کد خبر: ۱۰۹۹۲۵
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۹/۱۴

برنامه سازمان بورس برای مسابقه معاملات الگوریتمی / زمان و شرایط
معاون اجرایی سازمان خبر داد:

برنامه سازمان بورس برای مسابقه معاملات الگوریتمی / زمان و شرایط

معاون اجرایی سازمان بورس ضمن اشاره به توجه سازمان بورس به معاملات الگوریتمی و مزایای آن،از اقدام سازمان و شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس جهت برگزاری مسابقه معاملات الگوریتمی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مصطفی رضوی به سنا گفت: بخش عمده ای از فعالیت های بازارهای سرمایه جهان اعم از سفارش  گذاری، معاملات و پس از معاملات از حالت دستی خارج شده و به سمت الکترونیکی شدن در حال حرکت است که این الگوی موفق می تواند در ایران نیز اجرا شود.

وی افزود: سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه در چند سال گذشته به معاملات الگوریتمی توجه ویژه ای نشان داده اما زیرساخت های اجرایی آن نیز باید ارتقا یابد و دستورالعمل های موجود در این زمینه اصلاح و به روزرسانی شود.بازار سرمایه ایران به لحاظ تاریخی 5 دهه عمر دارد و در طول دوران فعالیت فراز و نشیب‌هایی را تجربه کرده،پیش از تصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال 84 ساختار متفاوتی بر این بازار حاکم بوده به تعبیر دیگر، با وجود این سابقه طولانی عمده رشد بازار سرمایه در پرتو قانون جدید بازار اوراق بهادار به دست آمده که قدمتی سیزده ساله دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: خوشبختانه از جهات متعددی در عرصه بازار سرمایه پیشتاز هستیم و اگر نگاهی به تعداد دارندگان کدهای بورسی، تعداد نهادهای تحت نظارت، تعداد ناشران پذیرفته شده و سایر متغیرهای مهم داشته باشیم، می‌بینیم وضعیت مناسبی در سطح جهان دارا هستیم.

رضوی افزود: از جنبه مقررات هم ممکن است با همه سازوکارهای بین‌المللی هماهنگ نباشیم کما اینکه بسیاری از بورس‌های جهان هم همین طور هستند ولی مقررات علاوه بر وجهه اسلامی‌بودن آن از چنان استحکامی برخوردار است که آیسکو در چند روز اخیر عضویت سازمان بورس ایران را از عضو پیوسته به عادی ارتقا داده و این در شرایط تحریمی نشانه بسیار مثبتی از وضعیت کنونی بورس ایران در سطح جهانی است.تلاش سازمان بورس این است که در همه زمینه‌ها به سطح بورس‌های پیشرو برسد.

وی با اشاره به اینکه  یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های بازارهای مالی در جهان معاصر، مکانیزه‌شدن آنهاست، ادامه داد: نام هایی نظیر معاملات خودکار، معاملات جعبه سیاه و معاملات الگو به فرآیند به کارگیری رایانه در انجام معاملات با استفاده از برنامه نویسی اطلاق می‌شود که می‌توانیم از اصطلاح معاملات الگوریتمی نیز به جای آنها استفاده کنیم.این سیستم ها قابلیت انجام معامله و کسب سود با سرعت بسیار بالایی را دارند که عملاً برای انسان غیرممکن است. از طرفی الگوریتم ها و قواعد معاملاتی می تواند مبتنی بر زمان‌بندی معاملات، قیمت خرید و فروش، حجم معامله یا هر مدل ریاضی دیگری باشد.

به گفته عضو هیات مدیره سازمان بورس، چنانچه این معاملات به درستی بومی سازی و اجرا شود، علاوه بر فرصت های کسب سودی که برای معامله گر ایجاد می شود، عملا می تواند موجب افزایش نقد شوندگی بازار سرمایه نیز بشود.از دیگر مزایای این مدل معاملات می توان به اجرای معاملات در بهترین قیمت ها،انجام درست معاملات،زمان بندی دقیق و مناسب معاملات، کاهش هزینه های معاملات، امکان آزمایش استراتژی براساس داده های تاریخی و داده های واقعی و سیستماتیک شدن معاملات از طریق حذف احساسات معامله گران در تصمیم گیری و اجرای معاملات نام برد.

رضوی پیش نیاز این فعالیت ها را شفافیت، تقارن اطلاعاتی، توسعه تحلیل های علمی و دقیق تر از صنعت ، دیده بانی و رصد بازار دانست و گفت: رسیدن به این اهداف الزاماً با توسعه سازوکارهای الگوریتمیک بهتر شکل می گیرد و مراقبت می شود.سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه در چند سال گذشته به معاملات الگوریتمی توجه ویژه ای نشان داده اما زیرساخت های اجرایی آن نیز باید ارتقا یابد و دستورالعمل های موجود اصلاح و به روزرسانی شود.

وی افزود: از طرفی وجود این ابزارها به خودی خود نمی تواند موجب رونق بازار شود چرا که عموم سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه هنوز به همه جوانب و ساز و کارهای اجرایی این معاملات آگاه نیستند و در نتیجه نیاز به توسعه فرهنگسازی در این خصوص احساس می شود.برگزاری مسابقه هایی نظیر لیگ ستارگان بورس و مسابقه معاملات الگوریتمی بازار سرمایه می تواند هم اقبال به این بازار را زیاد کند و هم موجب ارتقای دانش فعالان حرفه ای شود. به همین منظور سازمان بورس و شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس اقدام به برگزاری مسابقه معاملات الگوریتمی کرده‌اند.

رضوی ادامه داد: به این ترتیب زمینه حضور نیروهایی با دانش عمیق تر و قدرت تحلیل بیشتر در بازار پدید می آید و فین تک ها و نهادهای دانش بنیان در جایگاه بهتری در بازار می یابند به نحوی که ارزش حضور شاداب آنان ملموس‌تر شده و ارزش افزوده ناشی از این حضور تخصصی در اقتصاد نمایان می‌شود. به علاوه این رویداد فرصت مناسبی برای نظام ناظر بر بازار خواهد بود تا سازوکارهای نظارت را ارتقاء بخشد و آسیب های احتمالی را شناسایی کند.

بنابراین گزارش،مسابقه معاملات الگوریتمی بازار سرمایه از شنبه 15 دی شروع شده و پس از 32 روز چهارشنبه 17 بهمن خاتمه می‌یابد. این مسابقه در سه بخش اوراق بهادار با درآمد ثابت، خرید و فروش سهام و حل مسأله برگزار می شود که حضور در مسابقات به صورت گروهی خواهد بود.به این ترتیب که یک نفر به عنوان متخصص مالی، یک نفر به عنوان متخصص فناوری اطلاعات و فردی نیز به عنوان سرپرست، یک گروه را تشکیل خواهند داد.

ممکن است بعضی گروه ها در بخشی تخصص یا تمایل به فعالیت داشته باشند و مایل نباشند در همه محورها شرکت کنند. از این جهت، انتخاب بخش مسابقه آزاد است ولی اگر گزوهی در همه محورها توان رقابت داشته باشد و نتایج مناسبی نیز به دست آورد، به عنوان ویژه‌ای در این مسابقه دست خواهد یافت و نهایتا در مراسم پایانی جوایز به گروه های برنده در هر یک از محورها تعلق خواهد گرفت.از آنجا که هدف از این مسابقه، در درجه اول توسعه فرهنگ معاملات الگوریتمی است، بازار سرمایه از مشارکت بخش‌های مختلف استقبال می کند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ