کد خبر: ۷۶۰۹۸
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸

پوتین برای چهارمین بار رئیس جمهور روسیه شد

پوتین برای چهارمین بار رئیس جمهور روسیه شد

کمیسیون انتخابات روسیه اعلام کرد: به دنبال شمارش ۹۹.۸۱ درصد از آرا ولادیمیر پوتین با کسب ۷۶.۶ درصد آرای مردمی به پیروزی قاطع در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دست یافت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ‌به نقل از شبکه خبری آر تی، کمیسیون انتخابات روسیه اعلام کرد: به دنبال شمارش ۹۹.۸۱ درصد از آرا ولادیمیر پوتین با کسب ۷۶.۶ درصد آرای مردمی به پیروزی قاطع در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دست یافت.حدود ۱۱۱ میلیون شهروند روسیه معادل ۶۰ درصد مردم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت کرده‌اند.بیش از یک میلیون تن از مردم کریمه به پوتین رای داده‌اند.

پوتین پس از اعلام پیروزی در انتخابات در جمع حامیان حاضر شد و در پاسخ به سوال آیا به دنبال ریاست جمهوری مجدد در سال ۲۰۳۰ است با خنده گفت‌: چه فکری می کنید. حرفی که می زنید کمی خنده دار است. فکر می کنید که من اینجا می‌مانم تا ۱۰۰ ساله شوم؟ نه!

وی اتهاماتی مبنی بر اینکه روسیه در مسمومیت جاسوس دو جانبه روس در لندن دست داشته را رد کرد و افزود: این یک ادعای بیهوده و بی پایه و بی اساس است که روسیه بخواهد کاری این چنینی آن هم قبل از انتخابات و مسابقات جهانی انجام دهد. برای تحقیق و همکاری با لندن در این پرونده آماده‌ایم.

این مقام مسئول گفت‌: این تراژدی را از رسانه‌ها شنیدم که این سم نظامی در مسموم سازی این جاسوس مورد استفاده قرار گرفته و بسیار احمقانه است .بی معناست که تصور شود دولت روسیه سرگئی اسکریپال جاسوس سابق این کشور و دختر وی را مسموم کرده است.روسیه عامل گاز اعصابی را که مقامات انگلیس می‌گویند در این حمله استفاده شده ندارد و اگر این عامل سمی استفاده شده بود افراد بیشتری قربانی می‌شدند. روسیه زرادخانه تسلیحات شیمیایی ندارد تاکید می‌کنم ما تمامی تسلیحات شیمیایی خود را تحت نظارت ناظران بین‌المللی از بین برده‌ایم و به تعهدات پایبند بوده‌ایم.

پوتین با قدردانی از مردم روسیه و هواداران که در هوای بسیار سرد مسکو به میدان سرخ رفته بودند،گفت : همه ما برای سربلندی روسیه ، تلاش بزرگی را آغاز خواهیم کرد .رای قاطع مردم روسیه،اعتماد دوباره مردم به برنامه‌های داخلی و خارجی است، شما یک گروه بزرگ هستید و من جزو گروه شما هستم.اعتماد دوباره شما ، ما را وادار می کند تا همچنان پر انرژی کار کنیم . حفظ وحدت بسیار اهمیت دارد و طرفداران دیگر نامزدها هم که به رقبای من رای داده‌اند ، باید با وحدت و همدلی به فکر آینده روشن کشور و فرزندان خود باشیم . نتایج انتخابات نشان داد باید همان مسیر پرقدرت گذشته را ادامه دهیم و با هم به پیش برویم.

بنابراین گزارش،پوتین به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کرده بود و هفت رقیب به نام های پاول گرودینین از حزب کمونیست، ولادیمیر ژیرینفسکی از حزب لیبرال دموکرات، کسنیا سوبچاک از ابتکار مدنی، گریگوری یاولینسکی از حزب یابلوکو که منتقد سرسخت سیاست‌های پوتین است،داشت.

همچنین بوریس تیتف از حزب رشد، سرگی بابورین از اتحادیۀ مردمی سراسری روسیه و ماکسیم سورایکین از حزب کمونیست‌های روسیه در این انتخابات شرکت بودند. الکسی ناوالنی مهم ترین رهبر مخالفان دولت از حضور در انتخابات منع شده بود و مخالفان دولت این انتخابات را تحریم کرده‌ بودند.

گری کاسپاروف قهرمان سابق شطرنج جهان از روسیه که از منتقدان پوتین است در پیامی توییتر اعلام کرد: هر کدام از رهبران جهان آزاد که پیروزی پوتین را تبریک بگویند همدست نبرد جهانی وی علیه دموکراسی هستند. آنها با این کار موقعیت خود به عنوان رهبرانی که آزادانه انتخاب شده‌اند زیر سوال می برند.

پوتین ابتدا در سال ۱۹۹۹ نخست وزیر روسیه شد پس از آن از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ به ریاست جمهوری برگزیده شد.در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ که مجددا پست نخست وزیری را عهده دار شده بود، قانون اساسی را تغییر و دوره ریاست جمهوری را از 4 به 6 سال افزایش داد. از سال ۲۰۱۲ تا کنون، پوتین مجددا پست ریاست جمهوری را عهده‌دار بوده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ