‌رمق است. اگرچه آمار و ارقام رسمی از تعداد خودروهای سرقتی در ایران موجود نیست اما وقتی به آمار و ارقام جسته‌وگریخته مراجعه می‌کنیم، می‌بینیم  نگرانی آنها بی‌مورد نیست.

برای مثال، براساس آخرین آمار منتشره درباره سرقت خودروها اعلام شده بود در سال ٩٠ روزانه ١٤٢ دستگاه خودرو سرقت شده یعنی هر ساعت 6 دستگاه خودرو به سرقت رفته است! چنین آمار نگران‌کننده‌ای، بازار خوبی برای انواع و اقسام لوازم ضدسرقت ایجاد کرده، لوازمی که اغلب آنها در چین تولید شده تا اندکی از نگرانی شهروندان ایرانی بکاهند.

براساس آمار موجود درحال‌حاضر حدود ٢٠ میلیون خودرو در ایران تردد می‌کنند که اغلب آنها حداقل مجهز به یک سیستم دزدگیر یا قفل فرمان هستند. در حداقل‌ترین وضعیت اگر مالکی بخواهد خودرو را به تمامی لوازم ضدسرقتی مجهز کند،  باید مبلغی حدود ٣٠٠ هزار تومان هزینه کند.

حال فرض کنیم که فقط نیمی از مالکان خودروهای در حال تردد بخواهند با رقم حداقلی ٣٠٠ هزار تومان خودروها را در برابر سرقت ایمن کنند در این حالت برای ١٠ میلیون خودرو، بازاری معادل 3 هزار میلیارد تومان وجود خواهد داشت. با وجود هزینه‌هایی که در سال‌های اخیر خودروسازان با نصب تجهیزات جدید در ایمن‌سازی خودرو انجام داده‌اند، اما هنوز مردم را از نصب دزدگیر و قفل فرمان و ... بی‌نیاز نمی‌دانند.

بنابراین پدیده سرقت اگرچه زشت، بد و آسیب‌رسان است اما توانسته بازار پرسودی را ایجاد کند. تعداد خودروهای موجود در ایران، آمار و ارقام سرقت خودروها و نگرانی‌های مردم محرک‌های خوبی برای بازار پررونق لوازم ضدسرقت در ایران هستند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ