کد خبر: ۱۰۹۹۶۹
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۹/۱۶

پیش بینی بازار ارز و راهکاری برای عرضه صادرکنندگان عمده
دبیرکل کانون صرافان مطرح کرد:

پیش بینی بازار ارز و راهکاری برای عرضه صادرکنندگان عمده

دبیرکل کانون صرافان ضمن بیان دلیل کاهش سقف تراکنش ها در پایانه های فروشگاهی و راهکار عدم امتناع صادرکنندگان عمده از عرضه ارز در نیما،وضعیت بازار ارز را پیش بینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،رضا ترکاشوند درباره ایده رئیس بانک مرکزی برای ایجاد بازار متشکل ارزی به ایرنا گفت: ایجاد شفافیت در بازار ارز ضرورتی اجتناب ناپذیر است و ضرورت این شفافیت در اقتصاد بیش از 70 سال است که احساس می شود.از زمانی که نفت در اقتصاد نقش تعیین کننده یافته، انتظار از سیستم ارزی و بانکی این بوده که عرضه ارز ناشی از صادرات نفت برای بازیگران اقتصادی شفاف شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه دولت بخشی از نیاز ریالی را برای تامین هزینه های جاری و عمرانی از طریق فروش ارز حاصل از صادرات نفت در بازار تامین می کند، همه نیازمند این شفافیت است تا مشخص شود خریدار و فروشنده ارز چه کسانی هستند.دستاورد دیگر شفاف سازی ارزی، روشن شدن روش کشف قیمت است که با تعادل عرضه و تقاضا، قیمت ها مشخص می شود، نه اینکه نرخ ها در کف بازار و توسطه دلالان تعیین شود. نظام بانکی با وجود قدمت، از نظر کشف قیمت و شفافیت ارز از برخی کشورهای همسایه که اقتصاد ضعیف تری دارند، عقب تر و در موضوع قیمت گذاری ارز اهمال داشته است.

اراده جدی برای راه اندازی بازار ارزی

این مقام مسئول گفت: اراده خوبی برای راه اندازی بازار متشکل ارزی وجود دارد و بانک مرکزی، کانون صرافان، بانک های خصوصی و دولتی برای راه اندازی این بازار تلاش دارند تا هرچه زودتر این کار شکل بگیرد البته مقدمات کار در بانک مرکزی باید انجام شود.به طور طبیعی با راه اندازی این بازار، ارز مداخله ای، ارز دولتی و نیمه دولتی و نظایر آن جمع می شود و همه چیز در بستر یک نظام یکپارچه شکل می گیرد.

به گفته ترکاشوند، قرار نیست با راه اندازی این بازار، سامانه نیما و سازوکار آن جمع شود بلکه وقتی بازارهای دیگر تجمیع و یکی شد، بازار نیما نیز در این بستر ساماندهی می شود.هیچ مقاومتی از ناحیه بانک ها برای تاخیر در راه اندازی این بازار دیده نمی شود و در عین حال بانک مرکزی با اختیاراتی که برای ساماندهی نظام پولی و ارزی از سران سه قوه دریافت کرده، به جد این موضوع را پیگیری می کند.با راه اندازی بازار متشکل ارزی، همه شرکت ها، بانک ها و صرافی ها، متقاضیان و دارندگان ارز در نظامی یکپارچه مبادلات را انجام می دهند.

امکان خرید و فروش ارز خارجی برای صرافی ها فراهم شد

وی درباره بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی بر مجاز شدن صرافی ها برای خرید ارز از صادرکنندگان خرد که سالانه کمتر از یک میلیون یورو صادرات دارند، گفت: پیش از این، صرافی ها می توانستند برای 23 مورد ارز خدماتی در داخل ارز را تامین کنند اما با این بخشنامه اجازه یافته اند که این مصارف را به شکل ارز حواله ای و ارز در خارج نیز پوشش دهند.

دبیرکل کانون صرافان توضیح داد: برای نمونه اگر مسافری بخواهد ارز را به صورت حواله دریافت کند، این امکان برای صراف فراهم است که این ارز را به صورت ارز خارجی از صادرکننده دریافت و برای مسافر حواله کند و دیگر نیازی به انتقال ارز به شکل اسکناس نیست.با توجه به اینکه دست صرافی ها برای تامین تقاضای ارزی مردم بازتر از گذشته شده، این بخشنامه راهگشا خواهد بود هرچند که برای صادرکنندگان جزء نیز این امکان را می دهد که با فراغت بیشتری ارز را بفروشند.

کاهش سقف تراکنش های بانکی بازار را کنترل کرد

ترکاشوند درباره کاهش سقف تراکنش ها در پایانه های فروشگاهی نیز گفت: علت اصلی این کار این بود که برخی دلالان دستگاه های کارتخوان را از داخل، خارج کرده و نه فقط به عراق، افغانستان و کشورهای همسایه، حتی به آمریکا، کانادا، کشورهای اروپایی انتقال داده و از طریق اینترنت یا رومینگ سیمکارت های ایرانی کار خروج سرمایه را انجام می دادند.

وی گفت: با کاهش سقف تراکنش ها به 50 میلیون تومان در شبانه روز، مقداری از التهاب ها کاسته شد، هرچند دستورالعمل بانک مرکزی در زمینه ممنوعیت انتقال چک های تضمینی نیز بر بازار اثر گذاشت و مقداری از معاملات کف بازار را کاست.

این مقام مسئول در ارزیابی از وضعیت بازار ارز گفت: اکنون بازار با کنترل تقاضای کاذب از طریق اعمال محدودیت در تراکنش ها و چک های تضمینی مواجه شده است.در کنار آن شاهد سهولت عرضه ارز به بازار هستیم و از این رو وقتی عرضه در بازار بیشتر شود، قیمت ها شروع به ریزش می کند و به همین دلیل عده ای هم برای جلوگیری از زیان فروشنده می شوند.

ترکاشوند به درپیش بودن سال نو میلادی و سررسید تسویه شرکت ها با شرکای خارجی اشاره کرد و گفت: لازم است بانک مرکزی برای مدیریت این بخش از تقاضا در بازار وارد عمل شود و نیاز شرکت ها را تامین کند تا تقاضای ناشی از آن به بازار تحمیل نشود.ریزش قیمت ها تا سقفی خواهد بود که در کف بازار باشد و عرضه و تقاضا به نقطه تعادلی برسد.اکنون بازار ارز به آرامش خوبی رسیده و امید می رود با برنامه ریزی نهادهای تصمیم گیر، احساس امنیت به مردم و فعالان اقتصادی بازگردد و مردم از امنیت سرمایه های خود اطمینان یابند.

وی با بیان اینکه هنوز امکان خروج سرمایه از داخل وجود دارد، افزود: مهمتر از خروج سرمایه، نیروی انسانی هر کشور است که سرمایه اصلی هر جامعه ای به حساب می آید زیرا پول را می توان خلق کرد اما نیروی انسانی کارآفرین و خلاق به راحتی به دست نمی آید از این رو باید فکری کنیم که سرمایه های اصلی خارج نشوند.اکنون در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و باید تصمیم هایی گرفته شود که از خروج ارز به هر شکل جلوگیری و منابع و مصارف مدیریت شود.

دولت نرخ ها را برای صادرکنندگان عمده آزاد کند

دبیر کانون صرافان درباره اینکه چرا صادرکنندگان عمده از عرضه ارز در نیما امتناع می کنند، گفت: از آنجا که صادرکنندگان بزرگ با دولت مراوده و دادوستد دارند، بهتر می توان این بخش را مدیریت کرد.پیشنهاد این است که برای نمونه دولت نرخ خوراک، آب، برق و دیگر امکانات این گروه صادرکنندگان را با نرخ آزاد محاسبه و یارانه های دولتی را حذف کند، با این کار آنها این امکان را می یابند که نرخ محصول را آزاد کنند و در نتیجه بازار در نقطه ای به تعادل می رسد.

ترکاشوند افزود: مشکل اینجاست که دولت می گوید چون تولیدکنندگان و صادرکنندگان بزرگ از یارانه برخوردارند، باید دولت در قیمت گذاری ها دخالت کند در حالی که بهتر است دولت به منطق بازار تن دهد.از دولت انتظار می رود حمایت ها را همچون سایر کشورها به تولید برخی محصولات راهبردی بویژه در حوزه کشاورزی و صنایع های تک (فناوری های موثر و نو) محدود کند.

وی درباره اینکه پس از اعمال تحریم های دور دوم آمریکا آیا محدودیت ها در نقل و انتقال پول بیشتر شده، گفت: همانطور که پیش بینی می شد، با اعمال تحریم ها برخی کانال های پیشین دچار مشکل شدند و به تناسب آن، کانال های جدید با شکل های جدید راه اندازی شد.حتی پس از برجام نیز همه کانال های مالی به روی ایران باز نبود و بسیاری از نقل و انتقال های مالی تجار را صرافی ها انجام می دادند که این رویه همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ