کد خبر: ۱۰۹۸۶۷
۱۱:۱ - ۱۳۹۷/۹/۱۳

علل تعویق عرضه نفت خام در بورس و استقبال خریداران خارجی
رئیس عملیات بورس انرژی خبر داد:

علل تعویق عرضه نفت خام در بورس و استقبال خریداران خارجی

رئیس عملیات بازار فرآورده‌های هیدروکربوری بورس انرژی از آخرین اقدام‌ها برای تداوم عرضه محموله‌های نفت خام در بورس خبر داد و گفت: به محض تصویب اطلاعیه جدید،عرضه آغاز خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،محمد صالحی فر درباره آخرین اقدام‌ها برای تداوم عرضه محموله‌های نفت خام در بورس انرژی به فارس گفت: به زودی پس از اصلاحات جدید در اطلاعیه عرضه و انعطاف بیشتر در شرایط معامله، عرضه محموله‌های جدید نفت خام در این بورس آغاز خواهد شد. تداوم عرضه نفت خام در بورس از اهمیت بالاتری نسبت به تمرکز صرف بر لزوم معامله شدن یک محموله عرضه شده برخوردار است.

وی افزود: بر این اساس برای جذب اعتماد بیشتر در بازار پیشنهادهایی برای افزایش انعطاف در اطلاعیه عرضه به وزارت نفت ارائه شده که با استقبال روبرو بوده است.پیشنهادهای موجود باید به لحاظ عملیاتی و تکنیکی بررسی شود، فرصت ایجاد شده از زمان معامله دومین محموله نفت خام باعث شد بررسی‌ های جامع تری برای افزایش جذابیت و مشارکت بخش خصوصی بخصوص در زمینه تعیین قیمت پایه نفت خام در بورس صورت گیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه به محض تصویب اطلاعیه جدید، عرضه نفت خام در بورس انرژی آغاز خواهد شد، گفت: برخی از موارد برای اصلاح اطلاعیه عرضه، نیازمند صرف زمان بود. به عنوان مثال، موضوع استخراج قیمت رسمی نفت خام (OSP) ایران که در دهم هر ماه شمسی صورت می گیرد زیرا قیمت کشف شده در عرضه‌های بعدی بسیار با اهمیت است.

صالحی فر از استقبال خریداران خارجی از طریق سفارت خانه‌های متبوع در ایران خبر داد و افزود: در حال حاضر برخی از پیشنهادها از جمله امکان عرضه نفت سنگین و نیمه سنگین ایران در بورس انرژی در کنار عرضه نفت خام سبک در انتظار تأیید وزارت نفت است و گفته می‌شود برخی از موارد نیز باید در شورای عالی هماهنگی اقتصادی مصوب شود.

وی ادامه داد: عرضه‌های نفت خام سبک ایران فعلاً در حجم یک میلیون بشکه ای بر روی رینگ بین الملل بورس انرژی خواهند رفت اما پس از عرضه‌های مستمر این کالا حجم عرضه‌ها به تدریج افزایش خواهد یافت. همچنین اقداماتی برای انتشار اوراق سلف نفتی صورت گرفته که در آینده ای نزدیک انجام خواهد شد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ