کد خبر: ۱۱۸۵۲۲
۱۰:۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳

روایت یک کارشناس از اثر بورس کالا بر رونق کسب و کار

روایت یک کارشناس از اثر بورس کالا بر رونق کسب و کار

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مزایای راه اندازی بورس کالا گفت: راه اندازی بورس فلزات و شکل گیری بورس کالا از عواملی کلیدی در بهبود و رونق فضای کسب و کار در سال های اخیر بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،علی اسلامی بیدگلی به میزان گفت: روزهای قبل از راه اندازی بورس کالا، معاملات بدون آمار و شفافیت، عدم رعایت انصاف در قیمت گذاری کالاها، معاملات با نرخ های دستوری و استفاده عده ای امتیازات ویژه و رانت وجود داشت اما با راه اندازی این بورس عمده این مشکلات تا حد زیادی برطرف شد.

وی افزود: واقعی شدن قیمت ها در بستر بورس کالا باعث شد، تولید صنایع جان تازه ای بگیرد و با حذف فاصله های عجیب قیمت کالاها از درب کارخانه تا بازار، سود اصلی حاصل از تولید نیز به چرخه تولید برسد. براین اساس نقش آن در احیای صنایع و رونق کسب و کار طی این سال ها غیر قابل انکار است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از دیگر مزایای بورس کالا می توان به ایفای تعهدات خریداران و فروشندگان کالاها در سررسید، کاهش ریسک معاملات به ویژه در زمینه تسویه وجوه و استانداردسازی و کیفیت کالاها، خروج مبادلات از تشریفات زمان بر و از همه مهم تر شفافیت بالای آماری اشاره کرد.استاندارد کردن کالاها، بهبود کیفیت کالا، افزایش اعتماد میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، افزایش سرعت دسترسی بازیگران به کالاها از اثرات راه اندازی این بورس در اقتصاد محسوب می شود.

اسلامی بیدگلی گفت: تمام این اتفاقات به عنوان گامی برای بهبود فضای کسب و کار و حرکتی به سوی افزایش بهره وری به شمار می رود.به طور طبیعی با توجه به اینکه بورس ها به عنوان یکی از محورهای اصلی توسعه اقتصادی تلقی می شوند، بنابراین می توان انتظار داشت با توسعه بازار مالی به ویژه بورس کالا، شاهد ارتقای جایگاه این بورس در اقتصاد باشیم.

وی ادامه داد: با وجود مسیر پرفراز و نشیب اقتصاد طی سال های اخیر، شاهد توسعه ابزارهای مالی در بازار سرمایه به خصوص بورس کالا هستیم که افزایش خدمات به فعالان صنایع از طریق توسعه بیشتر بازار مشتقه و روند تامین مالی صنایع می تواند بر جذابیت های این بورس در سال های آینده بیفزاید.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ