کد خبر: ۱۱۴۴۱۴
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲

مزایای استفاده از اوراق سلف برای تامین مالی صنایع
مدیرعامل تامین سرمایه تمدن مطرح شد:

مزایای استفاده از اوراق سلف برای تامین مالی صنایع

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن با اشاره به مزایای اوراق سلف موازی استاندارد گفت: از این ابزار بورس کالا می توان برای باز کردن گره تامین مالی صنایع مختلف و خروج صنایع مختلف از رکود بهره برد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،محمودرضا خواجه نصیری درخصوص تامین مالی صنایع و بنگاه های اقتصادی از بستر بازار سرمایه به ایبِنا گفت: اوراق سلف موازی استاندارد که به پشتوانه محصول تولیدی بنگاه های اقتصادی قابل انتشار است به عنوان ابزاری مناسب توسط مجموعه بازار سرمایه به اقتصاد معرفی شده است. این اوراق مبتنی بر عقد پایه سلف بوده که به تایید کمیته فقهی سازمان بورس رسیده است.

وی افزود: آن دسته از بنگاه های اقتصادی بزرگ که نیازمند منابع مالی با حجم بالا برای پیشبرد فعالیت های اقتصادی هستند و نمی توانند به راحتی و با نرخ مناسب مبالغ مزبور را از طریق نظام بانکی تامین کنند، می توانند با مراجعه به بازار سرمایه، منابع مالی مورد نیاز را از طریق ابزارهای مالی اسلامی موجود فراهم کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: در این راستا بورس کالا به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه، زمینه تامین منابع مالی را برای بنگاه های اقتصادی بزرگ در حجم بسیار و با نرخ مناسب فراهم کرده است. این بورس می تواند با کمک ابزارهای متنوعی که در اختیار دارد، بنگاه های اقتصادی را در تامین مالی بلند و کوتاه مدت و سرمایه در گردش حمایت کند. اوراق سلف موازی استاندارد یکی از ابزارهای پرکاربرد محسوب می شود که از نظر مدت زمان انتشار از انعطاف پذیری مطلوبی برای واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی برخوردار است.

خواجه نصیری معافیت مالیاتی، نقدشوندگی زیاد، ضمانت کالایی و دارا بودن تضامین معتبر را از مهم ترین مزایای این اوراق برشمرد و گفت: بر اساس تبصره یک ماده ۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل 44 و بنابر بخشنامه سازمان امور مالیاتی، معاملات اوراق سلف استاندارد از معافیت مالیاتی برخوردار است. همچنین با توجه به اینکه اوراق سلف موازی استاندارد هم مشابه سایر اوراقی که در بازار سرمایه منتشر می شود، دارای بازارگردان است و می توان به صورت آنی و از طریق سامانه های بورس به فروش برسد، بنابراین سرمایه گذاران می توانند به واسطه نقدشوندگی بالای این اوراق در صورت نیاز به آسانی از این سرمایه گذاری با سود معقولی خارج شوند.

به گفته وی، این اوراق به پشتوانه کالا صادر شده و به ضمانت نهادهای مالی معتبر و در برخی موارد حتی به پشتوانه دولت منتشر می شود. بنابراین سرمایه گذاران از ضمانت و بازپرداخت اصل و سود آن خیال آسوده ای خواهند داشت.با توجه به اینکه بازپرداخت اصل و سود این اوراق از سوی نهادهای مالی معتبر تضمین می شود، منابع مالی جذب شده به کمک این ابزار مالی در طرح های با توجیه اقتصادی هزینه شده و از ورود این منابع به امور بدون صرف اقتصادی پیشگیری می شود.

خواجه نصیری تاکید کرد: می توان از این ابزار مالی برای انواع کالاها و محصولات، پروژه ها و طرح های توسعه، خرید مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات و ... و در جهت خروج صنایع مختلف اعم از فعالیت های کشاورزی، پیمانکاری و دیگر بنگاه های اقتصادی از رکود بهره برد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ