کد خبر: ۱۱۸۸۲۸
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

واکنش تند بانک مرکزی به انتقاد تاجر مشهور : اطلاعات نداده و حرف بی ربط زده

واکنش تند بانک مرکزی به انتقاد تاجر مشهور : اطلاعات نداده و حرف بی ربط زده

بانک مرکزی در واکنش به نظرات تاجر مشهور مبنی بر قفل شدن صادرات و دفتر دستکی بودن نیما، اعلام کرد وی هیچ اطلاعاتی از نحوه مصرف ارز نداده و ناشناخته بودن نیما برای خارجی ها، حرف بی ربطی است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی اظهارنظر اسدا... عسگر اولادی رئیس اتاق مشترک ایران و چین و یکی از تجار معروف ایران مبنی بر قفل شدن صادرات کشور و نبود امکان عرضه ارز در سامانه نیما، بانک مرکزی در واکنشی تند به انتقادات وی پاسخ داد.

در این توضیح آمده است: یکی از صادرکنندگان مشهور که سالیان طولانی از محل منابع و امکانات کشور فعالیت تجاری دارد و رئیس اتاق مشترک ایران و چین است اخیرا در اظهاراتی مدعی شده سه ماه است که صادراتی نداشته‌ام و با ندانم‌کاری بانک مرکزی صادرات  قفل شده . وی معتقد است در صورت عدم اصلاح این شرایط، بهار سختی را پیش رو خواهیم داشت. همچنین در خصوص سامانه نیما عنوان کرده نیما دفتر دستکی است که آقایان راه انداخته‌اند و چند صراف را دور هم جمع کرده‌اند .

در خصوص اظهارات مطرح شده توسط این صادرکننده و به منظور روشنگری افکار عمومی ، وی تاکنون هیچ اطلاعاتی از نحوه مصرف ارز صادراتی خود در چرخه اقتصادی ارایه نکرده است. به طوری که دو شرکت صادراتی وی تا پایان آبان 97 بالغ بر 16.6 میلیون یورو صادرات داشته و ارز حاصل از صادرات را وارد چرخه اقتصادی نکرده است. در حالیکه بخش عمده ای از صادرکنندگان متعهد به کشور تاکنون بیش از 10 میلیارد یورو ارز در بازار ثانویه عرضه و بخشی از واردات کشور از این محل تامین شده است.

سیاست های ابلاغی شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به بانک مرکزی برای اجرا در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات کاملاً  شفاف و روشن است. آمار صادرات کشور که حاصل بهره گیری از امکانات و منابع مادی و انسانی است به صورت شفاف بنا به اظهار خود صادرکنندگان از مبادی رسمی  صادر می‌شود.

ضمن اینکه مردم عزیز آگاه هستند که خواسته بانک مرکزی به تبع مصوبات شورای عالی اقتصادی است که ارز حاصل از صادرات به صورت شفاف برای تامین نیازهای وارداتی کالاها و خدمات از جمله مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای بخش های اقتصادی و نیز سایر کالاهایی که ضرورت و اولویت دارد به کار گرفته شود. اینکه بانک مرکزی در راستای حمایت از تولید داخلی و اشتغال خواستار آن است که مشخص شود ارز صادراتی برای چه نوع کالاهایی استفاده می‌شود به نظر خواسته و منافع و مصالح عامه مردم را تامین می کند.

جای تاسف است هر وقت در جهت شفافیت اقدامی شود فشارها و هجمه های زیادی با بهانه های به ظاهر موجه صورت می‌گیرد. شرایط تحریم نباید موجب بی نظمی و عدم شفافیت لازم شود، برعکس در زمان تحریم باید نظم، حساب و کتاب و شفافیت های سیستمی قابل کنترل افزایش یابد.

سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) صرفاً به منظور ثبت شفاف اطلاعات و بازاری است که بدون هیچ گونه محدودیت و سقفی، امکان ثبت اطلاعات و قیمت خرید و فروش ارز در این سامانه بر اساس نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده وجود دارد.

برخی آقایان شفاف و صادقانه با مردم صحبت نمی‌کنند و این که تمایلی ندارند در فضای شفاف فعالیت کنند و طی سالیان طولانی در اتاق های بسته حوزه تجارت خارجی را قبضه کرده‌اند و صرفاً منافع شخصی و گروهی خود را می‌بینند، بدانند که مردم کاملاً آگاه و هوشیار هستند. صادقانه به مردم بگویند نیما موجب می‌شود کارهای پنهان بر ملا شود. بنابر سیاست‌های ابلاغی صادرکنندگان باید از طریق شبکه بانکی، صرافی‌ها و یا سایر شبکه‌ها، ارز را به منظور تامین نیاز های وارداتی کشور قرار دهند.

برای آگاهی، سیاست های ابلاغی بانک مرکزی در برگشت ارز حاصل از صادرات عبارتند از:
1- صادرکنندگان محترم نسبت به فروش ارز در سامانه نیما به واردکنندگان اقدام کنند. 2- صادرکنندگان محترم ارز خود را به واردکنندگان دارای ثبت سفارش به طور مستقیم فروخته و هر دو طرف اطلاعات‌شان را در سامانه نیما ثبت کنند. 3- صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خود را برای واردات مورد نیاز تولیدی خود استفاده کنند ولی باید هم ثبت سفارش انجام شود و هم مطابقت کامل پروانه صادراتی با ثبت سفارش صورت گیرد. 4- صادرکنندگان بخشی از ارز خود را که به صورت نقدی وارد می کنند به صرافی های مجاز فروخته و در سامانه سنا ثبت کنند.

همانگونه که ملاحظه می شود راه های برگشت ارز صادراتی کاملاً شفاف است و صحبت هایی از قبیل ناشناخته بودن نیما برای خارجی ها، اساساً حرف بی ربطی است و ضرورتی ندارد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ