کد خبر: ۱۱۸۵۲۸
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳

پیشنهاد ظریف به لبنان برای تجارت با پول ملی

پیشنهاد ظریف به لبنان برای تجارت با پول ملی

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه تهران وضعیت و حساسیت‌های لبنان را می‌فهمد، پیشنهاد داده لبنان هم مثل روسیه و ترکیه با پول ملی با ایران تجارت کند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از روزنامه الاخبار، محمد جواد ظریف پس از آنکه سه مقام آمریکایی به لبنان سفر کردند به این کشور رفت و با مقامات مختلف آن دیدار کرد.

پیش از سفر وی ، حسن نصرالله در سخنرانی بار دیگر به مقامات لبنان یادآوری کرد که ایران آماده است در حوزه‌هایی که توانمندی دارد به لبنان کمک کند . از جمله در حوزه نظامی و تسلیحاتی و همچنین تولید برق که لبنان در آن بشدت مشکل دارد. 

ظریف در این سفر به لبنانی‌ها گفت : ایران آمادگی دارد در حوزه‌های مختلف به لبنان کمک کند اما با این حال وضعیت لبنان را درک می‌کند اگر برای همکاری قدم پیش نگذارند. 

یکی از نکاتی که مورد توجه مطبوعات لبنانی قرار گرفته پیشنهاد ظریف به لبنان برای تجارت با لیره است. پیشنهادی اقتصادی که لبنان را از حیث تحریم‌‌های آمریکا هم در مظان اتهام قرار نمی‌دهد.

ظریف به مسئولان لبنانی همان مکانیزم کاری مشترک را پیشنهاد کرده که بین ایران و چند کشور اروپایی و همچنین روسیه، ترکیه، چین و هند است. وی به مسئولان لبنانی پیشنهاد کرده تعاملات تجاری با پول ملی یعنی لیره لبنان انجام شود. 

منابع لبنانی این پیشنهاد را خیلی خیلی مهم توصیف کرده و توضیح دادند: به روشن‌ترین بیان معنای پیشنهاد ظریف این است که دیگر بهانه‌جویی به دلیل تحریم‌های آمریکا کافی نیست. طبیعتا ایران دنبال تحقق منافع تجاری‌ با لبنان است هر چند که لبنان بازار کوچکی است. اما نکته مهم در این پیشنهاد -که منفعت بزرگ لبنان با آن رقم می‌خورد- این است: اول، بازگشایی درهای واردات با لیره لبنان سبب تقویت پول ملی می‌شود. دوم، سبب کاهش هزینه لبنان در خرید ارز خواهد شد. 

لبنان حدود 20 میلیارد دلار (سالانه) واردات دارد و فقط سه‌ونیم میلیارد توان صادرات. پس به خرید ارز شدیدا نیاز دارد اما خرید با لیره باب دیگری را خواهد گشود. روسیه نیز پیشتر چنین پیشنهادی به لبنان کرده اما حکومت لبنان تا کنون گامی در خصوص افزایش تبادل تجاری با این دو کشور بزرگ که قادرند فاکتور هزینه ارزی واردات لبنان را کاهش بدهند و بحران مالی و اقتصادی لبنان را سبک کنند بر نداشته است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ