کد خبر: ۷۷۵۱۱
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۱/۲۲

اثر دلار ۴۲۰۰ تومانی بر درآمد دولت با افزایش ۱۷ هزار میلیارد تومانی
یک خبرگزاری بررسی کرد:

اثر دلار ۴۲۰۰ تومانی بر درآمد دولت با افزایش ۱۷ هزار میلیارد تومانی

اثر دلار ۴۲۰۰ تومانی بر درآمد سال جاری دولت توسط یک خبرگزاری محاسبه شد که با افزایش ۱۷ هزار میلیارد تومانی همراه است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، در پی اعلام تک نرخی شدن دلار با 4200 تومان، خبرگزاری تسنیم محاسبه ایی از اثر این تصمیم بر درآمد سال جاری دولت انجام و گزارش داد: اعلام دو روز قبل دولت برای تک‌نرخی کردن دلار، تمام محاسبات بودجه‌ای را تغییر داد.

بر اساس لایحه بودجه و همچنین قانون مصوب مجلس شورای اسلامی نرخ فروش ارزهای نفتی به بانک مرکزی 3500 تومان در نظر گرفته شده و با افزایش دلار، رقم کل بودجه و موارد مرتبط با اقتصاد مردم و دولتی جابه‌جا می‌شود. به‌طور میانگین درآمد نفتی کشور حدود 50 میلیارد دلار است که 32 درصد آن به صندوق توسعه ملی واریز شده و بعد از کسر 14.5 درصد سهم وزارت نفت، مابقی درآمد نفتی به‌عنوان منابع دولت مصرف خواهد شد.

بر اساس تبصره یک قانون بودجه 97، سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت (نفت خام، میعانات گازی و گاز) 32 درصد تعیین می‌شود و بانک مرکزی  مکلف است در طول سال و متناسب با وصول منابع، بلافاصله نسبت به واریز این وجوه و سهم 14.5 درصدشرکت ملی نفت ایران از کل صادرات نفت و میعانات گازی (معاف از تقسیم سود سهام دولت) و همچنین سهم 3 درصداستان‌های نفت‌خیز، گازخیز و کمتر توسعه‌یافته موضوع ردیف درآمدی 210109 جدول شماره (5) این قانون مطابق جزء (3) بند (الف) ماده (26) قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1395/12/14 و بند (ت) ماده (32) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب 1395/11/10 و جزء (3) بند (ب) ماده (44) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) مصوب 1393/12/4 اقدام نماید. مبالغ مذکور به‌صورت ماهانه واریز و از ماه یازدهم سال محاسبه و تسویه می‌شود.

بنابراین حدود 49.5 درصد درآمدهای نفتی در اختیار دولت نبوده و دولت می‌تواند از 50 درصد درآمد نفتی سالیانه کشور برای تأمین منابع مورد نیاز خود استفاده کند. از طرفی بر اساس جدول زیر در قانون بودجه 97، درآمد دولت از محل واگذاری داراییهای سرمایه‌ای که بخش عمده‌ای آن از محل فروش نفت است 107 هزار میلیارد تومان ذکر شده است. سقف منابع حاصل از نفت در لایحه و قانون بودجه نیز 101 هزار میلیارد تومان ذکر شده است.

قیمت نفت در لایحه 55 دلار برای هر بشکه و با نرخ تسعیر ارز 3500تومانی محاسبه شده است. بر اساس اعلام سخنگوی دولت میزان درآمد نفتی کشور 50 میلیارد دلار است و باتوجه به اینکه تنها 50درصد این درآمد (25 میلیارد دلار) در اختیار دولت قرار می‌گیرد.

بنابراین درآمد 17.5 هزار میلیارد تومانی از محل رشد 700تومانی تسعیر ارزی تنها از محل بودجه عمومی در اختیار دولت قرار خواهد گرفت. این در حالی است که سهم 14.5درصدی وزارت نفت نیز شامل این افزایش خواهد شد و مجلس باید برای افزایش درآمد ریالی وزارت نفت نیز تدبیر لازم را بیندیشد.

حالا باید منتظر ماند و دید آیا نمایندگان مجلس در خصوص درآمدهای جدیدی که به‌شکل مستقیم نصیب دولت خواهد شد، موضع خاصی خواهند داشت؟.

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ