کد خبر: ۱۰۵۹۳۴
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۷/۸/۱۴

تفسیری از علت تصمیم ترامپ در معافیت 8 مشتری نفت ایران
تحلیلگر انرژی اعلام کرد:

تفسیری از علت تصمیم ترامپ در معافیت 8 مشتری نفت ایران

تحلیلگر انرژی گفت : اعطای معافیت توسط آمریکا به هشت کشور برای ادامه خرید نفت ایران نشان می‌دهد ترامپ حداقل در کوتاه مدت هدف صفر کردن صادرات نفت ایران را کنار گذاشته است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از اویل پرایس، دولت ترامپ بالاخره با حقیقتی رو‌به‌رو شد که نمی توان صادرات نفت ایران را صفر کرد .

آمریکا تصمیم گرفته به 8 کشور معافیت و اجازه دهد تا حدی از ایران نفت وارد کنند. به شرطی که در ماه های آینده خرید نفت ایران را کاهش دهند. فهرست کامل این کشور ها هنوز اعلام نشده ولی چین، هند، کره جنوبی و ژاپن حتما جزو این کشور ها هستند که بزرگتربن خریداران نفت ایران نیز به حساب می آیند.

پیتر کیرنان تحلیلگر انرژی گفت: اعطای معافیت توسط آمریکا به 8 کشور برای ادامه خرید نفت از ایران به شرط کاهش مقدار خرید نشان می دهد دولت ترامپ حداقل در کوتاه مدت هدف صفر کردن صادرات نفت ایران را کنار گذاشته است.

متقاعد کردن کشورها به صفر کردن واردات از ایران همواره دشوار بوده است، ایران همچنان نفت خام را با تخفیف می فروشد، معاملات پایاپای انجام می دهد، از ارزهایی غیر از دلار استفاده می کند و به شیوه های مخفیانه نفت منتقل می‌کند. ایران همیشه قادر بوده صادرات نفت را حفظ کند.

مهمتر از همه این است که بازار نفت برای صفر کردن عرضه نفت ایران بیش از حد از رونق افتاده است. با وجود کاهش اخیر 15 درصدی در قیمت نفت، بازار هنوز هم کساد است آمریکا و اوپک در حال افزایش سریع تولید نفت هستند ولی رشد تولید در سال 2019 آهسته خواهد بود.

کاخ سفید فضای مانور کمی در اختیار دارد. پیتر کیرنان گفت: گرچه نگرانی در مورد کاهش تقاضای نفت در 2019 وجود دارد، ولی ترس اصلی این است که با توقف ناگهانی تولید نفت ایران، قیمت نفت افزایش یابد و اقتصادهای مصرف کننده نفت برای خرید آن از کشورهای دیگر به دردسر بیفتندو

عربستان سعودی تنها می‌تواند بخشی از نبود نفت ایران را جبران کند نه همه آن را و این بازار را بسیار حساس می‌کند. بنابراین دولت ترامپ باید کمی انعطاف پذیری نشان دهد چون خریداران بزرگ نفتی مثل هند و چین موافق توقف فوری همه خرید هایشان از ایران نیستند.

اگر دولت ترامپ می توانست صادرات نفت ایران را صفر کند، قیمت نفت بسیار بالاتر می رفت و قبل از انتخابات میان دوره ای آمریکا مشکلات بسیاری در خانه به وجود می‌آورد. این هزینه ای بود که ترامپ مایل به پرداخت آن نبود. هنوز هم با وجود معافیت‌ها دولت ترامپ با لحنی مطمئن سعی دارد همچنان به تخریب صادرات نفت ایران ادامه دهد سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: کاملا مطمئنیم که ادامه عملکرد فعلیمان به اعمال حداکثر فشار بر رژیم ایران کمک می کند.

بیشترین موفقیت ترامپ تا الان نگه داشتن قیمت نفت در یک حد قابل تحمل است، گرچه نیاز به معافیت های بیشتر برای دوره های طولانی تر زمانی خواهد بود.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ