کد خبر: ۱۱۲۹۹۲
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱

بورس کالا توان جایگزین شدن بانک ها در تامین مالی را دارد
مدیرعامل کارگزاری بانک دی:

بورس کالا توان جایگزین شدن بانک ها در تامین مالی را دارد

مدیرعامل کارگزاری بانک دی با اشاره به نقش بورس کالا در کشف قیمت عادلانه و تامین مالی سریع صنایع اظهار امیدواری کرد در گذر زمان این بورس بتواند جایگزین بانک ها برای تامین مالی بنگاه های تولیدی شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،فردین آقابزرگی به میزان گفت: مهمترین هدف بورس های کالایی در همه دنیا مهیا کردن بستری شفاف و منصفانه برای کشف قیمت و معاملات عادلانه است.بورس کالا در هر بازار سرمایه جزیی جدایی ناپذیر برای تکمیل زنجیره بازارها است.در بازار سرمایه ایران نیز بورس کالا نقش مهمی را ایفا می کند و می تواند به تحلیلگران تحلیل درستی از روند قیمت سهام شرکت های تولیدی بدهد.

وی کشف قیمت عادلانه و همچنین تامین مالی سریع و ارزان صنایع را دو ویژگی مهم بورس کالا دانست و ادامه داد: این بورس با توسعه ابزارهای مالی و تنوع دهی به ساز و کار تامین مالی صنایع می تواند جایگاه محکم تر و پررنگ تری را در اقتصاد پیدا کند و بستری برای افزایش شفافیت اقتصادی و مبارزه با فساد باشد.

این کارگزار با اشاره به اینکه در سال های آینده نقش بورس کالا در توسعه اقتصادی اثرگذارتر خواهد شد، افزود: بورس کالا تا امروز و با وجود اینکه به نسبت سایر بورس های کالایی دنیا عمر کمی در اقتصاد دارد، اما اثرات ارزشمندی داشته که از مهم ترین آنها می توان به پایان قیمت گذاری کالاها و رشد انگیزه تولید، ایجاد شفافیت در دادوستدها و ایجاد یک منبع اطلاعاتی، کشف عادلانه قیمت ها براساس نظام بازار و کاهش فساد و زمینه های سوء استفاده اشاره کرد.بورس های کالا در همه بازارهای سرمایه دنیا یکی از نقاط قوت اقتصاد است و عمدتا آزادترین و واقعی ترین بازارها در همه دنیا هستند که نماد یک اقتصاد آزاد برای کشور های توسعه یافته و در حال توسعه به شمار می روند.

آقابزرگی اجرای طرح قیمت تضمینی محصولات کشاورزی از مسیر بورس کالا را آغاز تحولی بزرگی در بخش کشاورزی و در راستای منافع کشاورزان دانست و گفت: این طرح علاوه بر اینکه اتفاق خوبی برای کشاورزان بود، بار مالی زیادی را هم از دوش دولت برداشت.عرضه جو و ذرت در بورس کالا نیز باعث شد کشاورزان در حداقل زمان ممکن حق الزحمه را از فروش این محصولات دریافت کنند. همچنین دولت از مسیر بورس کالا و با انتشار ۲هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد بخش قابل توجهی از مطالبات گندم کاران را پرداخت کرد که کار بزرگی بود.

وی به بازار آتی زعفران اشاره کرد و افزود: بورس کالا با تمرکز بر مزیت برخی محصولات کشاورزی که در صادرات غیرنفتی و تجارت جهانی نیز مورد توجه است، معاملات نقدی، گواهی سپرده زعفران و بازار آتی زعفران را راه اندازی کرد. محصول زعفران در ایران راهبردی است و اشتغال زیادی در خراسان رضوی و خراسان جنوبی ایجاد می کند. با تقویت برندسازی و ایجاد بازار مطمئن، شفاف و نقدشونده، بورس کالا می تواند به مرجع قیمت گذاری جهانی زعفران تبدیل شود.

آقابزرگی به رونق تامین مالی از مسیر بورس کالا با انتشار اوراق سلف اشاره کرد و گفت: از این ابزار برای تامین مالی استقبال خوبی شد چراکه با انتشار این اوراق، تامین مالی صنایع از بورس کالا با سرعت بیشتر و پیچیدگی های کمتری انجام می شود که با توسعه ابزارهای این چنینی می توان امیدوار بود در گذر زمان بورس کالا به راحتی بتواند جایگزین بانک ها برای تامین مالی بنگاه های تولیدی شود.

انتهای پیام
 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ