کد خبر: ۱۲۰۸۲۱
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲

معافیت دو مشتری بزرگ نفت ایران تمدید می‌شود
مشاور سابق خزانه‌داری آمریکا:

معافیت دو مشتری بزرگ نفت ایران تمدید می‌شود

مشاور سابق تحریم‌ها در وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت: معافیت چین و هند از خرید نفت ایران تمدید می‌شود چون از نظر اقتصادی و سیاسی صفر کردن واردات دو مشتری بزرگ نفت ایران دشوار است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، الیزابت روزنبرگ مدیر برنامه انرژی در مرکز امنیت جدید و مشاور سابق تحریم‌ها در وزارت خزانه‌داری آمریکا در مورد لغو یا تمدید معافیت‌های تحریم‌ نفتی ایران با گلوبال پلتس به گفتگو نشست که به شرح زیر است :

قیمت نفت در رابطه با لغو یا تمدید معافیت‌ها چقدر موثر خواهد بود؟

روزنبرگ: قیمت نفت بر تصمیم‌گیری آمریکا اثر می‌گذارد. در نوامبر، دولت آمریکا نسبت به قیمت نفت حساسیت نشان داد و هدف صفر کردن صادرات نفت ایران را به تعویق انداخت. شرایط خاصی بود چون فقط چند روز تا انتخابات میان‌دوره‌ای مانده بود. حالا هم در آستانه انتخابات کنگره و ریاست جمهوری 2020 قرار داریم.

آیا در رابطه با تمدید یا لغو معافیت‌ها قیمت خاصی برای نفت مدنظر است؟

روزنبرگ: نه قیمت نفت الان خوب است و فکر می‌کنم اگر افزایش یابد بهتر هم باشد. به نظر نمی‌رسد با اقدامات ونزوئلا خیال دولت آمریکا راحت شود. آمریکا قرار است روزانه یک میلیون بشکه نفت دیگر به تولید اضافه کند بنابراین یک عدم تعادل پیش می آید. تحریم‌ها جریان نفت خام سنگین را کند می‌کنند و عرضه نفت پرمین جای آن را نخواهد گرفت. حالا آمریکا باید تصمیم بگیرد که آیا عرضه نفت به بازار به اندازه کافی هست تا تحریم‌های ایران را با آن تطبیق دهد.

نظر شما چیست؟

روزنبرگ: آمریکا معافیت چین و هند را تمدید می‌کند چون از نظر اقتصادی و سیاسی صفر کردن واردات نفت آنها از ایران دشوار است. شرایط هند سخت است. این کشور هنوز صدها هزار بشکه نفت ایران را وارد می‌کند چون پالایشگاه‌های هند این نفت سنگین را می‌خواهند. آنها بخشی از بشکه های ونزوئلا را هم می‌خرند. برای رهبران هند سخت است که به مردم بگوید آمریکا سیاست اقتصادی و خارجی آنها را تنظیم می‌کند.

اگر همه معافیت ها لغو شود چه اتفاقی می افتد؟

روزنبرگ: اگر معافیت‌ها صفر شوند آن وقت جرائم اقتصادی برای تنبیه موسساتی که درگیر معاملات مالی با ایران بوده‌اند اجرایی می‌شود. این تحریم‌ها شامل کشتی‌ها، بنادر، دریانوردان، بیمه‌کنندگان و . . . می‌شود. همه اینها یک کشمکش اقتصادی به وجود می آورد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ