کد خبر: ۱۲۰۸۵۹
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴

خبرهای خوش همتی از دستاورد های سفر به عراق

خبرهای خوش همتی از دستاورد های سفر به عراق

رئیس‌ بانک مرکزی با اشاره به سفر رئیس‌جمهوری ایران به عراق از شکل‌گیری یک تحول در ترکیب کالاها، خدمات صادراتی و مقاصد تجاری خبر داد و گفت: شکست سیاست تحریم آمریکا در عمل در حال تحقق است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، رئیس بانک مرکزی که رئیس جمهور را در سفر به عراق همراهی کرده بود با اشاره به توافقات انجام‌گرفته با مسئولین عراقی گفت: با روندی که در روابط اقتصادی و تجاری ایران و عراق می‌بینم و آنچه با سایر همسایگان نظیر ترکیه، آذربایجان، افغانستان و ... درحال شکل‌گیری است می‌توانم خبر از یک تحول در ترکیب کالاها و خدمات صادراتی و مقاصد تجاری ایران بدهم.

وی افزود: شکست سیاست تحریم آمریکا در عمل محقق شده و به‌ تدریج آثار آن در تغییر ساختار تجاری ایران در حال ظهور است. حذف دلار در مبادلات منطقه‌ ای و جهانی با دیگر کشورها یکی از نتایج مهم راهبرد جدید تجاری است. واکنش سریع فعالین اقتصادی و پشتیبانی ارگان‌های ذیربط دولتی تحقق این تحول را شتاب خواهد داد.

این مقام مسئول ادامه داد: وجود محدودیت در مبادلات پولی ایران و عراق به‌خاطر تحریم‌های آمریکا، پیچیدگی روابط بانکی دو کشور را زیاد کرده ولی با درک شرایط و محدودیت‌های همکاران در عراق و با استفاده از ساز و کار پرداخت خاص به‌نحو مقتضی امور را پیش برده و مطالبات و وجوه ناشی از صادرات گسترده در جریان را وصول خواهیم کرد.

همتی تأکید کرد: قدم بعدی برای تکمیل این راهبرد ایجاد تعادل در تراز تجاری با کشورهای همسایه است که تا حدود زیادی وابستگی وارداتی مستقیم را به دیگر کشورها کاهش می‌دهد، لذا بخش مهمی از صادرات آن کشورها به ایران از طریق صادرات مجدد قابل تأمین است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ