کد خبر: ۶۸۹۰۶
۱۲:۲ - ۱۳۹۶/۹/۱۳

واکنش فولاد مبارکه به اظهارات اقتصاددان مشهور

واکنش فولاد مبارکه به اظهارات اقتصاددان مشهور

شرکت فولاد مبارکه با ارسال جوابیه ای به اظهارات اقتصاددان مشهور و استاد دانشگاه درباره صادرات فولاد به اروپا واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از شاتا،شرکت فولاد مبارکه با ارسال جوابیه ای به اظهارات حسین راغفر درباره صادرات فولاد به اروپا واکنش نشان داد. در این جوابیه با اعلام تداوم صادرات فولاد به بازارهای اروپایی بر منتفی بودن موضوع دامپینگ و ارزان فروشی "فولاد" در بازارهای جهانی تأکید شده است.

در متن جوابیه فولاد مبارکه آمده است: در روزهای اخیر اظهار نظر راغفر درخصوص گزارش تلویزیونی رییس‌جمهور توسط برخی از رسانه‌‌ها منعکس شد. محتوای منتشر شده به نقل از ایشان که بخش مهمی از آن درخصوص وضعیت صنعت فولاد و عملکرد فولاد مبارکه بود حاوی مطالب ناصحیح و برگرفته از اطلاعات غلط است. لذا در این‌خصوص نکاتی جهت استحضار مورد اشاره قرار می‌گیرد.

در طول دولت یازدهم یکی از سیاست‌های اصولی، توسعه صادرات و بازارهای صادراتی بوده است. در بخش فولاد این افزایش منجر به پیشی گرفتن صادرات ( 5946 هزار تن) از واردات (3880 هزار تن) در سال 95 شد. این روند همچنان ادامه داشته به نحوی که از ابتدای سال 95 تا پایان آبان سال 96در فولاد مبارکه بیش از 2 میلیون و 280 هزار تن محصول صادر شده که 40 درصد آن به اروپا بوده است.

اخیرا در مهر سال 96 و به دلیل درخواست تولید کنندگان فولاد در اتحادیه اروپا، این اتحادیه اقدام به وضع تعرفه بر واردات ورق گرم از کشورهای اصلی صادر کننده شامل روسیه، اوکراین، برزیل و ایران کرده است. ضمناً پیش‌تر این اتحادیه تعرفه ضد دامپینگ بر واردات از چین وضع کرده بود. این تعرفه برای روسیه 96 یورو و برای ایران 57 یورو است. این تعرفه صرفاً بر محصول خاص بوده و موضوع دامپینگ فولاد مبارکه در بازار اروپا منتفی است.

دامپینگ فولاد مبارکه در بازار اروپا منتفی است

لذا صادرات به اروپا در سایر محصولات همچنان در حال انجام است. همچنین به صراحت اخبار موجود در رسانه‌های اروپایی نظیر رویترز موضوع دامپینگ فولاد مبارکه در بازار اروپا منتفی بوده و هیچگونه اقدام جریمه‌ای اتفاق نیفتاده است.

فرایند قیمت‌گذاری بر محصولات فولادی از سال ها پیش مبتنی بر مکانیزم عرضه و تقاضا و در بورس کالا اتفاق می‌افتد. اخیراً صنعت فولاد در سطح جهانی پس از رکود و کاهش قیمت چند ساله، شاهد رونق و افزایش در قیمت‌ها بوده است. افزایش در قیمت نهاده‌های تولید نظیر سنگ آهن و مواد مصرفی نظیر الکترود موجب شده که در داخل نیز رشد قیمت در محصولات فولادی ایجاد شود. این افزایش هرچند به مراتب کمتر از افزایش‌های جهانی است اما به طور معمول در فرایند عرضه و تقاضا در بورس کالا اتفاق افتاده است.

عدم ارزان فروشی فولاد مبارکه در بازار جهانی

ادعای ارزان‌فروشی در سطح جهانی یکی از اتهام‌‌ های دیگری است که در این سخنان به صنعت فولاد از جمله فولاد مبارکه زده شده است. آمارهای موجود نشان می‌‌دهد فولاد مبارکه در دوره‌های مختلف محصولات را مطابق قیمت جهانی عرضه کرده است. اطلاعات مورد اشاره در صحبت‌های راغفر مربوط به گزارش مغرضانه‌‌ای است که توسط گروه خاصی از مرتبطین با واردکنندگان فولاد مطرح شده و در زمان انتشار پاسخ مشروح آن توسط فولاد مبارکه اعلام شد.

کسانی که دل در گرو رشد و تعالی ایران دارند باید افتخار کنند که صنعت فولاد در سال‌های پس از پیروزی انقلاب و خصوصا در سال‌های اخیر رشد قابل عنایتی داشته است.رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال 96 در سخنان به رشد 15 برابری تولیدات فولادی نسبت به پیش از انقلاب اشاره کردند.رییس جمهور هم از صادرات به اروپا به عنوان یک افتخار برای صنعتگر داخلی ذکر کردند. جای تعجب است که برخی فقط علاقه‌مند به اعلام ناکامی‌ها و ناتوانی‌ها هستند.

امروز فولاد مبارکه بزرگترین تولید کننده فولاد در خاورمیانه و شمال آفریقاست و محصولات آن به بیش از 40 کشور دنیا صادر شده است. محصولی که در سایر کارخانه‌ها مورد استفاده بوده و باید از سطح مطلوبی از کیفیت برخوردار باشد.

ظرفیت فولاد مبارکه در 4 سال اخیر رشدی 38 درصدی داشته که ناشی از سرمایه گذاری 6 هزار میلیارد تومانی بوده است. سهامدار فولاد مبارکه میلیون‌ها دارنده سهام عدالت بوده که امروزه از پویایی این شرکت و پایداری در سوددهی خوشنود هستند.

خطاب این صنعت ارزشمند که به حق آن را مولود انقلاب می‌­نامیم به کارتل فولاد زیبنده کسی که نام استادی در دانشگاه را با خود همراه می‌کند نیست. جناب راغفر! در فولاد مبارکه حضور یابید تا از نزدیک در خصوص مجاهدت 14 هزار انسان تلاشگر و بی ادعا منصفانه سخن برانید.

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ