کد خبر: ۱۰۰۲۲۹
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۷/۷/۲۰

آمار بانک مرکزی  از بدهی بانک‌‌ها و موسسات اعتباری در مرداد

آمار بانک مرکزی از بدهی بانک‌‌ها و موسسات اعتباری در مرداد

بانک مرکزی اعلام کرد: حجم کل بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری به این بانک در پایان مرداد سال جاری به ۱۴۸ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،براساس آمار خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های شبکه بانکی که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، حجم کل بدهی‌ بانک‌ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی به 148 هزار و 840 میلیاردتومان رسیده که از این میزان 4 هزار و 280 میلیارد تومان بدهی بانک‌های تجاری دولت، 45 هزار و 960 میلیارد تومان بدهی بانک‌های تخصصی دولتی که عمده آن خط اعتباری مسکن مهر بوده و 98 هزار و 600 میلیارد تومان هم بدهی بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری به بانک مرکزی است.البته از مجموع کل بدهی‌ها، 25 هزار میلیارد تومان آن بابت سپرده سپرده‌گذاران موسسات منحله پرداخت شده است.

با این احتساب، 66.2 درصد از کل بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری، بدهی بانکها و موسسات اعتباری غیردولتی و خصوصی است.در صورتی که سهم 25 هزار میلیارد تومانی خط اعتباری سپرده‌های موسسات منحله را کسر کنیم، حجم کل بدهی بانک‌ها به 123 هزار و 840 میلیارد تومان کاهش می‌یابد و سهم بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری از کل بدهی‌ها به 59.4 درصد می‌رسد.

آنچه که بیش از حجم بالای بدهی‌ها، نگرانی ایجاد می‌کند، روند رو به رشد و تزاید بدهی بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری به بانک مرکزی است. فقط در 5 ماهه اول سال 18 هزار و 300 میلیارد تومان به کل بدهی‌ها یعنی به طور متوسط هر ماه 3 هزار و 660 میلیارد تومان افزوده شده است.

ناترازی دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌ها و منابع و مصارف که ریشه در عوامل متعدد از جمله افزایش معوقات بانکی و نرخ بالای سود سپرده و تسهیلات دارد، موجب ناتوانی بانک‌ها در پرداخت سود سپرده شده و همین مساله رشد شدید اضافه برداشت بانک‌ها به بانک مرکزی را در پی داشته به طوری که حجم کل بدهی بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری از 3.2 هزار میلیارد تومان در شهریور سال 92 به 98.6 هزار میلیارد تومان رسیده که در صورت حذف 25 هزار میلیارد تومان این رقم به 73.6 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ