کد خبر: ۱۱۸۶۵۷
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶

اقدامات جدید سازمان بورس برای اصلاح مقررات + ۳ نقطه عطف در بازار سرمایه
یک کارگزار بورس خبر داد:

اقدامات جدید سازمان بورس برای اصلاح مقررات + ۳ نقطه عطف در بازار سرمایه

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین با اشاره به سه نقطه عطف بازار سرمایه از اقدامات جدید سازمان بورس برای اصلاح مقررات خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علیرضا تاج بر به سنا گفت: سیستم معاملات در اوایل دهه 70 از چانه زنی رو در رو و کاغذی به الکترونیک تغییر پیدا کرد و در آن مقطع زمانی شاهد نقطه عطفی در بازار بودیم . در سال 84 هم با تصویب قانون بازار اوراق بهادار و تغییر زیرساخت های بازار سرمایه و توسعه آن نقطه عطف دیگری را شاهد بودیم.

وی افزود: طی یکسال گذشته با روی کار آمدن ابزارهای مختلف تسهیل کننده معاملات از جمله معاملات الگوریتمی نقطه عطف سومی را در بازار شاهدیم و انتظار می رود که این معاملات الگوریتمی و این شکل از معاملات آنلاین، تحولی دیگر را در بازار ایجاد کند.سازمان بورس در حال توسعه زیرساخت های لازم به منظور بهبود شرایط معاملاتی است،مطمئنا معاملات الگوریتمی و سایر ابزارهای معاملاتی به زودی گسترش می یابد و نقطه عطفی بزرگ را در بازار سرمایه به وجود خواهد آورد .

این کارگزار بورس راه اندازی آتی سبد سهام را از اقدامات مثبت سازمان بورس برشمرد و گفت: آتی سبد سهام  ابزار بسیار خوبی بود که در کمیته فقهی سازمان بورس تصویب و به خوبی طراحی و اجرا شد، امیدواریم راه توسعه در پیش گیرد و روز به روز شاهد رونق بیشتر این ابزار باشیم . با توجه به تفاهم نامه اخیر میان سازمان بورس و کانون کارگزاران،این کانون نیز در کنار سایر ارکان به آموزش ساز و کار بازار سرمایه ، ارتقای سواد مالی و افزایش ضریب نفوذ بورس در جامعه کمک خواهد کرد.

تاج بر مهمترین وظیفه سازمان بورس را در کنار دفاع از منافع سرمایه گذاران ، ترویج و توسعه فرهنگ سرمایه گذاری دانست و گفت: آموزش یکی از اهدافی است که باید بسیار به آن توجه کرد و همه ارکان بازار باید بر این هدف تمرکز داشته باشند. در عین حال در کنار آموزش باید به مقررات و رعایت آن هم اهتمام ویژه داشت .در زمینه مقررات هم اقدامات خوبی در حال انجام است تا در خصوص برخی مقررات مزاحم یا متعارض ، مقررات زدایی و تنقیح مقررات را داشته باشیم.

وی از شکل گیری کمیته های مشترکی برای اصلاح مقررات خبر داد و گفت: یکی از مشکلات بزرگ بازار حجم بالای مقرراتی است که به اقتضای یک دوره زمانی نوشته شده و این روزها دیگر کارایی سابق را ندارد لذا کمیته هایی در کانون کارگزاران و سازمان بورس و سایر ارکان برای اصلاح مقررات موجود و تدوین مقررات جدید تشکیل شده است .

تاج بر نقش نهاد ناظر را در جلوگیری از هرگونه سوء استفاده یا ناهنجاری بسیار پررنگ دانست و گفت: چارچوب این نظارت نیز مشخص است و طبیعتا درقالب قوانین و مقرراتی است که نوشته می شود و ممکن است در طول زمان اصلاح شود .افزایش کمی تعداد نهادهای مالی با توجه به بالارفتن حجم معاملات، اقدام مثبتی بود که انجام شد و این امر حاکی از نگاه های توسعه ای ارکان بازار سرمایه و در صدر آنها سازمان بورس است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ