با کاهش صادرات روزانه ۹۰۰ هزار بشکه ای نفت حاصل شد:
ضرر ۱۵۶ میلیارد دلاری مردم از تحریم‌ آمریکا در دولت روحانی
کاهش روزانه ۹۰۰ هزار بشکه ای صادرات نفت طی ۸ سال دولت روحانی، حکایت از آسیب ۱۵۶ میلیارد دلاری اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا به معیشت مردم دارد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از فارس، دو راهبرد متفاوت در مواجهه با تحریم نفتی مطرح است. در راهبرد اول که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم اجرایی شد، شکست تحریم‌ها از مسیر مذاکره با آمریکا و رفع تحریم میسر می‌شود. راهبرد دوم نیز تنها راه شکست تحریم‌های نفتی را بی‌اثر کردن با بازارسازی برای نفت ایران و رهایی از خام‌فروشی نفت می داند.

تنها دستاورد مذاکره با آمریکا در فروش نفت ایران این بود که نمودار صادرات نفت را از حالت خطی به سینوسی با همان میانگین تغییر داد. به طوری که در مجموع هزینه و فایده سر به‌ سر شد. اما جدا از راهبرد غلط دولت روحانی در مواجهه با تحریم، هزینه این جنگ اقتصادی از طرف آمریکا به مردم ایران وارد شد.

میانگین صادرات نفت ایران در دولت یازدهم و دوازدهم روزانه 1.1 میلیون بشکه بود در حالی که در شرایطی عادی امکان صادرات 2 میلیون بشکه وجود داشت. در نتیجه تحریم‌های آمریکا در 8 سال دولت قبل، روزانه 900 هزار بشکه باعث کاهش صادرات نفت و فشار اقتصادی به معیشت مردم شد. طبق محاسبات، اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا 156 میلیارد دلار در طول 8 سال گذشته به معیشت مردم ایران آسیب زد.

هر چند پیشبرد راهبرد غلط توسط دولت وقت نیز بر افزایش هزینه‌های تحریم اثرگذار بود اما این موضوع نباید موجب شود دشمنی آمریکا با مردم ایران از طریق اعمال تحریم، نادیده گرفته شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام