کد خبر: ۱۲۰۸۶۱
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴

گزارش سازمان توسعه تجارت از میزان صادرات غیرنفتی
طی 11 ماهه سال جاری بررسی شد:

گزارش سازمان توسعه تجارت از میزان صادرات غیرنفتی

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت : صادرات غیرنفتی در 11 ماه سال جاری به مرز 40 میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 0.75 درصد کاهش داشت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدرضا مودودی در برنامه گفت و گوی ویژه شبکه دو گفت: در صادرات غیرنفتی 10 ماه سال جاری نسبت ­مدت مشابه سال گذشته، روند رو به رشد داشتیم اما در 11 ماه 97 نسبت به همین مدت در سال 96 شاهد کاهش بودیم.

وی افزود: بیشترین دلیل کاهش صادرات غیرنفتی در این 11 ماه، متوجه میعانات گازی بود زیرا با محدویت فروش مواجه شد و حدود 37.5 درصد اُفت داریم اما در بخش اقلام صنعتی، پتروشیمی و کشاورزی، صادرات خوب بود و رشد داشتیم.بخشی از مشکلات، ناشی از دوگانه شدن مدیریت است که باید در چارچوب قوانین باید حرکت کنیم. در بخش صنعتی و معدنی در زمینه صادرات، کمترین مشکل را داریم.

مودودی با اشاره به اینکه بانک مرکزی در دوره سختی قرار دارد، گفت: از 40 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی حدود 10.5 میلیارد دلار آن به سامانه نیما برگشته است. در سال 97 به علت نوسانات نرخ ارز، ترافیک و فشار تقاضا را از طرف بخش خصوصی برای ثبت سفارش احساس کردیم و بالغ بر 76 میلیارد دلار تقاضای بی‌سابقه ثبت سفارش داشتیم که از این میزان حدود 46 میلیارد دلار تخصیص ارز شده و حدود 24 میلیارد دلار توسط بانک و 10.5 میلیارد دلار هم از طریق ارز نیمایی تامین شده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ