کد خبر: ۱۱۸۸۸۳
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰

پیشنهاد جدید به دولت برای معامله سهام عدالت و خروج تصدی در اصل ۴۴
رئیس سازمان بورس خبر داد:

پیشنهاد جدید به دولت برای معامله سهام عدالت و خروج تصدی در اصل ۴۴

رئیس سازمان بورس از ارائه پیشنهاد جدیدی به دولت برای قابل معامله شدن سهام عدالت و برنامه ای برای باقیمانده سهام دولت در شرکت های اصل ۴۴ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،شاپور محمدی به سنا گفت: در حال حاضر ۴۹ میلیون نفر از هموطنان برای سهام عدالت ثبت نام کرده اند اما ساز و کار ها به صورتی است که هنوز امکان معامله آن و اعمال حق رای وجود ندارد، لذا برای حل این موضوع پیشنهاد تازه ای را با بکارگیری ظرفیت صندوق های قابل معامله در بورس مطرح کردیم.

وی افزود: پیشنهادی که دو سازمان بورس و خصوصی سازی و وزارت اقتصاد به دولت داده و به سران سه قوه هم ارسال خواهد شد،واگذاری واحدهای  ETF یا صندوق های قابل معامله در بورس به دارندگان سهام عدالت است.با این ساز و کار، افراد می توانند بحث بازار سرمایه را از نزدیک دنبال و ضمن سهامداری حرفه ای در خط تولید سرمایه گذاری کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه کدهای معاملاتی حدود ۳۵ میلیون سهامدار در شرکت سپرده گذاری مرکزی در حال صدور است، ادامه داد: اطلاعاتی که از سازمان خصوصی سازی گرفتیم در شرکت سپرده گذاری مرکزی در حال پردازش است تا در صورت تصویب این آمادگی از قبل حاصل شده باشد.یکی از برنامه هایی  که سازمان بورس برای باقیمانده سهام دولت در شرکت های اصل ۴۴ دارد، تشکیلETF یا صندوق های قابل معامله در بورس  است. البته این ETF غیر از ETF سهام عدالت خواهد بود چون دولت نیز علاوه بر ۴۰ درصد سهام عدالت که هم اکنون متعلق به مردم است، سهامی در شرکت های موضوع اصل ۴۴ دارد.

محمدی گفت: در طرح پیشنهادی، سرمایه‌گذاری مردم در صندوق‌های قابل معامله با یک سقف معین و با تخفیف ۲۰ درصد قیمت تابلو و داشتن اختیار فروش از طرف دولت توسط خریداران یونیت‌ها یا واحدهای صندوق قابل معامله طراحی شده است. سازمان بورس تشکیل ETF برای بانک ها را هم پیشنهاد کرده چرا که اگر بانک ها بخواهند سهام را به صورت خرد عرضه کنند هم باعث کاهش نقدشوندگی در بازار می شوند و هم ممکن است موفق به فروش آن نشوند.

وی ابراز امیدواری کرد: از طریق تشکیل صندوق های مشترک سرمایه گذاری قابل معامله در بورس بتوان شرکت هایی را که در حال حاضر در اختیار دولت، بانک های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی است در قالب صندوق ساماندهی و یونیت های آن را به عموم مردم واگذار کرد.با این مدل، دیگر این ادعا که شرکتی به یک شخص ذیصلاح داده شده یا شخصی که صاحب شرکتی شده فاقد صلاحیت بوده ، قابلیت طرح ندارد.

رئیس سازمان بورس افزود: همچنین این ادعا که شخصی یک شرکت ارزنده را به قیمت پایین خریده موضوعیت ندارد. به عبارتی کمک می کند اولا عموم مردم سهامدار شوند و این مساله نیز به نوبه خود فرهنگسازی را تسهیل خواهد کرد، ثانیا واگذاری شرکت های دولتی را تسهیل و از واگذاری یک شرکت به فرد یا گروهی خاص جلوگیری می کند .

محمدی با اشاره به تاکید سازمان بورس بر ابزارهای مالی مبتنی بر مهندسی مالی گفت: موضوع دیگری که سازمان دنبال می کند، طراحی ابزارهای مالی مبتنی بر مهندسی مالی است که منظور همان استفاده از ابزارهای ساختار یافته است مثل انتشار اوراقی که بازده های هیبریدی یا ترکیبی داشته باشند یا اوراقی که در شرایط خاص بتوانند ارز را کپی کنند و در عین حال بازده ریالی سپرده ها  را هم داشته باشند .

وی ادامه داد: در واقع این حالت ها را می توان با آپشن های خرید و فروش ترکیب کرد و جذابیت ورقه ها را برای مردم افزایش داد. همچنین ابزار ورقه بیمه اتکایی که با بیمه مرکزی برای انتشار آن توافق کرده ایم، کمک می کند نوع دیگری از فرصت سرمایه گذاری در کنار ابزارهای مرسوم در کنار سپرده و سهام و آتی و اختیار خرید و فروش به وجود آید.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ