کد خبر: ۱۱۴۳۷۳
۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲

روند کشف قیمت محصولات
مدیرعامل مطرح کرد:

روند کشف قیمت محصولات "فولاد" و امکان انجام صادرات از طریق بورس کالا

مدیرعامل فولاد مبارکه ضمن اشاره به روند کشف قیمت محصولات و اثر برداشتن سقف رقابت قیمت ها بر معاملات در بورس کالا، درباره امکان انجام صادرات محصولات از طریق بورس توضیح داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،حمیدرضا عظیمیان درخصوص تاریخچه حضور فولاد مبارکه در بورس کالا، روند کشف قیمت محصولات در این بورس، اثر برداشتن سقف رقابت قیمت ها در بورس کالا بر معاملات فولاد مبارکه و امکان انجام صادرات محصولات از طریق بورس به گفت و گو با تسنیم پرداخت که به شرح زیر است:

درباره تاریخچه حضور فولاد مبارکه در بورس کالا توضیح دهید.

عظیمیان: شرکت فولاد مبارکه از ابتدای راه اندازی بورس کالا و از زمانی که در سال ۸۲ با عنوان بورس فلزات شروع به کارکرد، محصولات را به طور مستمر در تالار بورس عرضه می کند. در واقع با تصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال ۸۴ و تصمیم شورای عالی بورس، بورس های فلزات و کشاورزی در یکدیگر ادغام و شرکت بورس کالا در سال ۸۶ تشکیل شد و طبق قانون کلیه معاملات در این بورس تحت نظارت سازمان بورس انجام می شود.

در همین راستا اداره فروش شرکت فولاد مبارکه از زمان تاسیس بورس فلزات وظیفه فروش و سرویس دهی به متقاضیانی که از طریق بورس کالا خرید کرده اند را بر عهده دارد. در این سیستم قیمت محصولات براساس فرایند عرضه وتقاضا کشف شده و با هماهنگی های لازم با خریداران، تولید محصول براساس درخواست مشتری انجام می شود.

دیدگاه شما نسبت به عملکرد بورس کالا در سال های اخیر چیست؟

عظیمیان: بورس کالا محلی مناسب برای کشف نرخ محصولات در اثر تلاقی عرضه و تقاضا، تعیین قیمت واقعی و جلوگیری از ایجاد رانت در بازارها بوده و می توان گفت سازوکار این بورس نقش موثری در ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنایع مادر به ویژه صنایع فولادسازی داشته است.

علاوه بر آن با کشف قیمت واقعی، هم منافع شرکت های فولادساز تامین شده و هم با حذف یا کمرنگ شدن نقش واسطه ها، مصرف کنندگان نهایی بدون واسطه محصول مورد نیاز را تامین می کنند. همچنین ایجاد بازار شفاف برای تسهیل معاملات، کمک به برنامه های توسعه شرکت ها و توسعه اقتصادی با تضمین تعهدات طرفین معامله و ورود منابع مالی مناسب به شرکت های تولیدی به لحاظ کاهش رانت قیمتی از دیگر مزایای بورس کالا است.

روند کشف قیمت محصولات فولاد مبارکه در بورس به چه صورت است؟

عظیمیان: فولاد مبارکه به صورت نظام مند محصولات را در بورس کالا عرضه می کند تا قیمت این محصولات در فرآیند عرضه و تقاضا کشف شود. عرضه همه محصولات در بورس کالا صرفا براساس ضوابط و دستورالعمل های بورس کالا انجام می شود.

درباره روند تامین نیاز صنایع پایین دستی از طریق بورس کالا توضیح می دهید.

عظیمیان: تامین نیاز صنایع پایین دستی با توجه به پروانه بهره برداری و گزارش های بازدید فنی شرکت براساس مصرف واقعی آنها به دو روش عرضه مستقیم در بورس کالا و عرضه غیر مستقیم و ثبت سفارشات در شرکت و سپس تایید و ثبت الکترونیکی که مچینگ خوانده می شود در این بورس صورت می گیرد.

برخی از صنایع پایین دستی فولاد مبارکه به علت تنوع محصولات مورد نیاز از نظر ابعادی، کیفی و لزوم تامین منظم نمی توانند همه محصولات را به صورت مستقیم در تالار اصلی بورس کالا خرید کنند و به همین دلیل همواره بخشی از محصولات شرکت در قالب قراردادهای بلندمدت و پروژه های ملی و... در فولاد مبارکه ثبت سفارش شده و سپس به عنوان مچینگ در تالار بورس کالا ثبت الکترونیکی می شود.

آیا از عرضه و معامله محصولات در بورس کالا رضایت دارید؟

عظیمیان: فرایندهای تعریف شده در بورس کالا با استفاده از تجربیات بورس های معتبر جهانی تدوین شده و عرضه در آن باعث شده بازاری منسجم، سازمان یافته و قانونمند برای کشف قیمت کالاها براساس تعامل و تقابل عرضه و تقاضا، حذف واسطه گری و خرید و فروش مستقیم بین فروشنده و خریدار، فراهم سازی تسهیلات مالی برای خرید و فروش و... به وجود بیاید که از این منظر رضایت بخش است. با این حال برخی دستورالعمل ها در شرایط خاص اقتصادی این فرایند را با چالش هایی روبرو کرده که امید می رود این چالش ها هر چه زودتر برطرف شود.

آیا همه خریداران در بورس کالا مصرف کننده محصولات هستند یا خیر؟

عظیمیان: در فولاد مبارکه از ابتدای بهره برداری تاکنون شرایطی برای پذیرش مشتری و فروش محصولات وجود داشته که مهمترین آن دارا بودن پروانه بهره برداری، بازدید فنی از کارخانه مشتری و فعال بودن کارخانه است که همین شرایط به بورس کالا نیز اعلام شد و مورد تایید وزارت صنعت قرار گرفته است. بنابراین تا حد امکان نظارت های لازم برای فروش مستقیم کالا به مصرف کننده نهایی پیش بینی شده است.

در حقیقت شناسایی خریداران و تخصیص کد خرید به آنها براساس شرایط و قوانین تعریف شده است. به این ترتیب در زمان عرضه و معاملات همه خریداران محصولات واقعی هستند، اما بعضا گزارش می شود پس از انجام معاملات، واسطه گران و تجار با بعضی خریدارن ارتباط بر قرارکرده و با سوءاستفاده از مشکلات نقدینگی و تامین مالی آنها مقداری از محصولات به بازار آزاد روانه می شود که در صورت محرز شدن تخلف برای فولاد مبارکه کد مشتری اصلی مسدود می شود.

برداشتن سقف رقابت قیمت ها در بورس کالا چه تاثیری بر معاملات این شرکت داشته است؟

عظیمیان: با برداشته شدن سقف رقابت شرایط برای کشف قیمت واقعی فراهم شده زیرا با نوسانات قیمت ارز و به تبع آن قیمت تمام شده تولید و واردات، قیمت محصولات فولادی نیز تغییر می کند. تغییر روش تعیین قیمت پیشنهادی و محدود کردن سقف رقابت باعث ایجاد مشکلاتی به دلیل عدم کشف قیمت واقعی محصولات شده بود که این مشکل با حذف سقف رقابت برطرف شد.

البته پیش بینی این است که پس از چند عرضه و تثبیت نرخ ارز، نرخ محصولات فولادی در بورس کالا نیز مجددا با نوسانات محدود کشف خواهد شد. از زمان برداشتن سقف رقابت، مشکلات ناشی از تحمیل قیمت ها به شدت کاهش یافته و قیمت ها به حاشیه بازار نزدیکتر و فعالیت تجار و واسطه گری کمرنگ تر شده است. بنابراین محصولات به دست مصرف کننده واقعی می رسد.

آیا امکان انجام صادرات محصولات فولاد مبارکه از طریق بورس وجود دارد؟

عظیمیان: صادرات محصولات فولاد مبارکه دارای شرایط خاص است و مشتریان خارجی محصولات در شرایط رقابتی و جهانی حاضر به خرید هستند، بنابراین اگر ساز وکارهای مرتبط ایجاد و حمایت دولت وجود داشته باشد، می توان صادرات فولاد را از طریق بورس کالا انجام داد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ