کد خبر: ۱۰۵۹۲۵
۰:۰ - ۱۳۹۷/۸/۱۵

توسط مدیرعامل و معاون مالی:

"کگهر" برای عرضه اولیه معرفی شد/ اثر تحریم ها و برنامه افزایش سرمایه

مدیرعامل و معاون مالی سنگ آهن گهرزمین ضمن تشریح آخرین وضعیت مالی و عملکردی این شرکت ۱.۲۳ هزار میلیارد تومانی،درباره آثار تحریم ها بر صادرات،برنامه های توسعه ای و افزایش سرمایه توضیحاتی دادند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،جلسه معارفه شرکت سنگ ‌آهن گهرزمین با حضور علی‌اکبر پوریانی مدیرعامل، غلامحسین رحیمیان قائم مقام مدیر عامل، غلامرضا صالح معاون مالی و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد تا این شرکت 1.23 هزار میلیارد تومانی با اعلام آخرین وضعیت مالی و عملکردی در صف عرضه اولیه 10 درصدی در آینده نزدیک بایستد.

معرفی شرکت

پوریانی در خصوص معرفی شرکت گفت: "کگهر" در سال 83 به منظور تولید سالانه ۱۰ میلیون تن گندله د ۱۰ میلیون تن کنسانتره تاسیس شد اما مشکلات واگذاری معدن تا سال ۹۵ ادامه داشت که در نهایت با دستور دولت بهره‌برداری از معدن شماره ۳ در منطقه گل‌گهر با براورد ذخیره 643 میلیون تنی به مدت ۲۵ سال در اختیار قرار گرفت.

وی درباره ترکیب سهامداران این شرکت گفت:  شرکت های گل گهر با 30 درصد، سرمایه گذاری امید با 27.5 درصد، سرمایه گذاری غدیر با 22.5 درصد و سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با 20 درصد سهم از سهامداران "کگهر" محسوب می شوند.

احتمال استخراج 500 میلیون تن ذخیره معدنی

این مقام مسئول با اشاره به اینکه از 643 میلیون تن ذخیره برداشت ۲۴۰ میلیون تن در مرحله اولیه پیش بینی شده،افزود: دستیابی به بیش از این مقدار نیز براورد می شود. باتوجه به اینکه برداشت زیرزمینی پرهزینه است،با بهره گیری از سیستم های نوین معدن کاری،مطالعاتی صورت گرفته تا به این بخش نیز ورود شود و ضمن کاهش هزینه ها، میزان استخراج افزایش یافته و به بیش از 500 میلیون تن ذخیره معدنی برسد.

پوریانی ادامه داد: اکنون ۲ خط تولید از ۵ خط تولید کنسانتره مشغول به کار است، این در حالی است که سال گذشته با انجام عملیات برداشت ۱۸ میلیون تن سنگ آهن در سال توانستیم رتبه نخست در عملیات معدن کاری در تاریخ کشور را به ثبت برسانیم.در سال جاری نیز تولید بیش از ظرفیت اسمی پیش بینی می شود.

وی افزود: در مجموع از ابتدا، ۳۵۵ میلیون تن عملیات معدن کاری در این شرکت انجام شده که در این میان ۴۴ میلیون تن سنگ آهن استخراج شده که نسبت آن به باطله یک بر هشت است البته با دستورالعمل های توسعه‌ای پیش بینی می شود در آینده در مجموعه معدن این نسبت به یک به پنج کاهش پیدا کند.

برنامه‌های توسعه‌ای

مدیرعامل سنگ آهن گهرزمین در خصوص برنامه‌های توسعه‌ای گفت: سال آینده خط اول تولید گندله که روزانه نفع ۵ میلیارد تومانی خواهد داشت، به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین شروع به کار خط سوم کنسانتره در نیمه اول سال آینده در دستور کار قرار دارد.بهره برداری خط 2 گندله نیز در دستور کار است که در سال جاری کلید خواهد خورد.

پیشرفت 86 درصدی پروزه گندله سازی

پوریانی با اشاره به پیشرفت 86 درصدی پروزه گندله سازی تاکنون گفت: از نظر مالی تمامی هزینه های تجهیزات لازم از شرکت سازنده اتوتک آلمان پرداخت شده  و مراحل نصب در حال انجام است.با پیشرفت فیزیکی 99 درصدی این شرکت آلمانی در کارخانه گندله سازی،بهره برداری از این پروژه 20 ماهه به اتمام خواهد رسید.در اردیبهشت ماه کوره ها روشن و خرداد ماه تولید آغاز می شود.

وی درخصوص تامین آب برای پروژه گندله سازی گفت: 150 لیتر آب در ثانیه از سد تنگوییه سیرجان در سنوات گذشته خریداری شد که با توجه به آلودگی آب شرب این سهمیه به سازمان آب منطقه ای محول و به ازای ان چند حلقه چاه که آلودگی داشت تحویل داده شد.6 حلقه چاه هم در محدوده های مجاور معدن خریداری شده که مراحل انتقال آب در حال انجام است ضمن اینکه مراحل انتقال آب از خلیج فارس نیز با شراکت 10 درصدی در حال اجراست.همچنین در بازیافت پروژه پساب سیرجان هم مشارکت داریم.

پوریانی  با اشاره به یکی از دغدغه های اصلی که ورود به بورس انگیزه افزون تری را برای انجام ان ترغیب کند، گفت: برای تکمیل و اجرای دو خط 4 و 5 کنسانتره دو ماموریت داریم،اگر بتوانیم دو خط موجود اضافی احداثی کنسانتره گل گهر را خریداری می کنیم و یا خود موظف می شویم طی سال جاری این دو خط کنسانتره را راه اندازی کنیم.

صالح نیز درخصوص پروژه گندله سازی توضیح داد: قرارداد ساخت کارخانه گندله سازی با ظرفیت 5 میلیون تن در سال از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده که مسئولیت قسمت خارجی و تجهیزات مهندسی با شرکت اتو تک است.در صورتهای مالی 6 ماهه 16 میلیون یورو تعهدات ارزی مشاهده می شود که تاکنون 100 درصد ان پرداخت شده و منابع تامین ارزی از محل صادرات بوده است. کل محصول تولیدی در داخل تقاضای بیشتری دارد اما برای اجرای طرح های توسعه ای برنامه صادرات انجام شده،سال جاری نیز به اندازه نیازهای ارزی صادرات شده و درمقابل تجهیزات خریداری و به داخل اورده شده است.

آثار تحریم ها بر صادرات و مقاصد

وی درخصوص آثار تحریم ها بر صادرات گفت: بحث تحریم ها به دوبخش اجرای پروزه ها و بخش فروش و بازرگانی تقسیم می شود،در اجرای پروژه ها 3 صنعت داریم،خردایش با ظرفیت 15 میلیون تن در سال تکمیل نصب و راه اندازی شده،درباره کنسانتره 5 خط تولید داریم که 2 تا به بهره برداری رسیده و سومی در حال اجراست،این صنعت در داخل بومی شده و هیچ نیازی به خارج نداریم.

این مقام مسئول ادامه داد: در بخش گندله سازی نیز تجهیزات در اوج تحریم ها از دریای عمان به چین برده و به نام این کشور بسته بندی و به داخل اورده می شد.اما در راستای سیاست اقتصاد مقاوتی در این حوزه 20 درصد از قطعات با استفاده از دانش مهندسین ایرانی تامین شده همچنین شرکتی در این خصوص تشکیل شده تا با مطالعه این صنعت نیز بومی سازی شود.

صالح درباره تاثیر تحریم ها بر بخش فروش و بازرگانی نیز گفت: با توجه به اینکه هیچ نیازی به صادرات نداریم و تقاضای داخلی بیش از تولیدات است،درجایی اقدام به صادرات محصولات می شود که یا کشور نیاز به ارز صادراتی داشته باشد و یا برای تامین ارز شرکت انجام می شود.برای صادرات محصولات به کشورهای هند، عمان، ایتالیا، آلمان و چین متقاضی وجود دارد.

برنامه افزایش سرمایه

وی درمورد برنامه افزایش سرمایه نیز گفت: این برنامه بعد از ورود به بازار سرمایه در دستور کار است. پیشنهاد هیات مدیره قبل از ورود به بازار رساندن سرمایه به 2.5 هزار میلیارد تومان معادل 103 درصد بود که اگر تغییری در این مورد پیش نیاید،اطلاع رسانی خواهد شد.

میزان تسهیلات دریافتی بانکی

صالح درخصوص احداث خط 3 کنسانتره و میزان تسهیلات دریافتی بانکی گفت: براساس توافق نهایی پروزه 12 ماهه به بهره برداری می رسد که اکنون 23 درصد پیشرفت داشته و افزایش نوسانات قیمت ارز و افزایش بهای تمام شده در این پروژه منظور شده است.درحال حاضر کمتر از 50 میلیارد تومان تسهیلات مالی داریم اما کل بدهی بانکی پرداخت شده،اگر برنامه تامین مالی برای اجرای طرح ها در دستور کار باشد،از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده می کنیم.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ