کد خبر: ۱۲۰۹۶۴
۱۵:۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶

حال و آینده شرکت آماده عرضه اولیه فردا / تحقق ۵۰ درصد سود
توسط مدیرعامل اعلام شد:

حال و آینده شرکت آماده عرضه اولیه فردا / تحقق ۵۰ درصد سود

مدیرعامل گوشت مرغ ماهان ضمن معرفی، اعلام آخرین وضعیت مالی و عملکری و برنامه های آینده از تحقق۵۰ درصدی سود خبر داد تا این شرکت برای فردا آماده عرضه اولیه باشد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، جلسه معارفه شرکت تولید گوشت مرغ ماهان جهت بررسی آخرین وضعیت مالی و عملکردی قبل از ظهر امروز و با حضور محمد سبحانی معاون هلدینگ کشاورزی کوثر و نماینده سهامدار عمده، رحمان محمدی مدیرعامل ، پرویز حبیب نژاد معاون تولید شرکت، فرزانه فرخ لو مدیرمالی، فردین آقابزرگی مدیرعامل کارگزاری بانک دی و مدیرعرضه به همراه اصحاب رسانه برگزارشد تا این شرکت 40 میلیارد تومانی آماده عرضه اولیه 10 درصدی معادل 40 میلیون سهم برای فردا باشد.

تاریخچه و نوع فعالیت

محمدی با بیان اینکه مرغ ماهان یکی از اولین شرکت هایی است که در حوزه تولید جوجه یک روزه وارد بورس می شود، گفت: این شرکت در 14 آبان سال 69 بصورت سهامی خاص تاسیس و در تهران به ثبت رسید.سهامدار عمده این شرکت،هلدینگ کشاورزی کوثر است که از واحدهای تحت پوشش سازمان اقتصادی کوثر بشمار می آید.

وی درخصوص فعالیت شرکت افزود: "زماهان" در عملیات مرغداری،پرورش طیور،تولید گوشت مرغ ، تخم مرغ ، جوجه یک روزه و پولت تخم گذار فعالیت دارد.واحدهای در اختیار شامل دفتر مرکزی در کرمان،دفتر پشتیبانی در تهران،کارخانه دام در جاده قدیم کرمان- ماهان، دو کارخانه جوجه کشی در جاده ماهان و اشراق ورامین ،همچنین مزارع 4 گانه، سه گانه و دو گانه به همراه یک واحد 32 هزار قطعه ای در آبیک، یک واحد مشارکتی در سلطانیه و واحد پرورش پولت در سهیله کرج هستند.

آمارهای از صنعت تولید مرغ

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سرمایه شرکت در بدو تاسیس 100 میلیون تومان بوده و طی 8 مرحله افزایش سرمایه به 40 میلیارد تومان رسیده،ادامه داد: بر اساس آمارهای فائو،این صنعت در دنیا 92 میلیون تن مرغ تولید می کند و در سال 2018 تعداد 11 کشور آمریکا با 19 میلیون تن، برزیل با 13.5 میلیون تن، اتحادیه اروپا با 12 میلیون تن، چین با 11 میلیون تن،هند با 4.6 میلیون تن،روسیه 3.9 میلیون تن،مکزیک با 3.5 میلیون تن،آرژانتین با 3.1 میلیون تن، ایران 2.9 میلیون تن،تایلند با 1.99 میلیون تن و ترکیه با 1.98 میلیون تن جزو تولیدکنندگان عمده محسوب می شوند.

محمدی گفت: از میزان 92 میلیون تن،مقدار 11.5 میلیون تن در بازارهای جهانی عرضه می شود که صادرکنندگان عمده این بازار به ترتیب برزیل ،آمریکا، اروپا، تایلند ، چین و ترکیه هستند.بازار هدف صادرات گوشت مرغ این کشورها به ژاپن،مکزیک، عربستان،اروپا، عراق و آفریقای جنوبی صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه شرکت مرغ ماهان به عنوان تولیدکننده جوجه یک روزه گوشتی و مرغ مادر شناخته می شود،گفت: ظرفیت تولید مرغ مادر در این صنعت 25.8 میلیون قطعه  طی دوره 18 ماهه و تعداد واحدهای جوجه ریزی در سطح کشور 703 واحد است که در قالب 600 شرکت فعالیت می کنند و 11.5 میلیون قطعه مرغ مادر در این واحدها بطور سالانه ریخته می شود که تا ظرفیت واقعی،جای خالی بسیاری دارد.

مدیرعامل تولید گوشت مرغ ماهان ادامه داد: به تبع این جوجه ریزی بیش از 20.7 هزار واحد گوشتی با ظرفیت اسمی 455 میلیون قطعه طی دوره 80 روزه وجود دارد که برایند این ظرفیت، تولید 3 میلیون تن گوشت مرغ در سال است که اکنون 2.1 میلیون قطعه تولید می شود.

محمدی با بیان اینکه در حوزه مرغ گوشتی 3 شرکت ماهان، زربال و زنجیره شرق فعالیت دارند،گفت: دو شرکت زربال و زنجیره شرق زنجیره تامین را در شرق و شمال ایران برعهده دارند و با برنامه های در دست اقدام"زماهان" نیز به عنوان شرکت سوم در زنجیره تامین و تولید گوشت مادر فعالیت خواهد داشت.

اهداف عمده برای فعالیت در سال 98

وی از هدف گذاری رسیدن به تولید 115 میلیون جوجه یک روزه گوشتی در سال 98 خبر داد و گفت: سهم شرکت ماهان از این تعداد 45 میلیون قطعه است که باید در سال آتی تولید و عرضه شود.همچنین با برنامه تولید 30 هزارتن گوشت مرغ، سهم ماهان 5 هزار تن و تولید 580 قطعه پولت تخم گذار در دستور کار سال آینده است.

این مقام مسئول درخصوص وضعیت تامین خوراک گفت: تامین خوراک از محل دلار 4200 تومانی و شرکت های مدون توزیع کننده خوراک دام صورت می پذیرد.با برنامه ریزی ها و تامین نقدینگی مشکل خاصی در این خصوص نداشتیم و ذخیره استراتژیک 3 ماهه صورت گرفته است. به لحاظ اهمیت گوشت مرغ در سبد خانوار و حمایت دولت به نظر نمی آید که تخصیص دلار 4200 تومانی در سال 98 برداشته شود اما در این صورت هم متناسب با تغییر نرخ،تصمیم گیری هایی اتخاذ خواهد شد.

آقابزرگی هم در این خصوص توضیح داد: باتوجه به اولویت بندی تامین ارزاق عمومی توسط دولت اگر نرخ ارز تغییر کند به جهت آثار سود و زیانی، پیامدهای آن افزایش قیمت محصولات خواهد بود و مسلما سود شرکت افزایش پیدا خواهد کرد.

ریسک ها و سهم بازار در میان رقبا

محمدی درخصوص ریسک های شرکت و سهم بازار در میان رقبا گفت: بزرگترین ریسک بحث تامین نهاده ها است که 90 درصد آن وارداتی است که با سیاست های اتخاذ شده امید می رود شاهد ریسک زیادی نباشیم و مورد دیگر به بیماری های طیور برمی گردد.حدود 3 تا 4 درصد سهم بازار در جوجه یک روزه گوشتی به این شرکت تعلق دارد.

وی درخصوص تسهیلات دریافتی نیز گفت: 8 میلیارد تومان تسهیلات از بانک سپه با نرخ 13 درصد دریافت شده که 5 میلیارد آن باقیمانده است و طی 5 سال باید پرداخت شود.همچنین دو وام 2.5 میلیارد تومانی با سود 18 درصدی هم از بانک کشاورزی دریافت شده که باید 6 ماهه تسویه شود.

تحقق 50 درصدی سود پیش بینی شده

مدیرعامل تولید گوشت مرغ ماهان باتوجه به اینکه سال مالی این شرکت منتهی به آذر است از محقق شدن 15 میلیارد تومان سود طی 3 ماهه نخست سال مالی "زماهان" خبر داد و گفت: کاری که در ارتباط با براورد سود مورد انتظار (31 میلیارد تومان) در سال 98 صورت گرفته، برگرفته از تجارب کارشناسان مجموعه است و دستیابی به سود 2.7 میلیارد تومانی سال گذشته در مقایسه با سال آتی ابهاماتی را بوجود آورده که محقق شدن سود 15 میلیاردی نشانگر منصفانه بودن این براورد است.

برنامه افزایش سرمایه

محمدی در پاسخ به سوال بورس پرس مبنی بر برنامه افزایش سرمایه برای سال آتی گفت: باتوجه به اینکه اخیرا برنامه افزایش سرمایه را در دستور کار قرار دادیم به نظر نمی آید در سال 98 برنامه ای وجود داشته باشد.

انتهای پیام  

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ