کد خبر: ۱۱۴۳۲۴
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹

اکثر واگذاری ها ، خصوصی خواری و مفت خواری بود/ فروش مخفی یک شرکت
نمایندگان مجلس :

اکثر واگذاری ها ، خصوصی خواری و مفت خواری بود/ فروش مخفی یک شرکت

نمایندگان مجلس اعلام کردند: شفافیت و اهلیت در خصوصی سازی‌ها رعایت نشده پس اکثر واگذاری ها ، خصوصی خواری و مفت خواری بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،در نشست خبری درباره خصوصی سازی با حضور چند نمایند مجلس ، محمد دهقان ه صدا و سیما گفت: با خصوصی سازی مخالف نیستم و در سیاست های کلی اعلام شده از سوی رهبر نیز بر خصوصی سازی تاکید شده است. اولین نگاه در خصوصی سازی تاکید بر شفافیت است. نگرانی ها از خصوصی سازی نیست بلکه از نحوه واگذاری ها، مفت فروشی ها و فساد و زیرپاگذاشتن قانون است. 

وی افزود: سازمان خصوصی سازی باید قراردادهای واگذاری را برای عموم منتشر می کرد و در قوانین هم آیین نامه ها قرادادها شفاف سازی شود اما مجلس فقط در واگذاری شرکت ماشین سازی تبریز در زمان آقای کرباسیان با فشار مجلس و دیده‌بان شفافیت و عدالت تقاضا کرد. توانستیم قرارداد را بگیریم. قرارداد دیگر نیز به صورت قاچاقی به دست مجلس رسید.  سوال این است که در واگذاری‌ها چقدر شفافیت رعایت شده است؟ و آیا قانون در واگذاری ها رعایت شده است؟ چون واگذاری ها باید طبق قانون کارشناسان در  هیئت عالی رتبه متشکل از مسئولان صورت گیرد.در شرکت ماشین سازی تبریز و هفت تپه و واگذاری دشت مغان با توجه به اعتراضات گسترده مشخص شد که شفافیت صورت نگرفته است. 

این نماینده مجلس ادامه داد: در کلیات مشکلی نداریم و با خصوصی سازی هم مشکلی نداریم بلکه خصوصی خواری است که مشکل است. با توجه به اینکه سیاست های رهبری در خصوصی سازی تاکید برشفافیت دارد اما این نکته رعایت نشده به طور مثال ماشین سازی تبریز را به قیمت 687 میلیارد فروخته اند و واگذری ها به صورت پنهان و بدون نظارت انجام شده و به مجلس اطلاع رسانی نشده است. سازمان خصوصی سازی موظف است خلاصه ای از معامله و کارشناسی ها را در روزنامه های کثیرالانتشار منعکس کند که این اتفاق نیفتاده است. 

دهقان گفت: ماشین سازی تبریز شرکتی است که صنایع به آن وابسته بوده و دهها هزار ماشین در آن ساخته شده است. مساحت زمین کارخانه 126 هکتار است که 83 هزار و 500 متر زمین در منطقه ایل‌گلی تبریز که در بهترین منطقه شهر تبریز قرار دارد و ارزش هر متر آن حداقل 10 تا 15 میلیون تومان است و با این حساب ارزش واقعی آن 835 میلیارد تومان می شود که کل آن را 687 میلیارد تومان فروخته اند و قرار است مبلغ فروخته شده ظرف چندسال پرداخت شود. 

وی ادامه داد: مجلس انتظار دارد فهرستی از خصوصی سازی ارائه شود و اگر قرار است شرکت ها به قیمت اندک و به افراد نااهل فروخته شوند بهتر است به صورت سهم بندی به خود افرادی که در شرکت کار می کنند واگذار شوند.ا گر در مزایده خریدار نباشد باید واگذاری با مذاکره انجام شود و بر طبق قانون به متخصصان همان شرکت واگذار شود. 

طبق گفته خریدار این شرکت، خرید از طریق مذاکره و پنهان بوده است نه مزایده . شخص خریدار اصلا اهلیت این کار را ندارد و اکنون در زندان است.  هفت تپه را دلالان دلار خریداری کرده اند و در اصل اموال ملت را غارت کرده اند. هفت تپه 24 هزار هکتار زمین دارد که در واگذاری به دو فرد جاعل و رشوه دهنده در حد چندصد سکه واگذار شده است. زمین هفت تپه اکنون حدود 8 هزار میلیارد تومان ارزش دارد که 2600 میلیارد تومان فروخته شده و آنهم به 900 هزار میلیارد تومان کاهش یافته و بازهم در آخر به 10 میلیارد و 500 میلیون تومان فروخته شد که در حقیقت فروشی نبوده بلکه غارت صورت گرفته است.

رمضانعلی سبحانی فر نیز گفت: واگذاری ها در خصوصی سازی 3 گروه است که بنابر فرمایشات رهبری باید واگذاری ها صورت گیرد. گروه 3 در اختیار دولت قرار می گیرد، گروه 2 باید 80 درصد واگذار شود و گروه یک نیز گروهی است که باید به مردم واگذار شود. با توجه به اینکه در هر کاری اشکالاتی هست در خصوصی سازی نیز ممکن است اشکالات و نواقصی در کار باشد. 

وی با انتقاد از اینکه گفته می شود شفافیت در واگذاری ها نیست افزود: شفافیت برابر قانون وجود دارد چون اطلاع رسانی ها و فراخوان برای واگذاری در روزنامه ها و سایت‌ها انجام می‌شود. در این کار تعدادی از کارشناسان رسمی دادگستری کار کارشناسی را انجام می دهند و نتیجه کارشناسی به هیئت واگذاری ارائه می‌شود.  

این نماینده مجلس ادامه داد: دستگاههای نظارتی به قراردادها دسترسی دارند و در اکثر بنگاه ها که واگذار می شوند دستگاه نظارتی کشور حضور دارند. در بنگاه هایی که اخیرا واگذار شده  همگی زیان داشته اند. 230 بنگاه از گروه یک به گروه 2 و 3 تبدیل کرده اند و با دخالت از واگذاری ها جلوگیری می شود. عدم شفافیت این است که از طریق مذاکره و پشت پرده واگذار شده باشد. 

سبحانی فر گفت:  هیچ بنگاهی بدون مزایده و با مذاکره واگذار نمی شود. در واگذری ها 7 بار مزایده انجام شده و چون خریداری نبوده از طریق مذاکره واگذار شده اما کارشناسی ها انجام شده است.  اهلیت هم یکی از مواردی است که حتما توجه می شود و در بین چندین نفر خریدار نیز اهلیت از بین آنها در نظر گرفته می شود. در واگذاری ها شرایط  و اهلیت کاملا بر طبق قانون رعایت شده است.   

وی اعلام کرد: دشت مغان نیز در فهرست واگذاری ها قرار گرفته و بر اساس نظر کارشناسان 2 هزار و 200 میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده است. 

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ