کد خبر: ۱۱۸۷۰۳
۰:۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸

جزییاتی از اصلاح چند مقررات در بازار پایه با سه تابلو جدید / اهداف و زمان اجرا
در گفت و گوی بورس پرس با مدیر نظارت سازمان بورس اعلام شد:

جزییاتی از اصلاح چند مقررات در بازار پایه با سه تابلو جدید / اهداف و زمان اجرا

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس جزییاتی از اصلاح برخی دستورالعمل ها جهت بازنگری در مقررات حاکم بر بازار پایه فرابورس و زمان اجرای آن را اعلام کرد.

سعید محمد علیزاده در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس از اصلاح برخی از دستورالعمل های مصوب سازمان از جمله پذیرش، عرضه، نقل و انتقال و نحوه انجام معاملات اوراق در بازار پایه فرابورس خبر داد و گفت: این اصلاحات به تصویب هیات مدیره سازمان بورس رسیده و به زودی مراحل ابلاغ را طی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه جهت تغییر تنظیمات سامانه معاملات به منظور اعمال اصلاحات مذکور و سایر اقدامات مرتبط، برنامه ریزی های لازم صورت پذیرفته،افزود: اجرای اصلاحات فوق از اوایل سال بعد صورت می پذیرد.

این مقام مسئول با اشاره به کلیات اصلاحات صورت گرفته ادامه داد: بازار پایه از سه تابلوی زرد، نارنجی و قرمز تشکیل خواهد شد که ناشران درج شده در بازار پایه متناسب با وضعیت اطلاع رسانی و یا وضعیت مالی آنها در یکی از سه تابلوی فوق طبقه بندی خواهند شد. معاملات اوراق شرکت‌هایی که در تابلوهای بازار پایه درج شده اند در تمامی جلسات رسمی معاملاتی به‌صورت حراج پیوسته در محدوده دامنه نوسانی برابر با قیمت پایانی در جلسه معاملاتی قبل به اضافه یک ریال، قابل انجام است.

علیزاده افزود: انجام حراج پایانی در نمادهای معاملاتی تابلوهای پایه زرد، نارنجی و قرمز بدون محدودیت دامنه نوسان روزانه قیمت و به ترتیب حداکثر دو روز در هفته، یک روز در هفته و یک روز در ماه امکان‌پذیر است.امکان انجام معامله بر روی سهام یا حق تقدم سهام کلیه ناشران با قیمت پایانی در جلسه معاملاتی قبل به اضافه یک ریال در تمامی روزهای معاملاتی هفته و یا ماه فراهم است مگر آنکه نماد ناشر بطور مثال برای برگزاری مجمع سالانه متوقف باشد.

وی هدف از اصلاحات صورت گرفته را اجرای سیاست‌های سازمان با توجه درخواست‌های صورت گرفته درخصوص بازگشایی نمادهای معاملاتی ناشران بازار پایه و جلوگیری از توقف طولانی مدت آنها عنوان کرد و گفت: برای نمونه درج ناشران در تابلوی قرمز باید دارای شرایط صدور رأی بدوی یا قطعی مراجع قضایی مبنی بر ورشکستگی،صدور رای انحلال ناشر در مجمع فوق العاده یا مراجع قضایی و عدم ارائه صورت های مالی حسابرسی شده در سررسید دوره های رسیدگی حداقل سه سال مالی متوالی باشد.چنانچه هر یک از 3 شرط مذکور قبلا صورت می پذیرفت، نماد معاملاتی ناشر برای مدت طولانی متوقف باقی می ماند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ