اثر عرضه خودرو در بورس کالا از زبان نماینده مجلس
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با علام اثر عرضه خودرو در بورس کالا، گفت: بازار خودرو با حذف تقاضای کاذب و مشخص شدن اثر نرخ ارز بر بهای تمام شده ، ساماندهی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی درباره طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو از طریق بورس به خانه ملت گفت: قیمت‌گذاری خودرو ارتباط چندانی با محل عرضه ندارد و باید مشخص شود از قیمت کنونی خودرو چه میزان حباب بوده و افزایش تولید چه تاثیری بر ثبات بازار خواهد داشت.

وی افزود: بخشی از تقاضاها که موجب افزایش قیمت شدید خودرو شده، تقاضای سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری بوده و مصرفی نیست. در دنیا نه تنها خودرو کالای سرمایه‌ای محسوب نمی‌شود بلکه مانند برنج، یخچال و... مصرفی است .مادامی که تقاضای غیرواقعی با روش‌های واقعی حذف نشود، نگرانی از استمرار وضعیت ادامه دارد.

این نماینده مجلس ادامه داد: تاثیر تغییرات نرخ ارز در بهای تمام شده باید محاسبه شود و به همراه سود معقول می‌تواند مبنای قیمت‌گذاری باشد.

پور ابراهیمی گفت: ممکن است تقاضای غیرمصرفی ، موجب تولید مازاد شود و پارکینگ‌ها به محلی برای انباشت خودرو تبدیل شوند. اگر تقاضای کاذب حذف و تاثیر نرخ ارز بر بهای تمام شده مشخص شود، بازار خودرو ساماندهی می‌شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressi

انتهای پیام