کد خبر: ۱۲۱۰۱۴
۹:۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۸

بررسی عملکرد ۹ ماهه
توسط یک کارگزاری ارائه شد:

بررسی عملکرد ۹ ماهه "فولاد" و پیش بینی سودآوری ۳ ماهه پایانی سال

عملکرد ۹ ماهه شرکت فولاد مبارکه در سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل به همراه پیش بینی روند سودآوری در سه ماهه چهارم ۹۷ از سوی یک کارگزاری مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،عملکرد ۹ ماهه شرکت فولاد مبارکه در سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل به همراه پیش بینی روند سودآوری در سه ماهه چهارم ۹۷ از سوی کارگزاری آبان مورد بررسی قرار گرفت.

شرکت فولاد مبارکه که در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ با سرمایه  ۷.۵ هزار میلیارد تومانی به ازای هر سهم ۸۰۴ ریال سود داشت در نه ماهه سال جاری، ۹۳۲ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت از افزایش ۹۰ درصدی دارد.

از مهمترین دلایل افزایش سود "فولاد" در این مدت می توان به افزایش ۴۶ درصدی مبلغ فروش در مقابل رشد ۴۸ درصدی بهای تمام شده که موجب شده سود ناخالص با افزایش ۴۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ همراه شود، تحقق ۷۰۰ میلیارد تومان سایر درآمدهای عملیاتی و تحقق ۲۶۰ میلیارد تومان سایر درآمدهای غیرعملیاتی اشاره کرد.

تولید

فروش

در سال 96 مجموع مبلغ فروش شرکت 15.8 هزار میلیارد تومان بود اما در نه ماهه سال جاری مجموع مبلغ فروش با افزایش 46 درصدی به 16.1 هزار میلیارد تومان رسیده است.

ترکیب مبلغ فروش

در نه ماهه سال قبل 12 درصد از 11.1 هزار میلیارد تومان فروش شرکت صادراتی بود و در نه ماه سال جاری سهم فروش صادراتی به 13 درصد افزایش یافته است.

نرخ، مقدار و مبلغ فروش محصولات مهم

میانگین نرخ فروش ماهانه انواع محصولات از ابتدای سال 96 (میلیون ریال به تن)

بهای تمام شده
 
بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت در نه ماهه سال جاری با افزایش 48 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (8.62 هزار میلیارد تومان) رسیده است.
 
ترکیب بهای تمام شده

هزینه مواد مصرفی "فولاد" در نه ماهه سال جاری با افزایش 110 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 6.34 هزار میلیارد تومان رسیده است.

ترکیب هزینه مواد مصرفی

مقدار مصرف سنگ آهن و گندله در نه ماهه سال قبل 5.7 و 2.7 میلیون تن بوده و در نه ماهه سال جاری به 5.6 و 3.5 میلیون تن رسیده است. نرخ مصرف هر تن سنگ آهن و گندله در این مدت 360 و 570 هزار تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 50 و 58 درصدی را تجربه کرده است.

هزینه سربار در نه ماهه سال جاری با افزایش 34 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 3.4 هزار میلیارد تومان رسیده است.

مقایسه تغییرات هزینه سربار در نه ماهه 97 و 96 (ارقام به هزار میلیارد ریال )

حاشیه سود ناخالص

در نه ماه سال جاری حاشیه سود ناخالص فولاد مبارکه به 46 درصد رسیده در حالی که این نسبت در مدت مشابه سال قبل 48 درصد بوده است.

روند حاشیه سود ناخالص فصلی

سایر درآمدهای عملیاتی

در نه ماهه سال گذشته "فولاد" از این محل تنها 110 میلیارد تومان درآمد داشته اما در مدت مشابه سال جاری این مبلغ به 700 میلیارد تومان افزایش یافته است. عمده این افزایش ناشی از تحقق سود تسعیر ارز 500 میلیارد تومانی در این دوره بوده است.

درآمدهای غیرعملیاتی

خالص درآمدهای غیرعملیاتی در دوره نه ماهه سال جاری با افزایش 26 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 340 میلیارد تومان رسیده است.

مقایسه تغییرات درآمدهای غیرعملیاتی در نه ماهه 97 و 96(ارقام به میلیارد ریال )