کد خبر: ۱۰۴۲۸
۰:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۹

احتمال ادامه توقف پالایشگاه ها به 94 تقویت شد/ چشم انتظاری شب عید سهامداران
بورس پرس خبر می دهد:

احتمال ادامه توقف پالایشگاه ها به 94 تقویت شد/ چشم انتظاری شب عید سهامداران

وعده مسئولان وزارت نفت در اعلام قیمت ها به پالایشگاه ها تا دیروز هم عملی نشده تا احتمال توقف نماد ۶ پالایشگاه برای سال آینده بیش از 50 درصد تقویت شده و بلوکه شدن سرمایه ها و چشم انتظاری خانواده بزرگ بازار سرمایه طولانی تر شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مسئولان وزارت نفت هفته ها است که به رغم قول مساعدت در اعلام قیمت خوراک و فراورده های نفتی پالایشگاه ها ، همه سهامداران و مسئولان و خانواده بزرگ بازار سرمایه را چشم انتظار گذاشته اند. حتی در جریان نشست هم اندیشی سه هفته پیش فعالان بازار سرمایه با مسئولان ارشد و چند وزیر و نماینده مجلس ، وزیر اقتصاد در حضور وزیر نفت اعلام کرد قیمت های جدید به زودی اعلام می شود.

اما به رغم همه وعده ها و حتی امضاء سه شنبه گذشته معاون وزیر نفت پای نامه قیمت ها و ارسال آن به شرکت ملی پالایش و پخش جهت تهیه گزارش ها و ارسال نهایی و قطعی قیمت ها ، هنوز هیچ خبری از این موضوع مهم و ویژه برای فعالان بازار سرمایه نیست تا سهامداران بعد از گذشت یک سال از توقف نماد پالایشگاه اصفهان و 7 ماه از بسته ماندن نماد پالایشگاه های بندرعباس، تبریز، لاوان ، تهران و شیراز ، همچنان چشم به اقدام عملی مسئولان بدوزند.

در این میان مسئولان سازمان بورس و مخصوصا" شخص رئیس سازمان، هر روز و گاه روزانه چند بار پیگیر ابلاغیه قیمت ها است و حتی یکی دو مدیر سازمان هر روز از طریق تماس تلفنی یا مراجعه حضوری آخرین فرایندها و رویدادها را دنبال می کنند تا شاید با تسریع امور ، زمینه بازگشایی نماد 6 پالایشگاه بورسی و فرابورسی قبل از اتمام سال جاری فراهم شود.

با این همه آخرین بررسی های بورس پرس نشان می دهد نامه منصور معظمی معاون وزیر نفت آخر هفته پیش به شرکت ملی و پالایش پخش ارسال شده اما بوروکراسی اداری و طی فرایند طولانی مانع از نهایی شدن قیمت ها شده است.

در این رابطه یک کارشناس مسئول به بورس پرس گفت: نامه معاون وزیر نفت بعد از ارسال به شرکت ملی پالایش و پخش ، روز شنبه به دفتر مرکزی حسابداری این شرکت ارجاع داده شده تا براساس آن قیمت ماه به ماه سال جاری خوراک و فراورده های نفتی برای هر یک از 9 پالایشگاه خصوصی  و دولتی به طور همزمان محاسبه و نهایی شود. چون هر کدام از شرکت مختصات و محصولات خاص خود را دارند.

وی در پاسخ به این سئوال که این فرایند چه زمان نهایی و به پالایشگاه ها ارسال می شود و آیا امکان اعلام زودتر قیمت ها به پالایشگاه های بورسی و فرابورسی نیست ؟ توضیح داد: کارشناسان مربوطه تمام تلاش خود را می کنند تا طی امروز و فردا ، محاسبات را قطعی و اعلام کنند اما زمان دقیقی نمی توان اعلام کرد. از سوی دیگر نگاه مسئولان وزارت نفت و ملی پالایش و پخش به  9 شرکت دولتی و خصوصی یکسان است و فرقی بین این دو گروه نیست.

براساس این گزارش، بنابراین در بهترین شرایط می توان انتظار داشت قیمت ها (که به صورت پاکت های محرمانه به پالایشگاه ها ارسال می شود) امروز سه شنبه یا فردا ابلاغ شود. در این صورت بنابر اعلام مدیران شرکت های پالایشگاهی مانند پالایشگاه تبریز، طی 48 ساعت یا حداکثر سه روز ، صورت های مالی میاندوره ایی 3 ، 6 و 9 ماهه سال جاری به همراه بودجه و اولین درآمد 94 تهیه و به سازمان بورس ارایه می شود.

 سازمان بورس هم که از هفته ها قبل منتظر دریافت این اطلاعات مهم بوده و درحالت آماده باش بسر برده ، احتمالا" اوایل آخرین هفته سال جاری قادر به دریافت اطلاعات و بررسی ها در کوتاه ترین زمان خواهد شد تا زمینه بازگشایی نماد 6 پالایشگاه در واپسین روزهای سال 93 فراهم شود.

با این اوصاف و در شرایطی برخی مدیران پالایشگاه ها از دریافت ابلاغیه شرکت ملی پالایش و پخش ناامید شده اند که با توجه به ادامه خلف وعده مسئولان وزارت نفت در اعلام قیمت ها به پالایشگاه ها ، احتمال بیش از 50 درصدی وجود دارد که توقف نماد 6 پالایشگاه برای سال آینده هم تکرار شود . در این صورت به رغم همه تلاش های مسئولان بازار سرمایه و مصوبات و وعده های اعلامی، همچنان سرمایه های هنگفتی بلوکه مانده و  چشم انتظاری خانواده بزرگ بازار سرمایه باز هم تکرار و به سال 94 کشبده خواهد شد.

با این همه امید می رود مسئولان وزات نفت و درحال حاضر مدیران و کارشناسان شرکت ملی پالایش و پخش با درک شرایط بازار و هزاران سهامدار ، به گونه ایی عمل کنند که حداقل همین امروز قیمت های جدید و پاکت های محرمانه به پالایشگاه ارسال شود تا مدیران 6 پالایشگاه هم که با درگیری های زیادی مواجه اند بتوانند در اولین فرصت صورت های مالی و بودجه 94 را به سازمان بورس اعلام کنند و حداقل هزاران سهامدار متضرر، شاهد آزاد شدن دارایی های خود در شب عید باشند .

گزارش از علی رضایی زاده

انتهای پیام 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ