کد خبر: ۱۲۰۷۰۹
۱۳:۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰

ابزارهای مالی بورس کالا جانشین ساز و کارهای سنتی در ثبات کالا می شود
نماینده مجلس :

ابزارهای مالی بورس کالا جانشین ساز و کارهای سنتی در ثبات کالا می شود

نماینده مجلس با اشاره به نوسان شدید قیمت کالاهای اساسی گفت: ساز و کارهای سنتی دیگر جواب نمی دهد و باید به سراغ ابزارهای مالی بورس کالا رفت .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، عزت الله یوسفیان ملا درباره تنظیم و تعادل بازار کالاهای اساسی با استفاده از ظرفیت های بورس کالا به تسنیم گفت: ماه هاست شاهد نوسانات قیمتی در بازار کالاهای اساسی هستیم و این امر باعث شده امکان برنامه ریزی و پیش بینی قیمتی برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان دشوار شود. در این بین برای اتخاذ راهکارهای صحیح و جذاب بازهم شیوه های قدیمی برای تنظیم بازارها در پیش گرفته می شود که دیگر منسوخ شده است.

وی افزود: متاسفانه شاهد این هستیم که برای ثبات و آرامش در بازارها به سمت اقداماتی می رویم که مسکن مقطعی هستند و به عواقب کار و ایجاد مشکلات بیشتر در آینده ای نزدیک فکر نمی کنیم. نگرانی عموم مردم پیرامون فساد و رانت عده ای خاص است که در پی نوسانات اخیر ارزی این نگرانی شدت گرفته و با حذف زمینه های فساد در اقتصاد باید این اعتماد عمومی را به جامعه برگردانیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه حل بخشی از مشکلات صنایع به خصوص حوزه کشاورزی در ماده ۳۲ برنامه ششم پیش بینی شده که گفت: طبق این ماده، تنظیم بازار محصولات کشاورزی و اساسی با استفاده از ابزارهای بازارسرمایه و بورس کالا صورت می گیرد و دولت به جای استفاده از روش های سنتی مثل نگهداری انبار برای کنترل بازار از قراردادهای بلندمدت و مکانیسم های بازاری استفاده کند. این اجازه به نهادهای تنظیم گر داده شده تا از ابزارهای بورسی مانند فروش بلندمدت محصولات برای مدیریت بازار استفاده کنند.

یوسفیان ملا افزود: در صورت تحقق این اتفاق و کنار رفتن روش های سنتی برای تنظیم بازارها، مشکلاتی همچون نوسانات غیرمعمول قیمت کالاهای اساسی و تحمیل بار مالی سنگین به دولت برای تنظیم بازارها مرتفع خواهد شد و با توجه به بهره گیری بیشتر از بورس کالا شفافیت و اطمینان خاطر جای فساد و رانت را در جامعه می گیرد.

وی با تاکید براینکه باید به جایی برسیم که همه فعالان اقتصادی و صنایع به این باور دست پیدا کنند که استفاده از ابزارهای مالی می تواند ریسک نوسانات قیمت محصولات در آینده را پوشش دهد و این به معنای حفظ سرمایه آنهاست، گفت: در دنیا از بورس های کالا استفاده های متعددی می کنند باید رفته رفته با تکرار و تاکید به استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا صنایع را با مزیت های این بازار آشنا کنیم تا دیگر شاهد این آشفتگی های مستمر در بازارها نباشیم.

یوسفیان ملا توضیح داد: در دنیا دولت ها در روند تولید، توزیع و قیمت گذاری ها دخالت مستقیم ندارند و این موارد به بخش خصوصی و مردم سپرده شده است و دولت ها فقط وظیفه حاکمیتی را انجام می دهند. در ایران نیز باید دولت دست از تصدی گری بردارد و امور را به مردم بسپارد.

وی افزود: با بررسی نوسانات قیمتی و آشفتگی بازارها طی ماه های اخیر به این نکته می رسیم که نبود شفافیت و در واقع مشخص نبودن فعالیت ها در بازار کالاها از اصلی ترین عوامل ایجاد کننده فساد بوده است. در این بین بخشی از کالاها که در بورس کالا عرضه می شوند آمار شفافی دارند اما بخش دیگر اصلا مشخص نیست که چگونه معامله می شوند و از این رو عرضه زنجیره تولیدات در بورس کالا نیز یکی دیگر از اقداماتی است که برای سالم سازی اقتصاد ضروری است.

یوسفیان ملا گفت: باید رفته رفته اقتصاد را به سمت بهره گیری از روش های کارآمد همچون ابزارهای مالی بازار سرمایه سوق دهیم به طوریکه بیمه فعالیت های اقتصادی و تامین مالی صنایع باید در آینده ای نزدیک از مسیر بازار سرمایه محقق شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ