کد خبر: ۱۰۶۹۷۴
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۸/۱۷

موضوع CFT با نظارت رهبری حل می‌شود
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

موضوع CFT با نظارت رهبری حل می‌شود

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن اعلام سازو کار مقابله با دور جدید تحریم‌های امریکا علیه ایران گفت: اگر CFT در نهادها به نتیجه‌ای نرسید رهبری ورود به موضوع را تشخیص می‌دهند اما موضوع حل می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،احمد توکلی در بیان ارزیابی از آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران به ایلنا گفت: تحریم‌ها کار را دشوار می‌کند اما راه را نمی‌بندد هرچند که آمریکایی‌ها می‌خواهند راه را ببندند اما تاکنون نتوانسته‌اند.تحریم‌ها هزینه تامین مایحتاج را بالا می‌برد، برای تامین کالا از این بندر به آن بندر رفتن هزینه را افزایش می‌دهد و همچنین باید از طرق غیرمعمول و حتی ارزان‌تر نفت بفروشیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از چه ساز و کاری برای مقابله با تحریم‌ها می‌توانیم بهره ببریم و لزوم کاهش فاصله بین ملت و حاکمیت و تحقق گفت‌و‌گوی ملی را چقدر مهم می‌دانید؟ گفت:‌ اصل موضوع این است که مسائل داخلی باید درست شود. عمده مسائل، داخلی است و گفت‌و‌گوی ملی یکی از لوازم کار است که اگر کمتر با هم دعوا کنیم و بر سر مشترکات صحبت کنیم، برای همه بهتر و به نفع همه خواهد بود.

این فعال سیاسی اصولگرا درباره رد CFT در شورای نگهبان گفت: گفت‌و‌گوی ملی یعنی اینکه با هم دعوا نکنیم اما حالا سر مصلحت‌سنجی جر و بحث می‌کنیم. مصلحت سنجی را مجلس انجام می‌دهد و شورای نگهبان درباره اینکه با شرع و قانون اساسی سازگار هست یا نیست، نظرمی‌دهد. شورای نگهبان CFT را رد نکرد، بلکه گفته اینجای متن یا کلمه با قانون اساسی یا شرع همخوانی ندارد. شورای نگهبان لایحه یا طرحی را رد نمی‌کند، بلکه تنها عدم تطابق لوایح و طرح‌ها با شرع و قانون اساسی را می‌گوید و وظیفه را انجام می‌دهد.

توکلی گفت: مجلس نظر خود را داده و گفته مصلحت می‌دانم تصویب شود، اگر شورای نگهبان تایید نکرد دوباره به مجلس برمی‌گردد و اگر به نتیجه نرسیدند به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌شود. مجمع تشخیص هم چیزی را رد یا تصویب نمی‌کند بلکه بررسی می‌کند که با سیاست‌های کلی نظام تطابق دارد یا نه که این هم اصل ۱۱۰ قانون اساسی است.

وی افزود: تشخیص مصداق بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی را به مجمع تشخیص مصلحت دادند و مجمع هم وظایف را انجام می‌دهد. علیه یکدیگر جوسازی نکنیم، در عین حالی که مسیر قانونی در حال طی شدن است، هرکسی دارد نظر خود را می‌گوید. هرچه قانون گفت همان عملی می‌شود. مصلحت‌ سنجی‌ها در دو نهاد مجلس و مجمع تشخیص انجام می‌شود.

رئیس هیات مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید سرنوشت CFT به کجا ختم شود؟ گفت:‌ نمی‌دانم. باید دید مجلس چکار می‌کند. عجله کردن به نفع‌ نیست. برخی به جایگاه هیات نظارت توجه ندارند. در بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی آمده تعیین سیاست‌های کلی بعد از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، وظیفه رهبری است و نظارت هم وظیفه رهبری است.

توکلی تاکید کرد: رهبری قبلا نظارت را به مجمع تشخیص مصلحت نظام دادند و کمیسیون نظارت به این وظیفه عمل می‌کرد و همیشه هم این کار را انجام می‌داد و هیچ‌کس چیزی نمی‌گفت اما الان که به CFT رسیدیم بهانه کرد‌ه‌اند که این‌ها چنین و چنان می‌کنند. رهبری فقط این دفعه گفت کمیسیون مجمع تشخیص مصلحت نظام این کار را نکند بلکه چندنفر از اعضا بین خود انتخاب کنند و مسئولیت نظارتی را به این جمع می‌دهم، یعنی آقا دارند نظارت می‌کنند.

وی در پاسخ به این اظهارنظر که برخی معتقدند شورای عالی نظارت به تشکیل شورای نگهبان دوم انجامیده‌، گفت: اشتباه کسانی که این نظر را دارند اینجاست که در اصل ۱۱۰ قانون اساسی گفته مصلحت کلی را رهبری تعیین و نظارت می‌کند. وقتی رهبری نظارت می‌کند یعنی همیشه کف می‌زند و تشویق می‌کند و نمی‌گوید اشکال دارد؟ کار بدون اشکال نمی‌شود.

توکلی افزود: رهبری وقتی نظارت می‌کنند کلی اشکال می‌گیرند، حال گفتند این کار را این جمع انجام بدهند. این هیات نظارت فقط درمورد سیاست‌های کلی که ادامه قانون اساسی حساب می‌شود، حرف می‌زند و درباره چیز دیگری حرف نمی‌زند نه تعارض با قانون اساسی و نه تعارض با شرع دارد. از منشعبات قانون اساسی سیاست‌های کلی است.اگر CFT در این نهادها به نتیجه‌ای نرسید مقام معظم رهبری ورود به موضوع را خود تشخیص می‌دهند اما فکر می‌کنم موضوع حل می‌شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ