کد خبر: ۱۰۵۹۶۴
۱۶:۰ - ۱۳۹۷/۸/۱۵

مزایای بورس کالا در ایجاد معاملات محصولات پتروشیمی
عضو هیات مدیره شرکت ملی پتروشیمی مطرح کرد:

مزایای بورس کالا در ایجاد معاملات محصولات پتروشیمی

عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی درخصوص مزایایی که بورس کالا طی این سال ها در معاملات محصولات پتروشیمی ایجاد کرده توضیحاتی داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،علی محمد بساق زاده درخصوص مزایایی که بورس کالا طی این سال ها در معاملات محصولات پتروشیمی ایجاد کرده به گفت و گو با نیپنا پرداخته که به شرح زیر است: 

شرایط معاملات محصولات پتروشیمی پیش از تاسیس بورس کالا به چه ترتیبی بود و این بورس توانسته چه اصلاحاتی در بخش کالایی ، معاملات محصولات پتروشیمی و کلیت اقتصاد به وجود بیاورد؟

بساق زاده: با توجه به اینکه بیش از ۵۰ سال از فعالیت صنعت پتروشیمی می گذرد، این صنعت تجربه مناسبی در زمینه تولید و فروش محصولات به دست آورده است. پیش از تاسیس بورس کالا، تعداد بسیاری از شرکت های پتروشیمی تحت نظارت شرکت ملی صنایع پتروشیمی فعالیت می کردند و به همین دلیل، این شرکت برای بهبود وضعیت معاملات محصولات پترشیمی در بازارهای داخلی و خارجی شرکتی را با نام شرکت بازرگانی پتروشیمی تاسیس کرد.

در نتیجه با نظارت مستقیم شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر ساز وکار شرکت بازرگانی پتروشیمی، وضعیت معاملات داخلی و صادرات محصولات پتروشیمی با تاسیس این شرکت سامان گرفت، اما گسترش صنعت پتروشیمی از یک سو و درخواست سرمایه گذاران جدید برای ورورد به این صنعت و تولید و سرمایه گذاری از سوی دیگر، موجب شد که بخش خصوصی به این صنعت ورود کند.

در ادامه، سیاست گذاری های شرکت ملی صنایع پتروشیمی و اجرای اصل ۴۴ موجب رشد خصوصی سازی شد و بسیاری از شرکت های پتروشیمی به بخش خصوصی واگذار شدند به این ترتیب، شرکت بازرگانی پتروشیمی هم به شرکت خصوصی واگذار شد. این رویداد، نوساناتی را در معاملات محصولات پتروشیمی در بازارهای داخلی و خارجی را به همراه داشت و در این زمان، بورس کالا وارد عمل شد و عرضه محصولات پتروشیمی در آن توانست کمک بسیار مناسبی برای آرام شدن بازار معاملات پتروشیمی ها انجام دهد.

این در حالی است که پتروشیمی ها از جمله اولین محصولاتی بودند که به بورس کالا راه یافتند و پس از آن، شاهد ایجاد رینگ محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی در این بورس بودیم. در مجموع، ایجاد شفافیت در معاملات، کشف قیمت براساس فرایند عرضه و تقاضا، وجود تضامین خریدار و فروشنده برای پایبندی به تعهدات و انجام معاملات در حداقل زمان از جمله مزایایی است که بورس کالا در معاملات محصولات پتروشیمی و کلیت اقتصاد ایجاد کرده است. بنابراین، عملکرد بورس کالا در این زمینه بسیار مناسب، کارآمد و قوی بوده است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، روند تامین مواد اولیه و کشف قیمت ها پس از عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا اصلاح شده،آیا بورس کالا نقشی در توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی داشته است؟

بساق زاده: پیش از ورود محصولات پتروشیمی به بورس کالا، صنایع پایین دستی پتروشیمی زیر نظر وزارت صنعت فعالیت می کردند و صنایع میانی و بالادستی زیر نظر وزارت نفت بودند، از این رو با راه اندازی بورس کالا، هماهنگی مناسبی بین این زنجیره شکل گرفت تا مشکلات صنعت پتروشیمی در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف شود.

به این ترتیب زمانی که بورس کالا به این زنجیره وارد شد، معاملات شرایط بهتری پیدا کرد و این اتفاق تاثیر مستقیمی بر رونق صنایع پایین دستی داشت. از سوی دیگر، به دلیل انجام معاملات در تالار بورس کالا، بستر شفافی که بورس برای خرید و فروش مهیا کرده بود، دست واسطه گران را به میزان زیادی از این صنعت کوتاه و زمینه رونق بیشتر صنایع پایین دستی را فراهم کرد.

ایجاد شفافیت در دادوستدهای صنعت پتروشیمی تا چه میزان توانسته، سود اصلی را به تولیدکنندگان برساند و نقش پررنگ واسطه ها در گذشته را کاهش دهد؟

بساق زاده: شرکت های پتروشیمی در بورس کالا، محصولات تولیدی را در یک فضای شفاف و با ساز و کار مناسب عرضه می کنند و خریداران نیز پس از اینکه از سوی وزارت صنعت احراز هویت شدند، اجازه دارند محصولات را خریده و در کمترین زمان ممکن تحویل بگیرند. از این رو، بستر شفافی به وجود آمده تا واسطه گران از چرخه معاملات حذف شوند. در واقع، حذف واسطه ها به تولید بیشتر محصولات منجر می شود، چون سود حاصل از فروش به واحدهای تولیدی باز می گردد و با تامین مالی بیشتر، محصول بیشتری نیز تولید می شود.

اگر در سال های اخیر به بورس کالا بیشتر بها داده می شد تا بتواند ابزارهای مالی مانند ابزارهای مشتقه را بیشتر توسعه دهد، آیا امروز فعالان صنعت از نوسانات شدید قیمتی محصولات ناشی از نرخ ارز به این میزان لطمه می دیدند؟

بساق زاده: گاهی در بازار شرایطی به وجود می آید که بر میزان خرید و فروش محصولات تاثیرگذار است برای مثال در اسفند و فروردین به دلیل تعطیلات نوروزی، خرید محصولات با افت قابل توجهی روبه رو می شود. در چنین شرایطی، ابزارهای مالی نقش پررنگی در حمایت از تولیدکنندگان و خریداران ایفا می کنند به عبارت دیگر، زمانی که خریداری برای محصولات وجود ندارد، تولیدکنندگان می توانند با استفاده از ابزارهایی مانند سلف و قراردادهای مشتقه، محصولات را پیش فروش کنند و این اتفاق دو نتیجه مهم را به همراه دارد.

از یک سو، شرکت تولیدکننده در زمان تنگنای فروش نقدینگی دریافت می کند و می تواند صورت های مالی را بهبود بخشد و از سوی دیگر، در شرایط افزایش و نوسان قیمت محصولات، خریداران با قیمت های مناسب می توانند محصولات مورد نیاز را تامین کنند. بنابراین استفاده از ابزارهای مشتقه بورس کالا برای تولیدکنندگان و خریداران بازی برد- برد است و موجب تعادل بازار می شود.

چشم انداز شما از آینده بورس کالا در اقتصاد ایران چیست؟

بساق زاده: بورس کالا یک پدیده جهانی است که نمی توان ضرورت وجود آن را انکار کرد، در ایران نیز بورس کالا با وجود نوپا بودن توانسته کارنامه خوبی به جا بگذارد و معاملات صنایع مهمی از جمله پتروشیمی، کشاورزی، فولاد و... را مدیریت می کند و بدون شک در آینده نزدیک نیز زمینه رونق بیشتر این بورس فراهم می شود. بورس کالا فضای مناسب و شفافی برای رقابت ایجاد کرده و با تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف می تواند چابک تر از همیشه به فعالیت ادامه دهد و نقش پررنگی در اقتصاد ایران داشته باشد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ